StarnutieStarnutie

Majte deti! Budete dlhšie žiť

 Saša/redakcia   22.03.2017   0

K plnohodnotnému životu jednoducho potrebujeme rodinu. Štúdia na vzorke viac ako milióna ľudí ukázala, že ľudia, ktorí majú deti - žijú dlhšie.

Foto: isifa

 

V nedávno publikovanej štúdii vo vedeckom časopise Journal of Epidemiology & Community Health predstavili švédski vedci výsledky pozorovania rozdielnej dĺžky života u rodičov a u ne-rodičov, t.j. bezdetných jedincov.

Payback time?

Cieľom tejto štúdie bolo odhadnúť súvislosť medzi tým, či riziko úmrtia rastie v závislosti od toho, či má človek rodinu, to znamená deti a aj partnera. Dokonca skúmali, či si dlhšie požijú zosobášené dvojice, alebo dvojice, žijúce len v partnerskom zväzku.

Sledovaných bolo vyše 704-tisíc  mužov a viac ako 725-tisíc žien, narodených v rokoch 1911 až 1925, s trvalým pobytom vo Švédsku.

V štúdii, ktorá trvala do konca roku 2014, tiež zhromaždili dáta registra o rodinnom stave, počte a pohlaví všetkých detí, ktoré sledované ženy a muži mali.

Riziká smrti boli vypočítané pre každý kalendárny rok pre ľudí, ktorí majú aspoň jedno dieťa a pre ľudí bez detí.

Ukázalo sa, že mužom a ženám, ktorí mali aspoň jedno dieťa, rástlo riziko úmrtia pomalšie ako bezdetným. Ba čo viac - dokonca žili dlhšie

 

Foto:isifa

 

Rodičia budú po 60-tke žiť dlhšie, ako bezdetní

Riziko úmrtia, samozrejme, stúpalo s vyšším vekom oboch skupín, o niečo viac u mužov, ako u žien a rovnako tak bolo vyššie u nezosobášených.

Vedci ale ponúkajú zaujímavý záver, vyplývajúci z prepočtov štúdie:

  • Otcovia sa po šesťdesiatke dožili dokonca o dva roky viac ako bezdetní muži a matky žili o rok a pol dlhšie ako ženy bez detí.

Hoci predchádzajúce výskumy poukazovali na rozdiely v starostlivosti v prípade dcér a synov, pri tejto štúdii sa to nepotvrdilo. Pohlavie detí na dĺžku života rodičov nemá vplyv, tvrdia švédski vedci.

Jedná sa však o pozorovacie štúdie, takže žiadne pevné závery o príčine a následku nemožno vyvodiť.

To, že v staršom veku potrebujeme viac opatery a podpory je zrejmé. Vedci v spomínanej štúdii hovoria o vysokej pravdepodobnosti toho, že bezdetní ľudia trpia deficitom podpory v staršom veku. 

Vedci sa teda zhodli na tom, čo vlastne dobre vieme a čo bolo kedysi u nás prirodzené. Rovnako tak založenie si rodiny, ako aj postaranie sa o svojich rodičov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.