Tip na knihuTip na knihu

Projekt „Spoločne pre oceány“ sa týka aj vás

 Adriana Bachoríková/pr   30.10.2020   0

Volám sa Ondina a kamarátim sa s oceánom. Viem, že to znie ako z rozprávkovej knihy, no verte mi, je to tak. A kamarátiť sa s ním môžete i vy. Možno som tak trochu rozprávková bytosť, ale ktoré dieťa nie je? Aj tie vaše sú. Náš svet vidíme ako veľkú rozprávkovú knihu, z ktorej denne čítame nové a nové príbehy. Učíme sa zo zážitkov a poznávania. A aj od vás dospelých.

 

Na výlete do divočiny

V mojom príbehu som sa vybrala na plavbu oceánom. Videla som nekonečné vody plné rýb, oceán mi ukázal tiež lode, ktoré boli na love. Lovili všetko živé za radom a nechávali za sebou spúšť a ticho. Nerobili to správne a bol to smutný pohľad. Oceán mi pošepkal, že sa to dá aj inak.

Zobral ma ďalej, na Šalamúnove ostrovy. Je tu Korálový trojuholník, kde na malom mieste žije viac ako 500 druhov koralov a 3000 druhov rýb. Je tu aj ostrov Tetepare. Prekypuje životom aj napriek tomu, že je neobývaný. Alebo možno práve preto, čo myslíte? Žijú tu tie najväčšie korytnačky a jašterice a najzvláštnejšie vtáky aké som inde nevidela. More je plné rýb, od tuniakov, cez makrely a sardinky až po lososy. Darí sa im tu a je ich tu dosť pre všetkých. Každý si uloví toľko koľko potrebuje a ostatné živočíchy nechá na pokoji. Nádherné miesto, jedno z posledných na Zemi, kde prekypuje život v nedotknutej divokej prírode.

Chcete vedieť, ako to nakoniec celé dopadlo? Prečítajte svojim deťom knihu „Dievčatko a oceán.“

 

Tento príbeh môže mať šťastný koniec

Hoci postavy v príbehu sú vymyslené, opísané miesta a praktiky rybolovu čerpajú zo skutočného života. Preto sa spoločnosť Bolton Food rozhodla uzavrieť partnerstvo so Svetovým fondom na ochranu prírody WWF a zaviazala sa do roku 2024 spracovávať tuniaky RIO MARE výhradne (100%)  od rybárskych spoločností s certifikátom MSC (Marine Stewardship Council) alebo zapojených do stabilných projektov na zlepšenie rybolovu. Toto rozhodnutie je krokom smerom k udržateľnosti a korektnosti rybolovu a k zmenám vnútri celého dodávateľského reťazca počnúc dodávateľmi až po konečného spotrebiteľa.

 

Ide o udržateľný zdroj

Cieľom vzájomnej spolupráce Bolton Food a WWF je okrem spracovania tuniakov z výlučne udržateľných zdrojov tiež rovnaké spracovanie ostatných druhov rýb, podpora transparentnosti a dohľadateľnosti lovených rýb, dodržiavanie ľudských práv v procese udržateľného rybolovu a ochrana spomínanej oblasti Korálového trojuholníka a ostrova Tetepare.

 

Tieto ciele predstavili na tlačovej konferencii „Spoločne pre oceány“, ktorá sa konala v septembri v Prahe. Na ich propagáciu slúži tiež limitovaná edícia „MSC Rio Mare Tuniak v olivovom oleji“, ktorá je momentálne dostupná v predaji. Stačí si správne vybrať a i vy môžete podporiť dobrú vec.

Pri kúpe tuniakov Rio Mare si môžete byť istí, že kupujete ryby lovené udržateľným spôsobom, ktorý je v súlade s pravidlami ochrany prírody aj človeka. Správnou voľbou a rozhodnutím, čo kupovať máte dosah až na Korálový trojuholník. Pomôžte nám chrániť divokú prírodu a zachovať ju pre všetkých.

www.riomare.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.