ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
Tip na knihuTip na knihu

Kľúče od tabu

 tip na knihu   30.09.2011   2

Koncom augusta 2011 sa na pultoch našich kníhkupectiev objavila nová kniha Ľubice Brix: Kľúče od tabu.

Téma, s ktorou prichádza, je v pôvodnej slovenskej literatúre skutočnou novinkou. Autorka totiž citlivo odkrýva dve základné tabu našej spoločnosti: sex a smrť.

To by však samo o sebe nebolo natoľko výnimočné, ako fakt, že kniha je určená deťom od 5 rokov a ich rodičom. Veď otázky, týkajúce sa ľudskej lásky, intimity a sexu bývajú ešte aj dnes v mnohých rodinách skutočným, hoci zbytočným, tabu.

Kniha Kľúče od tabu je výsostne ľudská, vychádza z prirodzených potrieb človeka a rozdielov medzi pohlaviami a citlivo sprevádza malého čitateľa obdobím ľudského vývoja od počatia až po smrť. Pritom však nejde o obyčajnú príručku či učebnicu sexuálnej výchovy, ale ako naznačuje podtitul, konečne je tu Sprievodca tajomstvami života pre malé i veľké deti. Všetky témy, akokoľvek ťažké, sú vysvetľované s neobvyklou samozrejmosťou, jazykom blízkym malému i väčšiemu človiečikovi. Kniha pomôže rodičom odpovedať na zvedavé otázky svojich detí, ponúka príležitosť na spoločné čítanie, ale i námety na hlbšie diskusie v rodinnom kruhu. Je neoceniteľnou pomocou tým rodičom, ktorí chcú svojim deťom o týchto veciach rozprávať, ale nevedia ako.

Text je svojou prirodzenosťou a otvorenosťou predurčený na to, že ho dieťa pochopí a prijme. Dominuje tu mimoriadne vhodný a čistý štýl reči, priamosť a úprimnosť slov autorky, z ktorých cítiť, že vie, o čom rozpráva a darmo – nezaprie vlastné skúsenosti. Jednoducho mama hovorí k svojmu dieťaťu a dokáže mu ozrejmiť aj témy neľahké a chúlostivé. Keď rodič s dieťaťom spoločne čítajú túto knihu, vzniká dobrý základ pre rozhovor o témach, ktorým môžu deti najlepšie porozumieť práve v láskavom prostredí svojej rodiny. Kniha je však venovaná aj starým rodičom, tetám, ujom, vychovávateľom a učiteľom, skrátka všetkým, ktorí sa podieľajú na výchove našich detí. Poslúži i ako pomôcka pre učiteľov základných škôl na hodinách etiky či prírodovedy.  V neposlednom rade je príležitosťou na vnútorné oslobodenie i pre tých rodičov, ktorým sa v detstve či mladosti nedostalo zdravej sexuálnej výchovy.

Kniha je rozčlenená do ôsmich kapitol, je krásne ilustrovaná a vyšla vo veľkoformátovej pevnej väzbe. Pozitívne sa k nej vyjadrili i odborníci: detská lekárka, gynekológ, psychologička, i katolícky kňaz.

POVEDALI O KNIHE:

„Knižka rozpráva o odlišnosti muža a ženy, ich vnútornej i telesnej láske, o vzniku života a jeho vývoji v tele mamičky, o narodení i o celom ďalšom putovaní človiečika, ktorého sledujeme od okamihu jeho stvorenia z dvoch buniek až po smrť. Všetky témy, akokoľvek ťažké, prichádzajú a plynú sneobvyklou samozrejmosťou, jazykom blízkym malému i väčšiemu človiečikovi, iniciujú jeho predstavivosť a naviac majú v sebe takú ľudskú optiku, až som si nevdojak spomenula na nesmrteľného Malého princa ajeho rozprávkovo nerozprávkové posolstvá.“

MUDr. Helena Laurincová praktická lekárka pre deti a dorast

„Rozsahom skromné, no obsahom bohaté a cenné. Knižočka odkrýva tému, ktorá je často v mnohých rodinách vo vzťahu detí a rodičov skutočné – a zbytočné – tabu. Text svojou prirodzenosťou a otvorenosťou predurčuje, že ho dieťa pochopí a prijme. Vyzdvihujem mimoriadne vhodný a čistý štýl reči, priamosť a úprimnosť slov autorky, z ktorých cítiť, že vie, o čom rozpráva a darmo – nezaprie vlastné skúsenosti. Jednoducho mama hovorí k svojmu dieťaťu. A dokáže mu ozrejmiť aj témy neľahké a chúlostivé.“

Doc. MUDr. Ivan Hollý, CSc. gynekológ a pôrodník

„Rodičia, ktorí prichádzajú do mojej ambulancie, sa mi často priznajú, že keď ich deti prekvapia všetečnými otázkami, odbijú ich slovami, že sú ešte príliš malé na to, aby to pochopili a že sa všetko dozvedia neskôr. Konečne je tu kniha, ktorá pomôže rodičom odpovedať na mnohé otázky, od nášho počatia a zrodu až po smrť. Je napísaná pre deti pútavým a citlivým spôsobom, preto ju vrelo odporúčam ako výbornú inšpiráciu.“

PhDr. Jana Maťašová klinická psychologička a psychoterapeutka

„Veci, týkajúce sa ľudskej lásky, intimity a sexu bývajú ešte aj v dnešnej dobe často tabuizované. Niekedy ich dokonca veriaci ľudia vnímajú ako niečo nečisté a myslia si, že rozprávať o nich je neslušné. Ak však veríme, že ľudskú lásku, intimitu a sexualitu stvoril Boh, nemôžeme v nej vidieť nič nečisté, ale naopak, všetky tieto veci sú dobré a krásne, ak sú správne prezentované a rozvíjané. Kniha je pomocou tým rodičom, ktorí chcú svojim deťom o týchto veciach rozprávať, ale nevedia ako. A hoci nemá religiózny charakter, pri celkovom pohľade na ňu môžem povedať, že je skutočne religiózna, pretože je pravdivá, krásna a ľudská.“

Doc. ThDr. Ján Jenčo, PhD. katolícky kňaz


O AUTORKE

Ľubica Brix sa narodila v roku 1968. Pracovala ako tlmočníčka a prekladateľka z angličtiny a španielčiny, neskôr sa venovala viac tvorbe reklamných textov a písaniu. V roku 2003 debutovala objemnou zbierkou básní Zrodení pre chvenie, v roku 2010 vydala knihu svojich aforizmov Všetko má svoj čas; obe publikovala pod pseudonymom Katka Romušiková. V roku 2011 jej vyšla novela Uzol času. S manželom a troma deťmi žije v Bratislave. Jej poetický talent a umenie vyjadrenia spolu so skúsenosťami s výchovou troch detí sa pretavili do knihy Kľúče od tabu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 38 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Miriam T napísané 14.10.2011 12:55

Nepochybujem, že to je zaujímavá knižka, možno ju aj kúpim. V súčasnosti ale syn pozerá rozprávky "bol raz jeden život", kde sú tiež veľmi vhodne podané témy - mimo iné aj o zrodení a smrti. Celkovo veľa vecí lepšie chápe - čo sa deje keď sa poraní a tečie krv, alebo je oveľa ochotnejší umývať si zúbky, keď v rozprávke plasticky vyjadrili ako to je so zubným kazom. Syn má 5 rokov, doteraz sa ma nespýtal niečo také čo by ma zaskočilo. Rád si pozerá vlastný fotoalbum a pri mne ako tehotnej vždy povie, že tam v brušku je on malinký. Je to zlaté.

maria napísané 01.10.2011 08:00

Moje dieta po precitani knizky. Hm, a nic tam neni o vianociach?

Takze pre nas je stale zaujimavejsim TABU, ako to je s darčekami pod stromčekom a s Mikulašom do čižmička ako sex, pôrod a spol. A to ma moje dieta 8 rokovsmile))

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.