Tip na knihuTip na knihu

Marec mesiac knihy. Akú literatúru ponúknuť teenagerom?

 Marcela Beňová   03.03.2018   0

Chcete viesť vášho teenagera k čítaniu, ale neviete nájsť nič, čo by ho zaujalo? Skúste niektorú z našich knižných tipov, ktorá zabaví a poučí každého dospievajúceho, a radi si ju prečítajú aj rodičia, ktorí chcú viac porozumieť svetu, v ktorom dozrievajú ich deti.

shutterstock

 

Eleanor a Park

Novinka od obľúbenej spisovateľky Rainbow Rowellovej, v ktorej sa stretnú dvaja trochu osamelí, ale vtipní, inteligentní, a tak trochu iní šastnásťroční spolužiaci. Eleanor nie je typická krásavica, je v meste nová a nevyše nepochádza z práve ukážkovej rodiny. S pochopením sa nestretáva doma ani v škole. Park je naopak na prvý pohľad spokojný chlapec- má pohodlný domov a pevné rodinné zázemie, ničia ho však vlastné pochybností o sebe. 

Originálna kniha, ktorá dospievajúcich i rodičov presvedčí, že aj keď byť iný je pomerne ťažké, stojí za to hľadať niekoho, kto sa v celom tom zmätku stredoškolských lások, súťaženia a čakania na dospelácky život povezie s vami.

Kam zmizla Aljaška

Výnimočná, dnes už kultová knižka od Johna Greena, autora bestsellerov ako Na vine sú hviezdy či Papierové mestá. Na túto knihu však pozor! Môže stať, že rodičia spoznajú život svojich na prvý pohľad nevinných a spokojných teenagerov do takej miery, až sa v noci budú báť zaspať. 

Kam zmizla Aljaška vás zavedie na miesta, kde spoznáte základné rozdiely medzi chlapcami a dievčatami, úprimnú bolesť prvej lásky a snahu pochopiť zmysel priateľstva, straty, smrti... a vlastného života. Po prečítanie tejto knihy vás doma čaká možno viac než jeden úprimný rozhovor a konfrontácia s tým, aké krásne a náročné je byť mladý a mať všetko pred sebou. 

Niečo viac

Ak by ste tento rok prečítali jedinú knihu, mala by to byť táto. Patrick Ness píše neskutočné príbehy, a tento nie je výnimkou. Mladý chlapec Seth má toho v živote už dosť, jedného dňa si preto v návale zúfalstva siahne na život. Aké je však jeho prekvapenie, keď sa prebudí na neznámom mieste, nič si nepamätá a nezostane mu viac než zopár hmlistých spomienok. 

Občas vážna, občas prekvapivá, no mimoriadne napínavá a dôležitá kniha, ktorá pomáha objavovať dospievajúcim hodnoty, myšlienky a ideály, ktoré v sebe majú ukryté. Skvelá voľba, ak máte doma prebúdzajúceho sa intelektuála, ktorý sa nebojí konfrontácie a osobných otázok.

Charlieho malé tajomstvá

Okúzľujúca kniha napísaná formou listov adresovaných neexistujúcemu priateľovi, ktorým sa stáva samotný čitateľ spod pera Stephena Chboskeho. Charlie je mladý introvertný chlapec bez priateľov, ktorý má jednu zvláštnosť, je veľmi všímavý a nič okolo neho mu neunikne. Náhodou sa dostáva do partie starších spolužiakov, ktorí si ho obľúbia. Tu však už naňho stiehnu všetky nástrahy dospievania. Tou najväčšou sú ale malé tajomstvá, o ktorých nikto v Charlieho okolí netuší.

Dospievajúcemu Charliemu nebudete vedieť odolať. Patrí medzi najlepšie napísané postavy teenagerských románov. Vtipný, bystrý, hĺbavý a občas dojemný Charlie vás naučí tešiť sa z veľkých i malých vecí, a nezáleží na tom, či to bude prekonávanie životných prekážok alebo obľúbená pesnička z rádia.

Obyčajná tvár

Na záver niečo optimistické a inšpiratívne. August Pullman je dieťa ako každé iné, a predsa sa niečím odlišuje. Jeho odlišnosť je však naozaj výrazná, trpí totiž zriedkavou deformáciou tváre, pre ktorú má za sebou takmer 30 operácií, a väčšinu svojho života strávil len v kruhu rodiny. Teraz sa však chystá do školy, kde sa musí postaviť zoči-voči iným deťom.

August v sebe musí nájsť dostatok odvahy zvládnuť narážky, posmech aj súcit. Svet detí vie byť niekedy krutejší ako ten dospelácky, ale Augustov optimizmus, nadšenie a schopnosť premeniť zlé veci na dobré vás jednoducho chytí za srdce. Táto očarujúca knižka nesmie chýbať v knižnici žiadneho optimistu. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.