Tip na knihuTip na knihu

Projekt „Spoločne pre oceány“ sa týka aj vás

 Adriana Bachoríková/pr   30.10.2020   0

Volám sa Ondina a kamarátim sa s oceánom. Viem, že to znie ako z rozprávkovej knihy, no verte mi, je to tak. A kamarátiť sa s ním môžete i vy. Možno som tak trochu rozprávková bytosť, ale ktoré dieťa nie je? Aj tie vaše sú. Náš svet vidíme ako veľkú rozprávkovú knihu, z ktorej denne čítame nové a nové príbehy. Učíme sa zo zážitkov a poznávania. A aj od vás dospelých.

 

Na výlete do divočiny

V mojom príbehu som sa vybrala na plavbu oceánom. Videla som nekonečné vody plné rýb, oceán mi ukázal tiež lode, ktoré boli na love. Lovili všetko živé za radom a nechávali za sebou spúšť a ticho. Nerobili to správne a bol to smutný pohľad. Oceán mi pošepkal, že sa to dá aj inak.

Zobral ma ďalej, na Šalamúnove ostrovy. Je tu Korálový trojuholník, kde na malom mieste žije viac ako 500 druhov koralov a 3000 druhov rýb. Je tu aj ostrov Tetepare. Prekypuje životom aj napriek tomu, že je neobývaný. Alebo možno práve preto, čo myslíte? Žijú tu tie najväčšie korytnačky a jašterice a najzvláštnejšie vtáky aké som inde nevidela. More je plné rýb, od tuniakov, cez makrely a sardinky až po lososy. Darí sa im tu a je ich tu dosť pre všetkých. Každý si uloví toľko koľko potrebuje a ostatné živočíchy nechá na pokoji. Nádherné miesto, jedno z posledných na Zemi, kde prekypuje život v nedotknutej divokej prírode.

Chcete vedieť, ako to nakoniec celé dopadlo? Prečítajte svojim deťom knihu „Dievčatko a oceán.“

 

Tento príbeh môže mať šťastný koniec

Hoci postavy v príbehu sú vymyslené, opísané miesta a praktiky rybolovu čerpajú zo skutočného života. Preto sa spoločnosť Bolton Food rozhodla uzavrieť partnerstvo so Svetovým fondom na ochranu prírody WWF a zaviazala sa do roku 2024 spracovávať tuniaky RIO MARE výhradne (100%)  od rybárskych spoločností s certifikátom MSC (Marine Stewardship Council) alebo zapojených do stabilných projektov na zlepšenie rybolovu. Toto rozhodnutie je krokom smerom k udržateľnosti a korektnosti rybolovu a k zmenám vnútri celého dodávateľského reťazca počnúc dodávateľmi až po konečného spotrebiteľa.

 

Ide o udržateľný zdroj

Cieľom vzájomnej spolupráce Bolton Food a WWF je okrem spracovania tuniakov z výlučne udržateľných zdrojov tiež rovnaké spracovanie ostatných druhov rýb, podpora transparentnosti a dohľadateľnosti lovených rýb, dodržiavanie ľudských práv v procese udržateľného rybolovu a ochrana spomínanej oblasti Korálového trojuholníka a ostrova Tetepare.

 

Tieto ciele predstavili na tlačovej konferencii „Spoločne pre oceány“, ktorá sa konala v septembri v Prahe. Na ich propagáciu slúži tiež limitovaná edícia „MSC Rio Mare Tuniak v olivovom oleji“, ktorá je momentálne dostupná v predaji. Stačí si správne vybrať a i vy môžete podporiť dobrú vec.

Pri kúpe tuniakov Rio Mare si môžete byť istí, že kupujete ryby lovené udržateľným spôsobom, ktorý je v súlade s pravidlami ochrany prírody aj človeka. Správnou voľbou a rozhodnutím, čo kupovať máte dosah až na Korálový trojuholník. Pomôžte nám chrániť divokú prírodu a zachovať ju pre všetkých.

www.riomare.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
27.02.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.