Tip na knihuTip na knihu

Mama a ako som sa stal sám sebou

 Kika Kováčiková   06.05.2018   0

Zaujali ma slová na obálke tej knihy. Matka kričí na syna: „Ty si ho zabil! Ty si ho zabil!“ Bozkáva pritom svojho muža, ktorý má prudké bolesti v hrudníku a utiera mu čelo.

Syn, ktorého matka obvinila, že jeho neposlušnosť a neúcta priviedli otca do hrobu, bol Irvin Yalom, neskorší uznávaný psychiater.

Irvinov otec žil po kolapse ďalších vyše 20 rokov, uzdravil sa. Ale matkin hnev mal na syna mocný účinok. Poznačil nielen ich vzťah, táto epizóda tiež predznamenala jeho budúcnosť.

Shutterstock

 

Ako cudzí ľudia

Keď za otcom nadránom konečne prišiel doktor, Irvinovi sa nesmierne uľavilo: „Ešte nikto mi predtým nedal taký dar. Tam a vtedy som si sľúbil, že budem ako on, stanem sa lekárom a útechu, ktorú mi priniesol, budem odovzdávať iným.“

Pre štrnásťročného chlapca, ktorého otec skolaboval, to muselo byť strašné. Najmä matkina reakcia.

„Jej primitívne uvažovanie - stalo sa niečo zlé, niekto musí byť na vine a ten niekto som bol teraz ja,“ napísal o nej. Nasledujúce dva alebo tri roky s ňou sotva prehodil slovo: „Žili sme v jednom dome ako cudzí ľudia.“ 

Stal sa z neho psychiater

Psychiater Irvin D. Yalom, ročník ´31, sa preslávil svojim netradičným prístupom k pacientom, tým, ako sa dokázal ponoriť do životov iných. Vzťah s vlastnou mamou zostal pre neho boľavou otvorenou ranou po celý život. Neprestala ho prenasledovať ani po tom, čo zomrela.

„Vídam jej tvár: nikdy nie je pokojná, usmiata, šťastná. Hoci každý deň vo svojom živote tvrdo pracovala, bola stále nenaplnená a zriedka vyslovila niečo príjemné, pozitívne,“ píše v autobiografii Ako som sa stal sám sebou.

V knihe Mama a zmysel života, kde svojej matke venoval prvú kapitolu, hovorí: „Nepamätám sa, že by som s ňou zažil jediný vrúcny okamih. Nikdy som na ňu nebol hrdý, nikdy som si nepomyslel, aký som rád, že je to moja mama. Pre každého okrem môjho otca a sestry mala len ostrý jazyk a príkre slovo.“

A predsa, hoci to Irvina hnevá, natoľko sa mu votrela do všetkých pórov v mysli, až ju odtiaľ dodnes nedokáže vypudiť:

„Ako len závidím priateľom, ktorí mali milé, dobrotivé, milujúce matky! A aké je zvláštne, že k nim nie sú pripútaní – že im netelefonujú, nenavštevujú ich, nesníva sa im o nich, dokonca o nich ani často nerozmýšľajú. Zatiaľ čo ja si musím svoju matku vyháňať z hlavy veľakrát za deň a ešte aj teraz, desať rokov po smrti často mimovoľne siaham po telefóne, aby som jej zavolal!“

Shutterstock

 

Spisovateľ a slepá matka

Yalom ako spisovateľ spomína na všetky knihy, ktoré napísal, ako s nimi matka sedela v kresle vo svojom byte, poťažkávala ich, ovoniavala, hladkala ich, skrátka, robila všetko iné, len ich nečítala.

V duchu sa s ňou háda, obsah kníh však nie je tak dôležitý, ako to, či si vôbec niekedy rozumeli, smeruje k jadru ich boľavého vzťahu, zdanlivý dialóg je však iba jeho monológom v hlave, lebo už niet komu povedať to, čo zostalo nevypovedané.

Napriek tomu „rozhovor“ končí pozitívne. Ako sa zmenilo jeho myslenie o mame a za čo je vďačný, opisuje aj vo svojej autobiografii.

Irvin Yalom, odhaľujúc zákutia ľudskej duše, tej svojej nevynímajúc, hľadá cestu k jej pretvoreniu. A je zážitok o tom čítať. Okrem autobiografie Ako som sa stal sám sebou, vyšli vo vydavateľstve premedia aj Yalomove príbehy zo psychoterapie Mama a zmysel života alebo Všetko trvá krátko.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...