Tip na knihuDetské knižné tipy

Keď si s deťmi čítate, nech to je jediná vec, ktorú práve robíte

 martinus   26.12.2018   1

Vzťah k čítaniu sa tvorí už v detstve a máločo zas upevní vzťah rodiča a dieťaťa tak ako čítanie. Prečítajte si 10 rád, ako na to. 

shutterstock

 

1. Keď si spolu čítate, nech to je jediná vec, ktorú robíte.

Zabudnite na emaily, pracovné telefonáty, nepozmývanú kúpeľňu... Buďte pri nich svojou mysľou, nie len telom. Z celého dňa s vami trávia pravdepodobne len tú veľmi malú časť, a preto ich nechajte, aby si to naozaj užili, aby vás mali celých. Naše deti sú náš najdôležitejší projekt. Čo sa práce týka, vždy bude ešte niečo, čo sa bude dať urobiť, avšak málokto umiera s myšlienkou, koľko času ešte mohol stráviť v kancelárii. Preto keď si s nimi sadnete s knižkou, nech je to jediná vec, ktorú budete robiť.

2. Nikdy dieťa netrestajte tým, že zrušíte váš spoločný čas.

15 minút čítania denne je pre intelektuálny, duševný a vzťahový vývin vášho dieťaťa to isté, čo dobrý pitný režim. Nebudete predsa vášmu dieťaťu upierať vodu alebo večeru. Práve naopak, ak vaše dieťa večer nespolupracovalo – čo sa u prepracovaných rodičov a predráždených či unavených detí stáva často (áno, nie iba u vás doma) – večerné čítanie dokáže rozhárané vzťahy zastabilizovať. Umožní dieťaťu zaspávať v harmónii s vedomím bezpečia vo vzťahu s rodičom. Ak máte výchovné problémy, hľadajte riešenia – spoločné čítanie je jedným z nich.

3. Dávajte si smiešne malé ciele.

Ak ste doteraz nepestovali spoločný čas na čítanie, spočiatku bude ťažké zahrnúť to do náročného denného rozvrhu (aj preto nájdete na stránke množstvo tipov). Preto si dajte ciele, ktoré spokojne môžete nazvať smiešne malými – na začiatok stačí päť minút denne. Ak po piatich minútach ešte budete mať chuť čítať ďalej, nech sa páči. Ale ak nie, túto položku si na dnešný deň môžete odškrtnúť – urobili ste veľmi dôležitý krok. 

4. Vytvárajte návyk

Päť minút každý jeden deň v týždni má vyššiu hodnotu ako jedna hodina v sobotu dopoludnia. Malými zlomkami totiž vytvárate návyk a umožňujete dieťaťu pomaly prirastať ku knihám. Tak zvyšujete jeho šance, že o ne bude mať záujem aj vo vyššom veku, že si bude čítať pre potešenie, a zároveň tak bude dlhodobo využívať všetky výhody – intelektuálne aj vzťahové – ktoré literatúra prináša. Nakoniec, ako by vyzerali vaše zuby, ak by ste si ich umývali raz za týždeň pol hodinu a nie každý večer? S čítaním a výhodami je to rovnaké. 

5. Majte správne očakávania.

Dieťa vo vašom náručí, zapadajúce slnko, ktoré sa vlieva cez okno do izby, pokojné obracanie strán a usrkávanie si z čajíka – toto asi nebude správny scenár, prinajmenšom nie počas prvých rokov života. Malé deti sa budú určite mrviť. Knižky budú chcieť „ožužlávať“, budú chcieť preskakovať strany, a je možné, že po troch minútach zabudnú čo vlastne robíte. Väčšie deti vás budú zastavovať a prerušovať, klásť otázky. Najväčšie deti si budú chcieť stavať Lego alebo bunker, možno prezliekať bábiky. Alebo robiť brušáky. To všetko je v poriadku, a je to normálne. Na rozdiel od televízora - vy im ponúkate interakciu, a aj tej sa treba učiť. Nechajte ich hýbať sa.

6. Majte knihy poruke (a schovávajte ovládač)

Tak bude pre vás aj deti podstatne ľahšie rozhodnúť sa pre ne. Do každej izby môžete na viditeľné miesto umiestniť košík alebo škatuľu s obľúbenými knižkami. Takisto ich umiestňujte do spodných poličiek. Áno, je šanca, že vaše dieťa ich bude chcieť skúmať prstami aj ústami. Avšak knihy sa majú používať. Poznáte tie zbierky nádherných nikdy neotvorených kníh, ktoré si ľudia kladú na najvyššiu policu, tesne nad vianočný porcelán?

7. Majte knihy na očiach

Knihy štandardne vložené do police len ťažko zaujmú dieťa, nakoniec, je to len séria vedľa seba uložených chrbtov kníh s nadpismi. Miesto toho ich vyložte na okennú parapetu alebo využite kreativitu a pretvorte police. Zamerajte sa na to, aby ste vystavili nádherné obálky kníh, ktoré istotne budú priťahovať detskú pozornosť. Knihy priebežne striedajte.

8. Knihy opakujte

Opakovanie na úrovni vety a na úrovni príbehu je pre dieťa veľmi dôležité. Pomáha upevňovať vetné väzby, nové slová, pomáha chápať, ako vlastne funguje príbeh. Nebuďte prekvapení, ak (predovšetkým menšie) dieťa bude chcieť čítať stále tú istú knihu. Môže ju chcieť každý večer päťkrát za sebou, a bude ju recitovať s vami, a môže ju chcieť celé mesiace každý deň.

9. Knihy striedajte

Nie, tieto dva body si neodporujú, aj keď sa to môže tak zdať. Známe knihy dieťaťu zabezpečujú známe podnety, avšak nové knihy jeho svet rozvíjajú. Výskum tiež dokazuje, že deti z rodín, ktoré vedome zabezpečujú prístup novej literatúry (či už kúpou, výmenou alebo návštevou knižnice) majú lepšie študijné výsledky a takisto sú z nich dlhodobo lepší čitatelia. Preto dobrým pravidlom pre čítanie s deťmi je pravidlo troch príbehov: jeden veľmi dobre známy (ten, ktorý dieťa pozná naspamäť), jeden známy (ktorého dej pozná) a jeden úplne nový.

10. Pamätajte na svoj najdôležitejší dôvod, pre ktorý toto robíte: vzťah s vašim dieťaťom.

Toto sme spomínali už v úvode a veríme, že keď sa vydáte na dobrodružnú cestu objavovania príbehov, tak nám dáte za pravdu.  A keby ste potrebovali radu, čo si čítať s najmenšími deťmi, možno vás inšpiruje výber Míľniky detského čitateľa tu. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Marcela napísané 26.12.2018 19:47

Na čítanie z detstva mam tie najkrajšie spomienky Razz

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...