Čítate vašim deťom?

Adriana Bachoríková 1

Mali by ste.  Tento príbeh sa začína klasicky…kde bolo tam bolo.  Bolo to v modernej dobe, ktorej vládli počítače, tablety a smartfóny. Deti tej doby stále pozerali do obrazoviek, ale iba na obrázky. Vôbec totiž nevedeli čítať. A učilo sa im to veľmi veľmi ťažko. Tak ťažko, ako mnoho iných vecí v živote. Veľakrát sa im nedarilo, niečo začali, no nevedeli pri tom vydržať a dokončiť to. A tak radšej len sedeli a pozerali na tie obrázky.

 

Začnite s čítaním hneď teraz

Možno nie ste knihomoľ, ale pár detských kníh doma určite máte. A prečítať večer pred spaním krátku rozprávku nie je zas až taká veda. No i táto drobnosť dokáže veľké veci. Začať s čítaním možno v akomkoľvek veku. A hoci vaše deti ešte nepoznajú písmenká, stačí im keď budú počúvať.

Prečo deťom čítať?

Ak počúvajú rozprávku, rozvíjajú svoju predstavivosť. Nesedia pasívne pred obrazovku ale predstavujú si ako asi vyzerá ten sedemhlavý drak, aká krásna je princezná. A v ich hlave je oveľa väčší ako v knižke. Dostanete ich do ich vnútorného sveta.

Čítaním podporujete kognitívne zručnosti dieťaťa, teda schopnosť porozumieť a chápať.  Situácie, ktoré spozná v príbehoch zažíva aj v bežnom živote. Cez rozprávky sa učí, ako k nim pristupovať a riešiť ich. To je základom pre kritické myslenie, ktoré je v dobe internetu a kvanta neoverených informácií či hoaxov na nezaplatenie. Takto už v zárodku učíte svoje dieťa porozumieť problému, a učíte ho hľadať riešenia. Tak ako v rozprávke, tak aj neskôr v živote.

Ľahšie sa učia. Čítaním rozširujete slovnú zásobu dieťaťa. Aj keď ešte nepozná písmenká, slová, vety i celé príbehy do seba nasáva a rozširuje si vlastnú slovnú zásobu a chápanie reči. Zároveň  tak postupne ľahko nadobudne komunikačné zručnosti a v nadväznosti na ne aj tie sociálne.

Trénujete ich trpezlivosť. Zdá sa to ako banalita, sedieť a počúvať príbeh. Ale zamyslime sa. Dnes máme všetko a hneď, nemusíme čakať, klikneme a tovar je objednaný. Trénovať trpezlivosť je veľká vec, a táto zručnosť sa vášmu dieťatku v živote určite zíde. Začnite kratšími príbehmi a postupne čítajte dlhšie rozprávky. Keď sa drobec ocitne vo fantastickej ríši príbehov, čas letí úplne iným tempom.

Mnoho rozprávok má v sebe morálny odkaz, dobro zvíťazí nad zlom, múdry nad hlupákom, skromnosť nad chamtivosťou. Deti sa s pozitívnymi postavami rýchlo stotožňujú a budú si chcieť budovať ich dobré vlastnosti. Zároveň ich učíte ako sa brániť. Rozprávky vychovávajú múdre, dobré a statočné deti.

Čítanie rozprávok sa stane vašou obľúbenou spoločnou chvíľkou. Aj keď máte toho vyše hlavy, nestíhate a žijete v strese, pri spoločnom čítaní môžete spomaliť, oddýchnuť si a byť spolu. Žiadna televízia ani tablet nedajú dieťaťu to, čo spoločné čítanie v objatí, alebo hoci len obyčajná vzájomná blízkosť.

Formujete malého knihomoľa. Ak svojim ratolestiam odmalička čítate, je veľký predpoklad, že im táto záľuba ostane a bude ich sprevádzať celým životom. Vytvárate im tak zdravý návyk a spôsob ako si kvalitne oddýchnuť. Je to niečo, za čo sa vám raz určite poďakujú.

Je mnoho dôvodov prečo tráviť čas s deťmi pri čítaní kníh. Možno ste si v tomto článku našli aj ten váš. Dobrá správa je, že môžete začať hneď. Blížia sa Vianoce a stále ešte máte dosť času na darčeky. Tak nech sa vám spolu dobre čítajú.

Obľúbení autori knižiek pre deti od 5 rokov »»»

Aké knihy vybrať pre deti do 6 rokov »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. čitam im skoro každy den, ale tiež sa pravidelne divame do knihy , kde je zachyteny cely naš rodoknem familium.sk/darcekove-knihy/1733-strom-zivota-nasej-rodiny-9788090724044.html?search_query=strom+zivota&results=2 mamu j Je to skvele, aspon možem detom ukazovat, aka bola ich prababka, stryko , teta,..

Pridaj komentár