StarnutieStarnutie

Majte deti! Budete dlhšie žiť

 Saša/redakcia   22.03.2017   0

K plnohodnotnému životu jednoducho potrebujeme rodinu. Štúdia na vzorke viac ako milióna ľudí ukázala, že ľudia, ktorí majú deti - žijú dlhšie.

Foto: isifa

 

V nedávno publikovanej štúdii vo vedeckom časopise Journal of Epidemiology & Community Health predstavili švédski vedci výsledky pozorovania rozdielnej dĺžky života u rodičov a u ne-rodičov, t.j. bezdetných jedincov.

Payback time?

Cieľom tejto štúdie bolo odhadnúť súvislosť medzi tým, či riziko úmrtia rastie v závislosti od toho, či má človek rodinu, to znamená deti a aj partnera. Dokonca skúmali, či si dlhšie požijú zosobášené dvojice, alebo dvojice, žijúce len v partnerskom zväzku.

Sledovaných bolo vyše 704-tisíc  mužov a viac ako 725-tisíc žien, narodených v rokoch 1911 až 1925, s trvalým pobytom vo Švédsku.

V štúdii, ktorá trvala do konca roku 2014, tiež zhromaždili dáta registra o rodinnom stave, počte a pohlaví všetkých detí, ktoré sledované ženy a muži mali.

Riziká smrti boli vypočítané pre každý kalendárny rok pre ľudí, ktorí majú aspoň jedno dieťa a pre ľudí bez detí.

Ukázalo sa, že mužom a ženám, ktorí mali aspoň jedno dieťa, rástlo riziko úmrtia pomalšie ako bezdetným. Ba čo viac - dokonca žili dlhšie

 

Foto:isifa

 

Rodičia budú po 60-tke žiť dlhšie, ako bezdetní

Riziko úmrtia, samozrejme, stúpalo s vyšším vekom oboch skupín, o niečo viac u mužov, ako u žien a rovnako tak bolo vyššie u nezosobášených.

Vedci ale ponúkajú zaujímavý záver, vyplývajúci z prepočtov štúdie:

  • Otcovia sa po šesťdesiatke dožili dokonca o dva roky viac ako bezdetní muži a matky žili o rok a pol dlhšie ako ženy bez detí.

Hoci predchádzajúce výskumy poukazovali na rozdiely v starostlivosti v prípade dcér a synov, pri tejto štúdii sa to nepotvrdilo. Pohlavie detí na dĺžku života rodičov nemá vplyv, tvrdia švédski vedci.

Jedná sa však o pozorovacie štúdie, takže žiadne pevné závery o príčine a následku nemožno vyvodiť.

To, že v staršom veku potrebujeme viac opatery a podpory je zrejmé. Vedci v spomínanej štúdii hovoria o vysokej pravdepodobnosti toho, že bezdetní ľudia trpia deficitom podpory v staršom veku. 

Vedci sa teda zhodli na tom, čo vlastne dobre vieme a čo bolo kedysi u nás prirodzené. Rovnako tak založenie si rodiny, ako aj postaranie sa o svojich rodičov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...