StarnutieStarnutie

Prečo si nerozumieme s vlastnými rodičmi?

 Gréta Čierna   13.01.2020   0

Rodičia. Vychovali nás, pomohli so štúdiom, berú si vnukov na prázdniny. Napriek tomu nie je jednoduché vychádzať s nimi. V čase sviatkov, ako sú Vianoce, keď spolu trávime oveľa viac času, sa vzájomné rozdiely ukazujú ešte výraznejšie.

 

Ako vychádzať s rodičmi, keď nás spája to dobré, aj to zlé?

Prijmite generačné rozdiely

Moja kamarátka sa niekoľko rokov venuje terapii žien s popôrodnou depresiou. Je to náročná a intenzívna práca a všetci okolo nej sú zvedaví, ako sa jej darí. Až na jej mamu. Každý spoločný rozhovor skončí hádkou.

Mama tvrdí, že na popôrodnú depresiu proste neverí. Keby vraj ženy museli pracovať ako ona, mali by viac detí a statok, nemali by na také veci čas, a podobne. Skrátka tradčné názory staršej generácie. Sviatky trávia radšej samé a spoločnú návštevu nahrádzajú pohľadnice.

Dá sa generácii našich mám vysvetliť, že dnes žijeme, vychovávame a myslíme inak? Že si inak staviame priority? Prijať, že život sa zmenil, by nemali len tí starší.

Veľakrát sme to my, stále aktívna generácia, ktorá očakáva od rodičov, že budú modernejší, prispôsobia sa. Reakcia “my sme to robili inak”, je v skutočnosti pochopiteľná.

Naši rodičia tak vyjadrujú obavy zo zmien, ktoré nikdy neprichádzali tak rýchlo ako teraz. Hodnoty, ktoré celý život budovali, dnes miznú a nahrádzajú ich nové. Také, ktoré už nemajú šancu pochopiť.

Prečítajte si aj: Som sendvičová žena

 

Staroba čaká aj nás a jedného dňa sa budeme s nepochopením dívať na svet okolo. Bude fajn mať deti, ktoré prijmú, že za tým sci-fi svetom nestíhame.

Hovoria z nás staré zranenia?

Koľkokrát sme v rodine svedkom, že sa výmena názorov strhne na vzájomné obviňovanie? Rodičia radi spomínajú naše školácke hriechy a my zas to, že sa nám dostatočne nevenovali, alebo nedodržiavali sľuby.

Niekedy sa za rodičovskými zlozvykmi, a názormi, ktoré nás hnevajú, skrývajú staré zranenia z detstva či puberty, ktoré sme nemali priestor spracovať. Prežité sklamanie či ublíženie sa tak vracia pri nevinnej poznámke a vytvára novú priepasť medzi nami a rodičmi.

Sama pochádzam z generácie detí, kde bolo porovnávanie denným chlebom a rodičia s obľubou trávili čas vypočúvaním, ako sa v škole darí kamarátkam a spolužiakom.

Vyrástli sme z toho a naši dnes pri vnúčatách opakujú “každé dieťa je iné”. Stačí však nevinná poznámka, ako sa bývalej spolužiačke darí, a zdvihne sa mi tlak.

Shutterstock

 

Počuli ste tam porovnánie? Zrejme nie. Počuje ho tam len moje desaťročné ja. Mne neostáva nič iné ako nevybuchnúť.

Rodičia nie sú kamaráti ani terapeuti

Moja známa sa rozhodla, že po materskej nenastúpi do práce. Vedela, že to neprijme väčšina okolia, najhoršie to však znášali jej rodičia. Známa sa mi posťažovala, ako veľmi  rozhodnutie ublížilo ich vzťahu.

Na každú jej poznámku o tom, že jej stereotyp niekedy lezie na nervy, že manžel nepomáha s deťmi, že si deti myslia, ako doma nič nerobí, jej mama povedala: “Čo chceš, sama si si to vybrala. Ja som ti vravela…”

Otec sa zas pravidelne pýta, či jej na vysávanie bolo treba diplom z ekonómie.

Známa bola nešťastná z toho, že pri spoločných rozhovoroch nemôže povedať všetko, lebo rodičia to už neprijímajú. Hovorí sa: “Malé deti, malé starosti. Veľké deti, veľké starosti.”

Predstavte si, že ste v koži mamy - sedemdesiatročnej ženy. Dokázali by ste vždy vhodne zareagovať na emocionálne problémy svojich dospelých detí? Najmä, ak by ste nemali jedno, ale napríklad tri? Moju známu kedykoľvek rada vypočujem a podporím, veď preto sú kamarátske vzťahy.

Prečítajte si aj: Keď nám starnú rodičia

 

Očakávať však kamarátsku, vždy stopercentnú podporu od rodičov, najmä pokiaľ sme taký vzťah nemali ani ako deti, je trochu naivné. A trpezlivá, múdra mama, ktorá vždy povie správnu vec, tá zostala vo filme Malé ženy.

Budujte tam, kde ste

Nie je žiadnym tajomstvom, že dnešná generácia rodičov verí v rešpektujúcu výchovu, kopu objatí a rodinný život plný zážitkov. Keď sa spýtate prečo, povieme: “Lebo sme toto nemali.”

Emocionálna výchova, trpezlivé počúvanie detí a prihliadanie na ich potreby nebolo pred pár rokmi samozrejmosťou. Rodinné vzťahy sa najlepšie budujú cez spoločne strávený čas, humor, na výletoch a pri rozhovoroch.

Mnohí z nás to nikdy nezažili, a tak (ne)právom môžeme vzťahy s vlastnými rodičmi považovať za chladnejšie a neosobné. Výchova, či chceme, alebo nie, je otázkou doby, a aj naši rodičia by dnes menej upratovali či pracovali, a viac času trávili s deťmi.

Tak ako chceme venovať pozornosť deťom, mali by sme ju venovať aj rodičom. V rodine, kde chýbali objatia a vrelé slová, sa nedá zo dňa na deň vybudovať intimita. Môžeme však  rodičom prejavovať rešpekt, trpezlivosť a prostredníctvom vnúčat im umožniť, aby si ešte raz vyskúšali starostlivosť o deti.

Pri vzťahu s vlastnými rodičmi sa veľakrát upozorňuje, aby sme so sebou nenechali manipulovať, odpúšťali výchovné chyby a prijímali rodičovské nedostatky. Už menej sa hovorí, že v prístupe k rodičom dávame dôležitý príklad vlastným deťom.

Ako raz budú prijímať generačné rozdiely, ako nás budú hodnotiť? To môžeme ľahko usúdiť podľa tónu hlasu, akým odpovedáme svojej mame. A pozor na vetu: “My to máme s deťmi inak.” Nemuseli by súhlasiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...