StarnutieStarnutie

Som sendvičová žena

 Tereza   22.10.2014   0

Nie, netýka sa to mojej rannej produkcie sendvičov na desiatu pre mojich školákov. Svojou sendvičovosťou patrím medzi matky, ktoré majú ešte pomerne malé deti a k tomu už pomerne starých rodičov.

Niektoré sendvičové spílajú kde kade po médiách, že je to hrozné, musieť takmer naraz „vymieňať plienky mladým aj  starým“. Úprimne, to by naozaj hrozné bolo, ale až takto úplne sendvičová nie som.

Prečo sendviče?

Rozmýšľam, prečo to takto niekto nazval? Že sme obložené deťmi a rodičmi? Nuž áno, akoby neostal čas sa nadýchnuť, užiť si ten život na chvíľu „bez“ všetkých, deti už odrastené, rodičia ešte pracujúci, či aktívne dôchodkujúci. Ako to bolo, keď sa dievčatá stávali matkami v 20 rokoch a nie takmer v štyridsiatke.

Taká je doba. Povie veľa ľudí. Sociológovia analyzujú príčiny a dôsledky. Niekto pomaly nadáva na to, že máme lepšiu výživu a že starci sa dožívajú vyššieho veku. Tým pádom sa o nich treba dlhšie starať ...

Nuž, názory odborné aj tie ľudské môžu byť rôzne. V každom prípade, ak patríme do tejto skupiny žien, tak nám to nejakým činom zrejme ovplyvní život. Najmä pokiaľ si naše deti aj naši rodičia vyžadujú už každodennú našu starostlivosť.

Nevadí mi byť za „sendvič“

Aspoň zatiaľ nie. Máme už všeličo za sebou, aj s deťmi, aj so starými rodičmi. Myslím, čo sa týka chorôb, operácií, diagnóz. A úplne ešte nie som v tej pozícií, že musím denne variť pre 6 ľudí, riešiť ich sebaobslužné záležitosti a niekoho kŕmiť.

Deti sa (vo veku okolo 10 rokov) už čiastočne riešia sami, rodičia (vo veku 80 rokov) sa ešte riešia sami. Neobývame jeden dom, nemusím sa ešte denne vysporadúvať so „ stareckými vrtochmi“ (o kombinácii vrtochov stareckých s pubertálnymi radšej ani nerozmýšľam ...) alebo s dôsledkami vážnych ochorení typických pre tento vek.

Zatiaľ si na túto predstavu zvykáme občasnými spoločnými pobytmi.

Uvedomujem si, že mám čiastočne výhodu slobodného povolania a nepevného pracovného času. Čo je fajn, no na druhej strane mierne zradné v tom, že niekedy má okolie predstavu, že som stále k dispozícií. Potom pracujem v noci. Ale aj to sa dá zatiaľ zvládnuť.

Keďže mám reálnu skúsenosť s každodennou starostlivosťou o starú mamu, na kompletku od prebaľovania po kŕmenie, viem si to zhruba predstaviť, čo by to znamenalo pre našu rodinu. Nebolo by to jednoduché, pretože tá fulltime starostlivosť sa akosi dosť dobre nezlučuje s nejakou aspoň part time prácou. Tento bod som ešte úplne mentálne nezvládla, neviem, či sa to vôbec dá, sa na to akože pripraviť.

A vravím si, že keď to bude potrebné, tak potom to zvládneme. Ako už mnoho iných vecí v živote.

Čo vy, patríte niekto k sendvičom? Ako sa vám s tým žije?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...