StarnutieStarnutie

O pár rokov sa na Slovensku nebude mať kto starať o ľudí odkázaných na pomoc opatrovateľov

 ts   11.05.2021   0

Aktuálne na Slovensku chýba približne 25% personálu v zariadeniach sociálnych služieb. Na jedného opatrovateľa pripadá  aj viac ako 40 klientov. Spolu so slabým finančným ohodnotením a nízkou mierou akceptácie tohto povolania v očiach verejnosti, je profesia „opatrovateľ“ nezaujímavá a na trhu práce pomerne málo vyhľadávaná. Už i tak kritickú situáciu ešte viac zhoršuje starnutie populácie.

Hrozí, že už o niekoľko rokov sa na Slovensku reálne nebude mať kto starať o ľudí odkázaných na pomoc opatrovateľov a odborného zdravotníckeho personálu. Spoločnosť Hartmann reaguje na túto nelichotivú situáciu a zakladá Nadačný fond Hartmann, ktorého cieľom je vzdelávať opatrovateľov pracujúcich v zariadeniach sociálnych služieb a refundačným príspevkom motivovať tých, ktorí sa rozhodnú zmeniť svoju profesiu a chcú sa stať opatrovateľmi. Fond im preplatí náklady na rekvalifikáciu až do výšky 300 Eur.

»»» Možno si chcete prečítať: SOM SENDVIĆOVÁ ŽENA »»»

 

Aktuálne pracuje na Slovensku v zariadeniach sociálnych služieb približne 22 500 ľudí pri kapacite takmer 42 000 lôžok.

„Alarmujúce je, že nám v systéme chýba 25 % personálu, čo má za následok obrovské preťaženie opatrovateľov, ale aj odborného zdravotníckeho personálu. Situácia je kritická naprieč celým Slovenskom.,“ hovorí Dana Grafiková, predsedníčka Komory opatrovateliek Slovenska.

Štátna politika zamestnanosti bola v ostatných rokoch nastavená tak, že Úrady práce sociálnych vecí a rodiny, evidovaným nezamestnaným ponúkli rekvalifikačné kurzy opatrovania. Túto profesiu tak dnes vykonávajú aj ľudia, ktorí nemajú reálny vzťah k povolaniu a chýba im motivácia sústavne sa vzdelávať v danej oblasti.

Odchádzajú do zahraničia ...

Ostatná veľká časť prevažne slovenských opatrovateliek, nielen v dôsledku lepšieho finančného ohodnotenia, ale aj celkového pracovného prostredia odchádza na výkon tohto povolania do zahraničia. Aktuálne len v Rakúsku pracuje viac ako 25.000 slovenských opatrovateľov. Tí denne zarobia od  70  do 100 eur a ich honorár po odpočítaní odvodov je približne od 800 do 900 eur brutto za 14 dní. Na Slovensku je priemerná mzda opatrovateľov na úrovni 623 eur. V Bratislave a jej okolí v rozmedzí od  850 do 900 eur na mesiac.

Museli by sa zmeniť podmienky

„Mnohí opatrovatelia by boli ochotní pracovať aj na Slovensku, museli by sa však zmeniť podmienky na výkon tejto profesie. Vysoká miera preťaženosti, nízke mzdy, nedostatočný prístup k moderným zdravotníckym pomôckam a celkové pracovné prostredie ich však nútia odchádzať za prácou do zahraničia. Nie je to však len vidina lepšieho zárobku. Treba si uvedomiť, že mnohí odchádzajú od svojich rodín, detí, blízkych, čo nie je ľahká situácia. Aj oni by radi zostali pracovať doma Slovensku, dôležité však je, aby kompetentné rezorty nastavili systém tak, aby boli slovenskí opatrovatelia dostatočne motivovaní pracovať doma na Slovensku,“  hovorí Bibiána Kudziová, zástupkyňa slovenských opatrovateľov WKO Viedeň.

Na Slovensku chýba legislatívny rámec

– štandard, ktorý by určoval kompetencie opatrovateľov a opatrovateliek.

„Dnes sa pohybujeme skutočne na hrane zákona, napríklad v oblasti podávania liečiv. Čo je v kompetencii zdravotníckeho personálu a čo v kompetencii opatrovateľov? Štát musí byť akcieschopnejší a okrem nastavenia štandardov musí prichádzať s ideami, ako zvýšiť mieru akceptácie a spoločenského uznania tejto profesie, ako motivovať ľudí k tejto profesii, a ako zabrániť tomu, aby slovenskí opatrovatelia odchádzali za prácou do zahraničia,“  hovorí Anna Ghannamová, predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb na Slovensku.

Kto sú dnes klienti zariadení?

Situácia je vážna nielen s ohľadom na starnúcu slovenskú populáciu, ale aj v kontexte toho, kto sú dnes klienti zariadení sociálnych služieb. Sú to prevažne klienti s ťažkým zdravotným postihnutím a neľahkými diagnózami, ktorí si vyžadujú intenzívnu opatrovateľskú, ošetrovateľskú, rehabilitačnú, ale aj psychologickú starostlivosť. Slovensko potrebuje urgentne nových kvalifikovaných opatrovateľov, ktorí budú mať dostatočnú motiváciu pracovať v slovenských zariadeniach sociálnych služieb, a ktorých systém bude neustále vzdelávať, ako je to v iných zdravotníckych profesiách.

Spoločnosť Hartmann zakladá nadačný fond

S cieľom pomáhať pri získavaní nového kvalifikovaného personálu v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré pociťujú dlhodobo nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, zakladá spoločnosť Hartmann svoj nadačný fond. Nadačný fond Hartmann bude prostredníctvom systému refundácie nákladov na realizáciu kurzu opatrovania pomáhať tým, ktorí perspektívne majú záujem zmeniť svoje povolanie, alebo sa chcú stať opatrovateľmi v takýchto zariadeniach, ale ich finančné možnosti im nedovoľujú absolvovať rekvalifikačný kurz. V prvej grantovej výzve prerozdelí na tento účel až 9 100 eur. Informácie, podmienky čerpania grantu, ale aj online formulár žiadosti o finančný príspevok na refundáciu nákladov na rekvalifikačný kurz opatrovania sú dostupné na stránke https://nadaciacpf.egrant.sk/.

Výbor Nadačného fondu Hartmann, ktorý bude posudzovať žiadosti tvoria skúsení odborníci na sociálnu problematiku, zástupcovia organizácií venujúcich sa problematike a pomoci seniorom, ale aj sociálne a zdravotne odkázaným nielen seniorom.

„Uvedomujeme si vážnosť a zložitosť personálnej situácie opatrovateľov v našej krajine a preto vyvíjame aktivity smerujúce k zlepšeniu tohto nelichotivého stavu. Jednou z nich je práve založenie nadačného fondu Hartmann, ktorého primárnym cieľom je zvýšiť akceptáciu tejto profesie spoločnosťou a motivovať ľudí na Slovensku k tak záslužnej a nenahraditeľnej práci. Ak sa rozhodnú zmeniť svoju doterajšiu profesiu a chcú absolvovať rekvalifikačný kurz, Nadačný fond Hartmann im bude refundovať náklady na absolvovanie tejto rekvalifikácie až do výšky 300 Eur,“  hovorí Ľubica Bezeli zo spoločnosti Hartmann.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?