ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
Tip na knihuTip na knihu

Možno aj tvoj príbeh...

 Mária Kohutiarová   19.03.2013   2

Príbeh o neprerušenom kolese opakovaného, tichého, ospravedlňovaného zla. Príbeh, ktorý v sebe skrýva viac, ako odstránenie neželaného hosťa. Príbeh o zranení, o mlčaní, o vnútornom trápení, ktoré sa dá prelomiť a uzdraviť nielen seba...

Príliš pekné...

Dynah žije typický „americký“ sen: je veľmi pekná, milovaná jediná dcéra svojich skvelých rodičov, zabezpečená, v škole jej to šľape, je obľúbená, vzorná kresťanka a dokonca je už snúbenicou jedného z najkrajších chlapcov univerzity. Budúcnosť ako vysnívaná.

Všetko sa ale zmení jedného večera, kedy Dynah prežije hrozný zážitok, aký by nechcela zažiť žiadna žena. Jej potupa a vnútorné zranenie sa zväčšuje, keď zistí, že nočný prepad v parku neostal bez následkov a ona čaká dieťa. Bojuje sama so sebou, a zdá sa, že okolie ani vynikajúce renomé kresťanskej univerzity nemá záujem jej pomôcť. Pre budúceho pastora sa stáva príliš poškvrnenou na to, aby sa mohla stať jeho manželkou, pre školu znamená napriek poznaniu okolností stratu vynikajúceho PR... Ani príchod domov k milujúcim rodičom neprináša už dosť utrápenej Dynah úľavu: jej rodičia, o ktorých si doteraz myslela, že sú jednotní ako nik, majú na jej situáciu a riešenie úplne rozdielny pohľad. A von vyplávajú nové skutočnosti,   ukrývané, hnisajúce vo vnútri, bez možnosti uzdravenia...

Otázniky, ktoré bolia

Je možné prelomiť zlo ďalším zlom? Je možné liečiť strach z budúcnosti tým, že zabijem? Kým Dynah zisťuje, že nielen jej mama, ale aj stará mama nedokázali povedať tomuto riešeniu „nie“, ona sama napriek zmätku v sebe nie je presvedčená o tom, že potrat je skutočným riešením. Vnútorné rozhovory, ktoré vedie s Bohom a hľadá odpoveď na svoju situáciu, ju nakoniec vedú k odchodu z domu... Dynah premýšľa, hľadá informácie o vývoji svojho dieťatka, vníma jeho pohyby, začína prijímať, že je jej súčasťou...

Práve jej pevné rozhodnutie nechať si dieťa a prijať ho znamená pre jej rodičov, pre jej mamu a starú mamu (a nielen pre nich) cestu očisty a uzdravenia, hoci si to sama Dynah neuvedomuje. A rovnako, ako ku Dynah prichádza vnútorný pokoj a prijatie dieťatka, ako prichádza radosť z jeho narodenia a objavenie skutočného muža v jej živote, tak prichádza aj do života jej rodičov zmierenie, prijatie, a do srdca starej mamy napriek vážnej diagnóze pokoj.

Odvaha konať inak, ako  sa dá zvonku podľa zákonov, zvyklostí či názorov ľudí nie je pre Dynah jednoduchá, rovnako, ako pre mnohé iné ženy v jej situácii. Francine Riversová aj v románe „Dieťa zmierenia“ znovu ukazuje, že nechať žiť je správna voľba: nielen pre hodnotu života dieťaťa ako takého, ale aj pre hodnotu života mamy... pre jej sebaúctu nezaťaženú výčitkami.

Príbeh sa číta na jeden dúšok, a pamätá sa na dlho. Možno práve preto, že stále je veľa žien a ľudí, ktorí nevidia (alebo nechcú vidieť) ďalej, ako je samotný technický úkon znamenajúci o jeden život menej...

Kniha vyšla vo vydavateľstve Kumran 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
mel napísané 19.03.2013 20:44

Skvelá kniha, prečítala som ju za dva dni počas hospitalizácie na oddelení rizikovej gravidity a veľmi odporúčamsmile Autorka má nesporne talent na udržanie čitateľa v napätí do poslednej strany. Rovnako skvelý je predchádzajúci titul tejto autorky Vykúpená láska z toho istého vydavateľstva.

Jurka napísané 19.03.2013 20:19

Dakujem!((:

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.