ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Tip na knihuTip na knihu

5 vynikajúcich filmov, ktoré zmenia váš pohľad na rodinu

 Marcela Beňová   01.12.2017   1

Žijeme v dobe, ktorá celkom úspešne znehodnocuje význam rodiny a jej hodnotu v spoločnosti. Alebo naopak pomáha skresľovať rodičovstvo do takej miery, že príchod potomka vyvoláva v mladých rodičoch pocity zlyhania a kladú si otázku, či bolo rozhodnutie stať sa rodičmi vôbec správne.

 

Preto vám dnes prinášame päticu vynikajúcich filmov, ktoré vám ukážu ako výnimočný míľnik dieťa je, a čo všetko nás rodina a s ňou späté radosti a starosti môžu naučiť. Ak potrebujete povzbudenie či ponaučenie, určite si ich pozrite!

Radostná udalosť

Tento nádherný, vtipný a veľmi intímny príbeh o všetkom, čo materstvo prináša, pochádza z dielne talentovaných francúzskych filmárov. Zamilovaný mladý pár sa rozhodne, že ich dokonalý vzťah zvládne ďalší krok, a rozhodnú sa mať spoločne dieťa...

 

Réžia odhadzuje všetky tabu a ide až na dreň toho, čo znamená stať sa rodičom. Nekonečná obetavosť, nadšenie, únava, stereotyp a premena partnerov na rodičov vás presvedčí, že dieťa je najväčším míľnikom v živote každého človeka. Nádherne a citlivo natočený film vás získa krásnymi obrazmi, skvelými dialógmi a nečakaným záverom.

Či máte rodičovstvo pred sebou, alebo vám po dome pobieha párik detí, určite si ho pozrite!

Toto je náš svet

Skutočný príbeh otca šiestich detí, ktorý svoje potomstvo vychováva trochu alternatívnejším spôsobom, získal niekoľko nominácii na Oscara. Jeho rodina žije v lese, učí sa loviť, postarať sa o seba v drsných podmienkach, kým o vzdelanie detí sa stará výlučne otec. Ich matka zatiaľ leží v nemocnici, kde si po nervovom zrútení nakoniec siahne na život.

Táto udalosť prinúti rodinu vydať z divočiny do civilizácie a konfrontovať sa s okolitým svetom a vlastným presvedčením. Proti sebe sa postavia spoločenské pravidlá a sloboda života. Diváci budú mať o čom premýšľať.

 

Skvelá rodinná road movie vás prinúti uvažovať nad tým, čo je v živote vlastne správne a normálne. V hlavnej úlohe nekonvenčného otca exceluje skvelý Viggo Mortensen, ktorého si môžete pamätať ako Aragorna z Pána prsteňov.

Biela vrana                

Máte doma teenagera? V tom prípade si tento film rozhodne nenechajte ujsť. Pätnásťročný Thomas Molison prekonáva práve ťažké životné obdobie. Presťahuje sa s rodinou do nového mesta, čaká ho nová škola a chýbajú mu priatelia. Celý život mu komplikuje jeho autistický brat Charlie, za korého sa Thomas hanbí a neraz musí riešiť nepríjemné situácie. Do jeho života navyše nečakane vstúpi krásne dievča, ktorému Charlieho postihnutie neprekáža.

 

Ak potrebujete pochopiť zložitý svet dospievajúcich, komplikované emócie a všetky starosti, s ktorými sa musia vyrovnávať, tento film je pre vás ten pravý.

Malá Miss Sunshine

Žijeme v dobe, ktorá nás učí, že môžeme dosiahnuť všetko, čo po čom túžime. Je to však naozaj pravda? Sedemročná Olive, rozkošné bucľaté dievčatko, sa rozhodne získať korunku krásy na prestížnej americkej detskej miss krásy. Nečakanou zhodou okolností do celonárodného kola naozaj postúpi a celá rodina sa spoločne vyberie spolu s ňou.

 

Nesmierne optimistický neúspešný otec, vystresovaná matka, sebaisté dievčatko, komplikovaný syn, excentrický starý otec a depresívny strýko síce predstavujú zľahka disfunkčnú rodinu. V dôležitých chvíľach však vedia, že to najdôležitejšie je držať pri sebe a byť si oporou. Vynikajúca komédia, ktorá si získala milióny divákov, sa nebojí narušiť klišé o predstave, aké je skutočné poslanie rodiny.

Báječná sedmička

Na záver vám ponúkame horúci tip z našej redakcie. Ak máte pocit, že ďalej už jednoducho nemôžete a výchova detí vám padá na hlavu, určite si pozrite tento výnimočný rodinný film, v ktorom exceluje vynikajúca Helen Bonham Carter.

 

Skutočný príbeh Angličanky Maggi Jackson vás zavedie do rodiny osamelej matky siedmich detí (čítate správne!), ktorá sa musí vyrovnávať nielen s úlohou samoživiteľky, ale najmä s tým, že každý z jej synov trpí nejakou diagnózou- jeden asperbergerovým syndrómom, druhý hyperaktivitou a tretí autizmom.

Dojemný a vtipný príbeh, ktorému venovala pozornosť aj BBC, vás bez emocionálne vydierania vtiahne do každodenného života tejto neobyčajnej, ale súdržnej a milujúcej rodiny.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku
Marcela napísané 06.12.2017 08:06

Ešte pridám film family man s Nicholas Cage... Je o výbere co je viac rodinný život alebo kariéra

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
Rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa
16.02.2018   6
Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Pozrite si prehľad chorôb a stavov, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť, resp. vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť.
Zašitie krčka maternice – serkláž
14.02.2018   2
Krčok maternice je tá zázračná bránka, ktorá sa otvára, keď dieťatko prichádza na svet. Ak sa však začne otvárať alebo skracovať dlho pred termínom pôrodu, ak sa lekári obávajú potravu alebo predčasného pôrodu, prichádza na rad jeho zašitie – serkláž. Mnohé ženy, ktoré to čaká prvýkrát, sa tohto zákroku obávajú. Niet sa však čoho. Na otázky odpovedá MUDr. Karol Javorka, gynekológ – pôrodník.
babetko
Nepokojnému bábätku rajský plyn?!?
21.02.2018   0
Ak je vášmu dieťaťu ťažko, má bolesti, je mu zle - ako by ste ho tíšili? Čo by vám napadlo ako úplne prvé? Objať ho, pohojdať v náručí alebo dať tabletku od bolesti? Ale mu dať rajský plyn ...
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
20.02.2018   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Zavádzanie tuhej stravy v kocke
19.02.2018   0
Pokiaľ sa vaše dieťatko nachádza vo veku 4 – 5 mesiacov, veríme, že nasledujúce riadky vám prídu vhod a prevedú vás základnou osnovou postupného pridávania inej stravy, než mliečnej.
detské choroby
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
13.02.2018   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
zvery
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.
Kone pomáhajú formovať naše osobnosti
11.02.2018   0
Každý jazdec snáď zažil pád z koňa a následný strach z ďalšieho jazdenia, no zväčša to prekoná, pretože kone majú v sebe niečo, čo žiadne iné zviera dať človeku nemôže.