Tip na knihuDetské knižné tipy

Knižka Vlk a tma pomôže deťom prekonať strach

 Paseka   11.03.2017   0

Chceme, aby se deti nebáli, a pritom ich každodenne strašíme tmou a strašidlami. Nová detská knižka Vlk a tma na to ide inak – ukazuje, že strach môžeme prijať a lepšie sa s ním vyrovnať.

Vďaka ilustráciám Ley Točekovej je Vlk a tma nie len dielom s terapeutickým potenciálom, ale tiež jednou z najkrajších českých knižiek pre deti.

 

Tradične je vlk v rozprávkach vnímaný ako symbol zla a nebezpečenstva, určite by nás nenapadlo, že se môže báť napríklad tmy. V novej detskej knižke Vlk a tma sa ale musí sám postaviť strachu.

Autor textu Daniel Rušar chcel ukázať, že

strach majú bežne aj tí odvážni.

Keď mal syn Daniela Rušara tri roky, tmy se nebál. Báť sa začal až v predškolskom veku, kedy mu už fantázia začala našepkávať, čo všetko sa môže v lese alebo v pivnici odohrávať a schovávať. Príbeh o vlkovi, ktorý sa bál tmy a nelovil kvôli tomu so svojou svorkou, Rušar vymyslel práve pre svoho syna Eliáša.

„Asi nejdôležitejším bodom je prijatie strachu a celkovo i nepríjemných pocitov. A naučit sa strach prijímať a nebojovať s ním je predsa menej vysilujúce a zaujímavejšie,“ vraví český autor žijúci na Slovensku.

Jeho slová potvrdzuje psychológ Patrik Pauko, ktorý se venuje deťom a ich rozvoju.

"Na príbehu malého vlka autor obrazne ukazuje niekoľko spôsobov prijatia vlastných strachov, rovnako ako ich prekonávanie. Malý vlk zmení svoj postoj a strach z tmy sa vďaka tomu premení z problému na výzvu."

 

„Nechoď tam, v tej pivnici je strašidlo a odnesie ťa“ !

Protože v našej spoločnosti stále eště pretrvávajú stopy výchovy ťažiace zo strašenia dieťaťa, plošne používané v minulom storočí, deti počúvajú najmä z úst prarodičov vety typu „Nechoď tam, v tej pivnici je strašidlo a odnesie ťa“, zatiaľčo večer od nich býva vyžadované, aby samé zaspávali v izbe so zhasnutým svetlom, ktorá sa ponorí do tmy.

V súčasnosti sa našťastie dostává do popredia výchovný prúd preferujúci rešpektovanie pocitov dieťaťa a ich objasňovania, na ktorého vlnu je práve kniha Vlk a tma naladená,“ vraví odborníčka na detskú literatúru Lucia Hášová Truhelková, která vedie web knihydetem.cz.

„Ukazuje deťom, ako strach z tmy prijať a ako ho postupne prekonať - napríklad pomocou vytvorenia si vlastnej formulky, kterou môže byť verš, riekanka alebo krátka pesnička. Deti potrebujú počuť i to, že vo svojom strachu nie sú samé a čosi podobného už niekto prežíval.“

 

Dynamická ilustrácia  Ley Točekovej

Nezanedbateľnou súčasťou knihy sú dynamické a svojrázne ilustrácie slovenskej ilustrátorky Ley Točekovej.

„Už pri prvom čítaní sa mi v hlave objavovali obrázky a pohltilo ma také tvorivé nadšenie. Všetko to muselo ísť čo nejrýchlejšie na papier,“ vraví Točeková, pre ktorú je ilustrácia koníčkom. V civilnom živote je totiž letuškou.

„Motiváciu zbieram i na cestách, keď poznávam svet, rôzne kultúry a neuveriteľné množstvo ľudských charakterov. Dokážem vypnúť len počas spánku, inak pracujem všade, kde se dá, či už v mojom ateliéry, v hotely alebo doma na gauči s poriadnym množstvom čokolády.“

 

Vlk a tma

Danil Rušar, Lea Točeková

32 strán, 200 x 200 mm, viazaná, 199 korun

Kniha je určená deťom od troch rokov a možno ju využiť i na prvé čítanie.

Daniel Rušar (1975) vyštudoval angličtinu, teraz pracuje ako lektor osobnostného rozvoja. Publikoval novelu Jaro kriplů (Paskuda books, 2011) a poviedkovú knihu Frisbee (Stillus press, 2006).

 

 

Lea Točeková (1979) vyštudovala grafický a knižný dizajn v Bratislave a Trieru. Venuje sa maľbe a ilustrácii, kde hľadá netradičné techniky. Knižné ilustrácie napr. B. Jobus: Plajko, Slovart, 2015. Vystavovala vo Wittenbergu v Nemecku. Žije v Berlíne. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.