ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
Tip na knihuTip na knihu

Chcem pomáhať

 Mária Kohutiarová   02.05.2012   0

Asi málo ľudí má takú silnú vnútornú motiváciu stáť pri iných v ťažkých situáciách, ako mala Abby Johnsonová. Celé jej štúdium psychológie na univerzite žila predstavou, ako vďaka poradenstvu bude užitočná pre iných a ako pomôže k lepšiemu zmeniť ich život.

Jedna strana plota

Vo chvíli, kedy mierne zmätená vypísala dotazník spoločnosti Plánované rodičovstvo, aby vypomáhala ako dobrovoľníčka, netušila, ako jej raz tých osem rokov radikálne zmení život. Nebolo to tým, žeby sa z nej stala natoľko zatvrdilá zástankyňa hnutia „Pro choice“ – to by nemala priateľský prístup k dobrovoľníkom na druhej strane plota kliniky, ktorí sa jej  láskavým argumentmi a tichou, vytrvalou prítomnosťou v modlitbe skúšali odoberať klientov. Hoci im celkom nerozumela, na rozdiel od mnohých svojich kolegov s pokojom rešpektovala právo na slobodu vyjadrenia a slobodu rozhodnutia .

Ani v čase, kedy po dobrovoľníčení a poradenskej práci na klinike sa z Abby stáva riaditeľka, nie je všetko pre ňu jednoduché – napriek silnému presvedčeniu, ako veľmi pomáha ženám, ktoré sa podľa nej ocitli v ťažkej životnej situácii a potrebujú znovu získať slobodu zákrokom a odstránením plodu. Vôbec však nerozumela šialenému smútku a slzám mnohých žien pred a po zákroku a mnoho zážitkov spojených s ťažkým rozhodovaním sa ju miatlo. Prečo sú tie ženy nešťastné, keď im pomáha? Prečo sa cítila šťastná, ak sa jej podarilo presvedčiť niektorú z nich, aby dieťa donosila a dala na adopciu?

Jej zápal pre vec a vsugerovanie si dobrého úmyslu jej práce sa zvlášť ťažko konfrontovalo priamo v manželstve s Doughom v nekonečných polemikách a argumentoch, pri ktorých Abby strácala dych a odpovede. Ešte ťažšie sa jej niesla strata dôvernosti v rozhovoroch s milovanými rodičmi, ktorí ani náhodou nesúhlasili s Abbinými názormi a jej pracovnou pozíciou. Napriek ich láskavému postoju a ubezpečeniu, že stoja pri nej, Abby si s bolesťou uvedomovala, ako ťažko im ublížila svojim rozhodnutím dvakrát vziať život svojim deťom skôr, ako sa narodia.

Jej rodičia s tichou trpezlivosťou čakali na vnúča a Abby to dobre vedela, a žiadny z argumentov, ktorými obhajovala svoj čin, nedokázal zmazať trpkosť situácie. Ako by im vo vedomí ich túžby a jasného postoja pre život mohla povedať, čo urobila? O balansovaní pri vyznávaní viery napriek túžbe po spoločenstve a Bohu, by vďaka svojej práci Abby mohla napísať román číslo dva o sklamaniach, neporozumení, neprijatí v sebe samej i vo vzťahoch okolo nej.

Napätie v Abby gradovalo zároveň s napätím s vedením spoločnosti, ktoré stratovosť  kliník, oficiálne uprednostňujúcich poradenstvo  a vzdelávanie pri predchádzaní tehotenstvu, chcelo vyvážiť zvýšením počtu dní, kedy by klientky mohli prísť na prerušenie tehotenstva.  Abbin tajný a silný argument, že zákroky sú len ojedinelé a posledné riešenie, ktorých nie je väčšina a že jej prácu tvorí predovšetkým poradenstvo ženám v núdzi, dostal posledný zásah.

Bod zlomu

Deň, kedy ju zavolali asistovať  k zákroku a snímať cez ultrazvuk celý proces na potvrdenie úspešnosti, bol nakoniec rozhodujúci: v obraze beznádejne uhýbajúceho sa drobného telíčka, zúfalo sa pokúšajúc uhýbať pred jasným zánikom,  sa Abby zosobnilo celých osem rokov vrátane jej vlastných rozhodnutí a jej presvedčenie o zárodočnom tkanive, ktoré nie je nič, bolo preč.

Sled udalostí, ktoré nasledovali, by nevymyslel lepšie ani slávny Woody Allen – z riaditeľky potratovej kliniky sa stáva obhajkyňa „pro life“, jej oponenti spoza plota sa stali jej najbližšími priateľmi, a napriek hrozbám, súdnemu procesu a strate mnohých vzťahov z čias svojej práce na klinike pocítila, čo je to skutočná vnútorná sloboda, aké úžasné je stáť tvárou v tvár svojmu svedomiu a viere, a čo je skutočná pomoc ženám, ktoré sa ocitli v ťažkej situácii neplánovaného tehotenstva.

Možno Abbin príbeh nie je čítanie ružového románu, ale jej porozumenie obom táborom „Pro choice“ aj „Pro life“ a faktografické údaje, ktoré ťažko označiť za beletriu,  robí z knižky „nePlánované“ rozhodne zaujímavé sústo a dobrý motív na premýšľanie, na ktorú stranu plota sa postavíte vy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.