ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
Tip na knihuTip na knihu

9 + 1 tip pre výber Biblie pre najmenšie i staršie deti

 Mária Kohutiarová   11.10.2017   0

Darovať na Vianoce knihu nie je len istou záchranou – kniha je niečo, čo neomrzí nadlho a vždy nájde svojho adresáta. Platí to aj u detí, možno práve preto sa im snažíme pod stromček vybrať takú, ktorá ich bude držať dlho.

Ak patríte k rodinám či ľuďom, pre ktorých sú Vianoce viac, ako len sviatok, ale majú pre vás posolstvo Lásky, poradíme vám, ako dobre vybrať detskú Bibliu – pretože ponuka je skutočne obrovská.

Zdroj: istock.com

 

Základné pravidlá pre výber Biblie

Aj keď to mnohí neuznávajú, aj v tomto malom veku ešte pred vstupom do školy, ba ešte skôr, ako začnú sami čítať, je možné dať do rúk dieťaťu prvú malú Bibliu. Aké základné pravidlá platia pri výbere Biblie pre túto vekovú kategóriu?

Veľa, veľa a ešte raz veľa obrázkov – najlepšie na celú stranu, veľmi jednoduchých, farebných, pozitívnych a pritom jednoznačne výpovedných. Tým, že deti v tomto veku ešte nevedia čítať, ale veľa sa učia z obrázkov, je dôležité, aby ilustrácie boli také jasné na pochopenie posolstva, že aj samo dieťa si postupne osvojí to, o čom obrázok hovorí.

Aj text, ktorý ilustrácie sprevádza, má byť písaný veľmi jednoduchým spôsobom, ktorý dieťa nadchne a veľa naučí.

Nevyberajte knihu, v ktorej je celá Biblia. Pre deti v tomto veku je náročná a aj pri vedení vo viere v tomto veku začíname len so základnými pojmami, ktoré dieťa do školského veku je schopné prijať a pochopiť.

Netreba zabudnúť na kvalitný papier, ktorý musí vydržať prvé detské sliny a pokusy obracať strany plus pevnú väzbu a šikovný formát, výhodou je aj menšia hmotnosť.

Vhodné Biblie pre najmenších, ale aj staršie deti

 Ak ešte len dieťatko čakáte alebo také malinké budete mať či máte v rodine, veľmi dobrým a čerstvým tipom na takúto knižku je Biblia ku krstu z Karmelitánskeho nakladatelství. 

Je vynikajúcim sprievodcom pre čerstvých rodičov a pomôže aj im – a to celkom bezbolestne - oprášiť si základné pravdy, ktoré majú možnosť potom z Biblie prinášať svojmu drobcovi.

 

 

Top Bibliou pre túto vekovú kategóriu je ale Biblia pre drobčekov, u nás u patrične ošahaná a aj x-krát zlepená, čo svedčí o jej popularite.

Tento skvelý exemplár z vydavateľstva Kumrán je síce náročnejšou investíciou, ktorá sa vám však niekoľkonásobne vráti. Má v sebe všetko to, čo dieťa v tomto veku potrebuje a čo sme zhrnuli do základných pravidiel pri výbere pre tento vek. Je tak návyková, že vaše dieťa si bude čoskoro samo hovoriť krátke, stručné, no veľmi veselé a pravdivé vety k nádherným ilustráciám.

 

 

Ak chcete niečo, čo sa dá ešte šupnúť do tašky či do vrecka cestou do kostola, veľmi dobre poslúži Moje prvé sväté Písmo z vydavateľstva Lúč.

 

Ponuku do tejto skupiny detí uzatvára veľmi šikovná Moja okienková Biblia zo Slovenskej biblickej spoločnosti. Veľké okienka, za ktorými je ukrytý príbeh, drží deti v napätí a pomôže im veľa si zapamätať.

 

 

 

Ak už chodia do školy... 

Vyšší level predstavuje výber Biblie pre deti, ktoré už chodia do školy, vedia čítať a možno im posunúť viac informácií a podnetov. Skvelé je, ak sa toto deje nielen formou klasického prerozprávaného textu, ale – ako sa to zdôrazňuje aj v škole – interaktívnym spôsobom. 

Textu teda pribudne, aj keď ilustrácie, hoci už nie také jednoduché a detské, sú stále dominantnou časťou stránok takejto Biblie.V tomto prípade platí -  nielen čítať, ale si to aj dobre zapamätať a naučiť sa pre život, o to viac, keď je predpoklad, že si dieťa Bibliu bude čítať samo a rodič ho bude pri tom len sprevádzať a usmerňovať.

Aj teraz je po čom siahnuť -  možno nie klasickým formátom, ale vynikajúcim spôsobom spracovaná je knižka Biblické príbehy s úlohami z dielne Karmelitánskeho vydavateľstva.

Táto Biblia ponúkne nielen záber textu, a to aj o menej známych postavách Písma, ale hravou formou naučí deti cez hlavolamy a prešmyčky, či iné slovné hry veľa si z prečítaného zapamätať.

 

 


Ak ste to práve vy, ako rodič, komu záleží na dennom predkladaní sv. Písma, dobrým tipom pre vás je knižka Biblia – 365 dní s deťmi. 

Ako rodičia dobre vieme, akú moc má slovko (povedané či prečítané) pred spaním – práve táto Biblia je určená tým, ktorí za takéto slovko pre svoje deti považujú Sväté Písmo. Knihu vydalo vydavateľstvo Lúč.

 

 


Ak máte doma hĺbavého knihomoľa a zároveň dieťa, ktoré na všetko potrebuje mať vlastnú odpoveď, určite odporúčame Bibliu pre deti z vydavateľstva Fortuna.

Texty sú prerozprávané voľnejšie, aby deťom pomohli lepšie porozumieť obsahu bez ťažkých slovných spojení, ale vždy s odkazom na priamy zdroj a miesto, o ktorom rozprávajú.

Bonusom sú zaujímavosti k textom, ktoré pomáhajú deťom lepšie pochopiť súvislosti a slovné spojenia, ktoré sa až dodnes používajú.

 

Biblia pre -násťročných

Hoci sa zdá byť náročné ponúknuť tejto vekovej kategórii knihu tohto kalibru, existuje aj tu možnosť. Hoci tu platí opak, čo v prvej kategórii: veľa textu, menej ilustrácii. Aj text potrebuje byť vyvážený a dobre postavený, aby bol návnadou a nie nudou. Rovnako to platí aj o celkovom dizajne.

Zdroj: istock.com

 

Z tohto hľadiska vychádza víťazne ako skvelý tip na dar Biblia 1 slovo  z vydavateľstva Christian Project Support, kde asi vedia, čo u mladých frčí.  Miesto ilustrácií sú použíté fotky, kniha má veľa odkazov a faktografických pomôcok, ktoré pomôžu mladým mať oporu pri budovaní svojej vlastnej osobnej viery. 

V prípade, že vaše dieťa nerebeluje alebo už je v štádiu pevného animátorstva či stretkovania, určite ocení ešte nie klasickú, ale za to veľmi peknú Veľkú obrázkovú bibliu z dielne vydavateľstva Lúč.

Ak máte doma „čumilov“, ktorí len do modrej placky pozerajú a čítať nebudú, dostaňte ich: v ponuke je vynikajúce spracovanie Biblie na CD pod názvom Biblia rodinná CD edícia.

V každom prípade – už je najvyšší čas vybrať sa naživo či  on-line do kníhkupectva a včas darček zabaliť! Určite prinesie veľa potešenia a úžitku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.