Tip na knihuTip na knihu

Mama a ako som sa stal sám sebou

 Kika Kováčiková   06.05.2018   0

Zaujali ma slová na obálke tej knihy. Matka kričí na syna: „Ty si ho zabil! Ty si ho zabil!“ Bozkáva pritom svojho muža, ktorý má prudké bolesti v hrudníku a utiera mu čelo.

Syn, ktorého matka obvinila, že jeho neposlušnosť a neúcta priviedli otca do hrobu, bol Irvin Yalom, neskorší uznávaný psychiater.

Irvinov otec žil po kolapse ďalších vyše 20 rokov, uzdravil sa. Ale matkin hnev mal na syna mocný účinok. Poznačil nielen ich vzťah, táto epizóda tiež predznamenala jeho budúcnosť.

Shutterstock

 

Ako cudzí ľudia

Keď za otcom nadránom konečne prišiel doktor, Irvinovi sa nesmierne uľavilo: „Ešte nikto mi predtým nedal taký dar. Tam a vtedy som si sľúbil, že budem ako on, stanem sa lekárom a útechu, ktorú mi priniesol, budem odovzdávať iným.“

Pre štrnásťročného chlapca, ktorého otec skolaboval, to muselo byť strašné. Najmä matkina reakcia.

„Jej primitívne uvažovanie - stalo sa niečo zlé, niekto musí byť na vine a ten niekto som bol teraz ja,“ napísal o nej. Nasledujúce dva alebo tri roky s ňou sotva prehodil slovo: „Žili sme v jednom dome ako cudzí ľudia.“ 

Stal sa z neho psychiater

Psychiater Irvin D. Yalom, ročník ´31, sa preslávil svojim netradičným prístupom k pacientom, tým, ako sa dokázal ponoriť do životov iných. Vzťah s vlastnou mamou zostal pre neho boľavou otvorenou ranou po celý život. Neprestala ho prenasledovať ani po tom, čo zomrela.

„Vídam jej tvár: nikdy nie je pokojná, usmiata, šťastná. Hoci každý deň vo svojom živote tvrdo pracovala, bola stále nenaplnená a zriedka vyslovila niečo príjemné, pozitívne,“ píše v autobiografii Ako som sa stal sám sebou.

V knihe Mama a zmysel života, kde svojej matke venoval prvú kapitolu, hovorí: „Nepamätám sa, že by som s ňou zažil jediný vrúcny okamih. Nikdy som na ňu nebol hrdý, nikdy som si nepomyslel, aký som rád, že je to moja mama. Pre každého okrem môjho otca a sestry mala len ostrý jazyk a príkre slovo.“

A predsa, hoci to Irvina hnevá, natoľko sa mu votrela do všetkých pórov v mysli, až ju odtiaľ dodnes nedokáže vypudiť:

„Ako len závidím priateľom, ktorí mali milé, dobrotivé, milujúce matky! A aké je zvláštne, že k nim nie sú pripútaní – že im netelefonujú, nenavštevujú ich, nesníva sa im o nich, dokonca o nich ani často nerozmýšľajú. Zatiaľ čo ja si musím svoju matku vyháňať z hlavy veľakrát za deň a ešte aj teraz, desať rokov po smrti často mimovoľne siaham po telefóne, aby som jej zavolal!“

Shutterstock

 

Spisovateľ a slepá matka

Yalom ako spisovateľ spomína na všetky knihy, ktoré napísal, ako s nimi matka sedela v kresle vo svojom byte, poťažkávala ich, ovoniavala, hladkala ich, skrátka, robila všetko iné, len ich nečítala.

V duchu sa s ňou háda, obsah kníh však nie je tak dôležitý, ako to, či si vôbec niekedy rozumeli, smeruje k jadru ich boľavého vzťahu, zdanlivý dialóg je však iba jeho monológom v hlave, lebo už niet komu povedať to, čo zostalo nevypovedané.

Napriek tomu „rozhovor“ končí pozitívne. Ako sa zmenilo jeho myslenie o mame a za čo je vďačný, opisuje aj vo svojej autobiografii.

Irvin Yalom, odhaľujúc zákutia ľudskej duše, tej svojej nevynímajúc, hľadá cestu k jej pretvoreniu. A je zážitok o tom čítať. Okrem autobiografie Ako som sa stal sám sebou, vyšli vo vydavateľstve premedia aj Yalomove príbehy zo psychoterapie Mama a zmysel života alebo Všetko trvá krátko.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.