Precitlivené deti. Máte ich aj vy?

Milan Buno, tip na knihu 0

Názor verejnosti na hypersenzitívne deti sa zväčša pohybuje niekde medzi pohŕdaním, ignoranciou, zo strany rodičov a vychovávateľov ide zasa o zbytočné pokusy dieťa zmeniť, prípadne dochádza k jeho nebezpečnej idealizácii.

„Aj keď hypersenzitívne dieťa mnohým veciam rozumie, nemali by sme zabúdať na to, že je to stále len dieťa a má právo dieťaťom aj ostať,“ pripomína Rolf Sellin v knihe Hypersenzitívni ľudia medzi nami.

Idealizovanie si potomka nepredstavuje len obrovskú záťaž pre dieťa, no často poukazuje aj na nebezpečné stieranie hraníc medzi rolou rodiča a dieťaťa. Výsledkom môže byť duševný chaos, hoci úmysly rodičov boli dobré a chvályhodné.

Hypersenzitívne deti sú darom pre svojich rodičov. Potrebujú matku a otca, ktorí im dodajú pokoj, ktorí rešpektujú ich hranice a cítia pri nich istotu. Hypersenzitívne deti cítia, čo je pravá a čo domnelá výchova, a vedia, čo rodičia skutočne prežívajú. Sú pre svojich rodičov večným impulzom k ich vlastnému rozvoju.

Vnímanie a energia

Pozornosť je energia. Preto nám robí tak dobre, keď sme láskavo prijatí a cenení. Deti potrebujú túto energiu a samy si ju aj bez váhania vyžadujú − „Mami, pozri!“ – opakujú dookola. Nemôžu sa našej pozornosti nabažiť. Ešte aj vynútená pozornosť, akej sa dočká napríklad malý provokatér, je pre nich lepšia, ako keby sa im nedostalo žiadnej pozornosti. A tak otravujú a otravujú, až kým ich nezačneme vnímať. Aj dospelí sa cítia rovnako. Okolie sa im venuje málo. Chýba im pozornosť, reakcia, odpoveď na ich snahy. Koľkým poruchám v pracovnom živote, koľkým energetickým krízam by sme predišli, keby sme venovali pozornosť chýbajúcej pozornosti?

Ten, kto svoju pozornosť obracia smerom von, stráca energiu až vykrváca. Zvýšeným vnímaním sa trvalo oslabuje. Vnímanie a pozornosť sú kľúčom k tomu, aby sme napravili životnú energiu. Vedomým zaobchádzaním s naším vnímaním riadime svoju energetickú úroveň. Funguje pritom jednoduchý vzorec: Môžete sa naučiť ostať svojím vnímaním pri  sebe, koncentrovať sa, a napriek tomu nestratiť svet „tam vonku“ z očí. Až vtedy si môže hypersenzitívny človek dovoliť prechádzku po vianočných trhoch alebo v nákupnom centre. Riadenie vnímania umožňuje zvýšené dávky energie, osobnostný rozvoj a nárast radosti zo života.

Vedeli ste, že hypersenzitivitou sa vyznačuje asi 20% všetkých ľudí? Hoci sa hypersenzitívni ľudia často trápia  – sú zraniteľní, náchylní na stres a pochybujú o sebe – táto vlastnosť sa dá využiť v ich prospech. Hypersenzitívni ľudia medzi nami je pútavá kniha o pretlaku pocitov. Pomôže vám pochopiť, prečo sú vysoko citliví ľudia „iní“, a nielen to..

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár