ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Tip na knihuTip na knihu

Komparzisti

 Hana Celušáková   05.12.2011   0

Kým są autor rozhodne vydať knihu, zvyčajne ma niekoľko iných skúseností z písania. Čo to bolo u teba?

S písaním som prišiel prvýkrát do kontaktu ešte na vysokej škole v Košiciach. Pracoval som ako redaktor a moderátor v internátnom rozhlasovom štúdiu. Okrem prípravy na vysielanie som napísal niekoľko básní a aj nejaké poviedky. Už vtedy som vedel, že raz napíšem knihu.

Ako dlho zrelo rozhodnutie napísať knihu?

Ak dobre počítam tak viac ako pätnásť rokov. Hneď po škole som začal pracovať v sfére informačných technológií, kde pracujem dodnes. Počas celej tej doby som sa k myšlienke na knihu opakovane vracal, ale asi nebol vhodný čas. Napísal som niekoľko blogov na internetových stránkach celoslovenského denníka a čakal som kým, ako sa vraví, „dozrie čas“. Definitívne dozrel v lete roku 2010, kedy som s písaním knihy Komparzisti, Epizóda I. Josh Parker začal.

Vieš si predstaviť, že by si są venoval len písaniu o odišiel z IT prostredia, v ktorom pôsobíš?

Už v detstve mi mama vravievala, že mám neuveriteľnú fantáziu. Takže predstaviť si viem naozaj veľa vecí. Pravdou ale je, že ako človek mám dve zložky osobnosti, ktoré sú asi dosť odlišné. Jedna je štruktúrovaná a pragmatická a tá sa premieta v práci v oblasti IT, ktorej sa venujem. Na druhej strane je tu kreatívna časť môjho ja, ktorá mi počas celých tých rokov našepkávala, aby som robil aj niečo iné. Ak nad tým nahlas premýšľam myslím si, že hoci ma písanie baví a budem v ňom rozhodne pokračovať, ak by som sa venoval iba písaniu asi by mi prvá časť môjho „ja“ pociťovala podobný deficit ako doteraz tá druhá. Pravdepodobne to teda budem musieť nejako skĺbiť.

O čom je tvoja kniha?

Moja kniha je o tom, že veci v živote nejdú podľa plánu. Je aj o tom, že niekedy je ťažké posúdiť či to čo za svoj plán považuješ je naozaj tvojím plánom.

Je pravda, že autor ma ku svojim postavám vzťah? Ktorú zo svojich postáv máš ty obzvlášť rád?

Za seba môžem povedať, že mám k svojím postavám určitý vzťah. Asi je prirodzené , že človek do svojich postáv premieta to čo sa mu na ľuďoch v bežnom živote páči alebo naopak nepáči. Ale žiadna z mojich postáv nie je opisom konkrétnej osoby, ktorú by som poznal. Menovite sa mi z postáv knihy Komparzisti nadštandardne nepáči žiadna postava. Pragmaticky ako spisovateľ mám rád postavy, ktoré počas deja umrú, lebo tým spisovateľovi ušetria prácu...

Čo je na písaní najťažšie?

Pre človeka s mojou fantáziou je pri písaní asi najťažšie vybrať si. Je veľa spôsobov ako som mohol knihu písať a ako sa príbeh mohol uberať. Vybrať si jednu konkrétnu možnosť sa mi zdá náročné v tom, že neviem posúdiť či iná možnosť nebola lepšia. Pre začínajúceho autora je tiež náročné riešiť vydávanie knihy a marketing s tým spojený.

To už vlastne nie je písanie, ale je to rovnako dôležité. Aj táto oblasť je pre mňa nová. Snažím sa s však čitateľom poskytnúť aj ďalšie informácie, ktoré by ich mohli zaujímať.  Napríklad na stránke www.knihakomparzisti.sk kde prebieha aj súťaž o zaujímavé ceny.

Más nejakého obľúbeného autora?

Priznám sa že zväčša čítam odborné knihy, životopisy či literatúru z oblasti osobného rozvoja. Ale ak siahnem po beletrii tak si rád prečítam dobrú detektívky alebo thriller. Rád čítam Johna Grishama.

Aký žáner je tvoja kniha? Prečo tento žáner?

Moja kniha je detektívny thriller zasadený do medzinárodného prostredia. Mám rád trochu tajomna a chcel som napísať nadnárodný príbeh, ktorý by ľudí prinútil zamyslieť sa nad tým čo vo svojom živote vlastne kontrolujeme.

Kniha sa volá Komparzisti Epizóda I. Josh Parker. Znamená to že čitatelia sa môžu tešiť na pokračovanie?

Áno, môžu. A verím, že sa nájdu aj takí čo sa tešia. Kniha Komparzisti bude určite trilógiou aj keď takou aby sa každý jej diel svojím spôsobom uzavrel. A samozrejme nevylučujem, že sa niektorá jej časť bude odohrávať aj na Slovensku. Ale to už predbieham.

Úryvky z knihy nájdete aj tu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.