Tip na knihuDetské knižné tipy

Knižka Vlk a tma pomôže deťom prekonať strach

 Paseka   11.03.2017   0

Chceme, aby se deti nebáli, a pritom ich každodenne strašíme tmou a strašidlami. Nová detská knižka Vlk a tma na to ide inak – ukazuje, že strach môžeme prijať a lepšie sa s ním vyrovnať.

Vďaka ilustráciám Ley Točekovej je Vlk a tma nie len dielom s terapeutickým potenciálom, ale tiež jednou z najkrajších českých knižiek pre deti.

 

Tradične je vlk v rozprávkach vnímaný ako symbol zla a nebezpečenstva, určite by nás nenapadlo, že se môže báť napríklad tmy. V novej detskej knižke Vlk a tma sa ale musí sám postaviť strachu.

Autor textu Daniel Rušar chcel ukázať, že

strach majú bežne aj tí odvážni.

Keď mal syn Daniela Rušara tri roky, tmy se nebál. Báť sa začal až v predškolskom veku, kedy mu už fantázia začala našepkávať, čo všetko sa môže v lese alebo v pivnici odohrávať a schovávať. Príbeh o vlkovi, ktorý sa bál tmy a nelovil kvôli tomu so svojou svorkou, Rušar vymyslel práve pre svoho syna Eliáša.

„Asi nejdôležitejším bodom je prijatie strachu a celkovo i nepríjemných pocitov. A naučit sa strach prijímať a nebojovať s ním je predsa menej vysilujúce a zaujímavejšie,“ vraví český autor žijúci na Slovensku.

Jeho slová potvrdzuje psychológ Patrik Pauko, ktorý se venuje deťom a ich rozvoju.

"Na príbehu malého vlka autor obrazne ukazuje niekoľko spôsobov prijatia vlastných strachov, rovnako ako ich prekonávanie. Malý vlk zmení svoj postoj a strach z tmy sa vďaka tomu premení z problému na výzvu."

 

„Nechoď tam, v tej pivnici je strašidlo a odnesie ťa“ !

Protože v našej spoločnosti stále eště pretrvávajú stopy výchovy ťažiace zo strašenia dieťaťa, plošne používané v minulom storočí, deti počúvajú najmä z úst prarodičov vety typu „Nechoď tam, v tej pivnici je strašidlo a odnesie ťa“, zatiaľčo večer od nich býva vyžadované, aby samé zaspávali v izbe so zhasnutým svetlom, ktorá sa ponorí do tmy.

V súčasnosti sa našťastie dostává do popredia výchovný prúd preferujúci rešpektovanie pocitov dieťaťa a ich objasňovania, na ktorého vlnu je práve kniha Vlk a tma naladená,“ vraví odborníčka na detskú literatúru Lucia Hášová Truhelková, která vedie web knihydetem.cz.

„Ukazuje deťom, ako strach z tmy prijať a ako ho postupne prekonať - napríklad pomocou vytvorenia si vlastnej formulky, kterou môže byť verš, riekanka alebo krátka pesnička. Deti potrebujú počuť i to, že vo svojom strachu nie sú samé a čosi podobného už niekto prežíval.“

 

Dynamická ilustrácia  Ley Točekovej

Nezanedbateľnou súčasťou knihy sú dynamické a svojrázne ilustrácie slovenskej ilustrátorky Ley Točekovej.

„Už pri prvom čítaní sa mi v hlave objavovali obrázky a pohltilo ma také tvorivé nadšenie. Všetko to muselo ísť čo nejrýchlejšie na papier,“ vraví Točeková, pre ktorú je ilustrácia koníčkom. V civilnom živote je totiž letuškou.

„Motiváciu zbieram i na cestách, keď poznávam svet, rôzne kultúry a neuveriteľné množstvo ľudských charakterov. Dokážem vypnúť len počas spánku, inak pracujem všade, kde se dá, či už v mojom ateliéry, v hotely alebo doma na gauči s poriadnym množstvom čokolády.“

 

Vlk a tma

Danil Rušar, Lea Točeková

32 strán, 200 x 200 mm, viazaná, 199 korun

Kniha je určená deťom od troch rokov a možno ju využiť i na prvé čítanie.

Daniel Rušar (1975) vyštudoval angličtinu, teraz pracuje ako lektor osobnostného rozvoja. Publikoval novelu Jaro kriplů (Paskuda books, 2011) a poviedkovú knihu Frisbee (Stillus press, 2006).

 

 

Lea Točeková (1979) vyštudovala grafický a knižný dizajn v Bratislave a Trieru. Venuje sa maľbe a ilustrácii, kde hľadá netradičné techniky. Knižné ilustrácie napr. B. Jobus: Plajko, Slovart, 2015. Vystavovala vo Wittenbergu v Nemecku. Žije v Berlíne. 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...