StarnutieStarnutie

Som sendvičová žena

 Tereza   22.10.2014   0

Nie, netýka sa to mojej rannej produkcie sendvičov na desiatu pre mojich školákov. Svojou sendvičovosťou patrím medzi matky, ktoré majú ešte pomerne malé deti a k tomu už pomerne starých rodičov.

Niektoré sendvičové spílajú kde kade po médiách, že je to hrozné, musieť takmer naraz „vymieňať plienky mladým aj  starým“. Úprimne, to by naozaj hrozné bolo, ale až takto úplne sendvičová nie som.

Prečo sendviče?

Rozmýšľam, prečo to takto niekto nazval? Že sme obložené deťmi a rodičmi? Nuž áno, akoby neostal čas sa nadýchnuť, užiť si ten život na chvíľu „bez“ všetkých, deti už odrastené, rodičia ešte pracujúci, či aktívne dôchodkujúci. Ako to bolo, keď sa dievčatá stávali matkami v 20 rokoch a nie takmer v štyridsiatke.

Taká je doba. Povie veľa ľudí. Sociológovia analyzujú príčiny a dôsledky. Niekto pomaly nadáva na to, že máme lepšiu výživu a že starci sa dožívajú vyššieho veku. Tým pádom sa o nich treba dlhšie starať ...

Nuž, názory odborné aj tie ľudské môžu byť rôzne. V každom prípade, ak patríme do tejto skupiny žien, tak nám to nejakým činom zrejme ovplyvní život. Najmä pokiaľ si naše deti aj naši rodičia vyžadujú už každodennú našu starostlivosť.

Nevadí mi byť za „sendvič“

Aspoň zatiaľ nie. Máme už všeličo za sebou, aj s deťmi, aj so starými rodičmi. Myslím, čo sa týka chorôb, operácií, diagnóz. A úplne ešte nie som v tej pozícií, že musím denne variť pre 6 ľudí, riešiť ich sebaobslužné záležitosti a niekoho kŕmiť.

Deti sa (vo veku okolo 10 rokov) už čiastočne riešia sami, rodičia (vo veku 80 rokov) sa ešte riešia sami. Neobývame jeden dom, nemusím sa ešte denne vysporadúvať so „ stareckými vrtochmi“ (o kombinácii vrtochov stareckých s pubertálnymi radšej ani nerozmýšľam ...) alebo s dôsledkami vážnych ochorení typických pre tento vek.

Zatiaľ si na túto predstavu zvykáme občasnými spoločnými pobytmi.

Uvedomujem si, že mám čiastočne výhodu slobodného povolania a nepevného pracovného času. Čo je fajn, no na druhej strane mierne zradné v tom, že niekedy má okolie predstavu, že som stále k dispozícií. Potom pracujem v noci. Ale aj to sa dá zatiaľ zvládnuť.

Keďže mám reálnu skúsenosť s každodennou starostlivosťou o starú mamu, na kompletku od prebaľovania po kŕmenie, viem si to zhruba predstaviť, čo by to znamenalo pre našu rodinu. Nebolo by to jednoduché, pretože tá fulltime starostlivosť sa akosi dosť dobre nezlučuje s nejakou aspoň part time prácou. Tento bod som ešte úplne mentálne nezvládla, neviem, či sa to vôbec dá, sa na to akože pripraviť.

A vravím si, že keď to bude potrebné, tak potom to zvládneme. Ako už mnoho iných vecí v živote.

Čo vy, patríte niekto k sendvičom? Ako sa vám s tým žije?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.