Tip na knihuDetské knižné tipy

Čítate vašim deťom?

 Adriana Bachoríková   26.12.2020   1

Mali by ste.  Tento príbeh sa začína klasicky...kde bolo tam bolo.  Bolo to v modernej dobe, ktorej vládli počítače, tablety a smartfóny. Deti tej doby stále pozerali do obrazoviek, ale iba na obrázky. Vôbec totiž nevedeli čítať. A učilo sa im to veľmi veľmi ťažko. Tak ťažko, ako mnoho iných vecí v živote. Veľakrát sa im nedarilo, niečo začali, no nevedeli pri tom vydržať a dokončiť to. A tak radšej len sedeli a pozerali na tie obrázky.

 

Začnite s čítaním hneď teraz

Možno nie ste knihomoľ, ale pár detských kníh doma určite máte. A prečítať večer pred spaním krátku rozprávku nie je zas až taká veda. No i táto drobnosť dokáže veľké veci. Začať s čítaním možno v akomkoľvek veku. A hoci vaše deti ešte nepoznajú písmenká, stačí im keď budú počúvať.

Prečo deťom čítať?

Ak počúvajú rozprávku, rozvíjajú svoju predstavivosť. Nesedia pasívne pred obrazovku ale predstavujú si ako asi vyzerá ten sedemhlavý drak, aká krásna je princezná. A v ich hlave je oveľa väčší ako v knižke. Dostanete ich do ich vnútorného sveta.

Čítaním podporujete kognitívne zručnosti dieťaťa, teda schopnosť porozumieť a chápať.  Situácie, ktoré spozná v príbehoch zažíva aj v bežnom živote. Cez rozprávky sa učí, ako k nim pristupovať a riešiť ich. To je základom pre kritické myslenie, ktoré je v dobe internetu a kvanta neoverených informácií či hoaxov na nezaplatenie. Takto už v zárodku učíte svoje dieťa porozumieť problému, a učíte ho hľadať riešenia. Tak ako v rozprávke, tak aj neskôr v živote.

Ľahšie sa učia. Čítaním rozširujete slovnú zásobu dieťaťa. Aj keď ešte nepozná písmenká, slová, vety i celé príbehy do seba nasáva a rozširuje si vlastnú slovnú zásobu a chápanie reči. Zároveň  tak postupne ľahko nadobudne komunikačné zručnosti a v nadväznosti na ne aj tie sociálne.

Trénujete ich trpezlivosť. Zdá sa to ako banalita, sedieť a počúvať príbeh. Ale zamyslime sa. Dnes máme všetko a hneď, nemusíme čakať, klikneme a tovar je objednaný. Trénovať trpezlivosť je veľká vec, a táto zručnosť sa vášmu dieťatku v živote určite zíde. Začnite kratšími príbehmi a postupne čítajte dlhšie rozprávky. Keď sa drobec ocitne vo fantastickej ríši príbehov, čas letí úplne iným tempom.

Mnoho rozprávok má v sebe morálny odkaz, dobro zvíťazí nad zlom, múdry nad hlupákom, skromnosť nad chamtivosťou. Deti sa s pozitívnymi postavami rýchlo stotožňujú a budú si chcieť budovať ich dobré vlastnosti. Zároveň ich učíte ako sa brániť. Rozprávky vychovávajú múdre, dobré a statočné deti.

Čítanie rozprávok sa stane vašou obľúbenou spoločnou chvíľkou. Aj keď máte toho vyše hlavy, nestíhate a žijete v strese, pri spoločnom čítaní môžete spomaliť, oddýchnuť si a byť spolu. Žiadna televízia ani tablet nedajú dieťaťu to, čo spoločné čítanie v objatí, alebo hoci len obyčajná vzájomná blízkosť.

Formujete malého knihomoľa. Ak svojim ratolestiam odmalička čítate, je veľký predpoklad, že im táto záľuba ostane a bude ich sprevádzať celým životom. Vytvárate im tak zdravý návyk a spôsob ako si kvalitne oddýchnuť. Je to niečo, za čo sa vám raz určite poďakujú.

Je mnoho dôvodov prečo tráviť čas s deťmi pri čítaní kníh. Možno ste si v tomto článku našli aj ten váš. Dobrá správa je, že môžete začať hneď. Blížia sa Vianoce a stále ešte máte dosť času na darčeky. Tak nech sa vám spolu dobre čítajú.

Obľúbení autori knižiek pre deti od 5 rokov »»»

Aké knihy vybrať pre deti do 6 rokov »»»

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Nera napísané 14.12.2020 19:02

čitam im skoro každy den, ale tiež sa pravidelne divame do knihy , kde je zachyteny cely naš rodoknem familium.sk/darcekove-knihy/1733-strom-zivota-nasej-rodiny-9788090724044.html?search_query=strom+zivota&results=2 mamu j Je to skvele, aspon možem detom ukazovat, aka bola ich prababka, stryko , teta,..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
7 tipov ako dostať mačku do auta
08.03.2021   0
Ak mávate hrôzu z toho, že Vašu mačku treba niekam odviesť autom, nie ste sami. Mnohí majitelia šedivejú pri predstave, že opäť budú musieť vziať mačku a navštívíť napr. veterinára...
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.