ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 17.10.2017 | meniny má Hedviga  
Tip na knihuTip na knihu

Farár Kuffa: Veľmi veľa závisí v živote od mamy

 Martin Ližičiar   28.07.2017   0

Pamätám si, keď sa mi narodila malá sestra. Bol som piatak - šiestak, keď som vbehol do izby a mamka kojila. Len som zalapal po dychu: ehm...hmm. Otočil som sa a chcel som odísť preč.

 

"Počkaj, Maroš!"
"Čo? To tu môžem byť?"
"A prečo by si nemohol?"
"Môžem sa pozerať?"
"Čo zlé robím? Veď aj teba som takto kŕmila!" 

Prišiel som ku mame.
"Mama?"
"No?"
"A nebolí ťa to?"
"No keď zahryzne, tak bolí," povedala mamka. "Au... vidíš? Práve zahryzla," usmiala sa.

Je to veľmi dôležité, aby matka viedla citlivo svojho syna.

"Mami a môžem sa ťa dotknúť?" Muž je taký, že sa chce dotýkať.
"Môžeš."
"A nebudeš sa hnevať?"
"Nie." 

Tak som sa raz dotkol mamy. Stačilo mi to na celý život.

Keď som bol raz na gynekológii a pôrodnici, spomenul so si na tento príbeh z detstva. Mám úctu voči mamičkám, čo sú v požehnanom stave a koja.  Čo som ja vedel, že si ma Boh chystá do pôrodnice a na gynekológiu?

Tie mamičky ma už poznajú. Za jazdy, počas kojenia, im dávam krížik.
Oni koja a hovoria, poďte sem, pán farár, pokojne. Idem tam a predstavím si svoju matku.

Tak veľmi veľa závisí od mamy. Hneváme sa na dorastajúcich chlapcov, ale kto im tie veci povedal, kto im ich vysvetlil? Kto im povedal, čo je to materstvo? Nikto!

Keď som bol šiestak a moji spolužiaci mali tehotnú mamku, ostatní si robili z toho srandu. Nikto ich na to neupozornil, ani im to nevysvetli.

Ja som, naučený od mamky, kázal ostatným pustiť mamu sadnúť si: Teda, sadnite si! Alebo keď bolo treba odniesť kočík: "Chyť ten kočík a vynesieme ho!"

Tak veľa závisí od mamy. Mňa zorientovala mama a ja som vedel zorientovať spolužiakov.

...

Všetci máme radi príbehy farára Kuffu. Čo je však za nimi? Vydavateľstvo BeneMedia pripravuje na začiatku septembra vydanie knižného rozhovoru: Marián Kuffa - Boh za teba bojuje do poslednej chvile. Do konca júla si môžete túto knihu zakúpiť v predpredaji so zľavou 20 percent v eshope

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich.
16.10.2017   0
Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a ... dulou.
Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze
16.10.2017   23
Odporučil Vám gynekológ amniocentézu? Prečítajte si, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie.
babetko
Ako si vybrať opatrovateľku. Na toto sa jej spýtajte:
17.10.2017   0
Ak ste sa rozhodli vyhnúť sa opatrovateľským agentúram a chcete hľadať na vlastnú päsť, nasledujúce rady vám pomôžu viesť správne pohovor a klásť dobre mierené otázky.
Historická kauza : Plienky
16.10.2017   2
Jednorazové plienky sa stali symbolom novodobého rodičovstva. Stíhame veci, na ktoré by naše mamy, vešajúce plienky na dvore ani nepomysleli. Plávanie a angličtinu takmer od šestonedelia...
Čo robiť, aby dieťa viac poslúchalo.
15.10.2017   324
Cieľom nie je kontrolovať dieťa na 200%, ale naučiť ho kontrolovať sa a tiež naučiť ho istým hraniciam každodenného života.
detské choroby
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby
13.10.2017   0
Akútne trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Deti v školskom veku majú obvykle potrebu zdieľať svoje pocity, potrebujú sa veľa uisťovať, že neostali sami.
Atopický ekzém
11.10.2017   8
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?
Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať
08.10.2017   0
Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.
Severanka Freya alebo husky príbeh
06.10.2017   0
Zaujíma vás príbeh severskej krásky Frey a Filipa? Ako sa dá užívať si aktívny život spoločne so psom? Prečo práve Husky? Podporme Filipa v jeho ceste za vysnívanou severskou expedíciou.