ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
StarnutieChoroby vyššieho veku

Príčiny inkontinencie v seniorskom veku

 Mária Kopčíková   12.06.2015   0

To, že vek nad 65 rokov nesie so sebou isté zdravotné obmedzenia, sme už zmieňovali. Môžu to byť problémy s počínajúcou demenciou alebo oslabovaním výkonnosti.

Pridružiť sa môžu problémy so srdiečkom a veľmi časté sú tiež urologické problémy. Možno to častejšie vnímame a počúvame v spojitosti so staršími mužmi, ale problém s únikom moču sa týka i žien.

Zdroj: istockphoto.com

 

Čo má na starosti močový mechúr

Úlohou obličiek je filtrovať nepotrebné látky z krvi a odosielať ich do močového mechúra, ktorý sa dokáže roztiahnuť a udržať objem až 500 ml. Keď je mechúr naplnený do polovice, nervy odošlú do mozgu signál, že je čas vymočiť sa a moč postúpi nadol cez močovú trubicu, ktorú zachovávajú uzavretú zvierače panvového dna.

Keď je močový mechúr plný, vnútorný zvierač panvového dna sa otvorí, vonkajší zvierač panvového dna však možno pomocou vôle držať uzavretý a zachovať si tak kontrolu nad močením. Úlohou svalov panvového dna, ktoré sa nachádzajú pod močovým mechúrom a okolo močovej trubice, je udržiavať ich správne fungovanie. Každá štvrtá žena a každý ôsmy muž sa s narušením tohto procesu má šancu stretnúť.

Príčiny inkontinencie vo vyššom veku

Môžu byť rôzne a následne sa aj riešia rôznymi spôsobmi:

 • oslabené svaly panvového dna - svaly vekom postupne ochabujú a keď stratia pružnosť, k úniku moču môže dôjsť aj pri bežných činnostiach, ako je napríklad kašľanie.
 • človek stratil pohyblivosť – čo mu zabráni včas reagovať na signál, že mechúr je preplnený a treba ho vyprázdniť.
 • človek trpí psychickou chorobou – nedokáže  rozpoznať potrebu močiť či vyprázdniť sa alebo pre svoju chorobu nedokáže reagovať na tieto signály. Výrazný problém je to najmä v prípadoch Alzheimerovej choroby, Parkinsona, sklerózy multiplex.
 • infekcie močových ciest – môžu viesť k precitlivenosti močového mechúra. Medzi príznaky tohto stavu môžu patriť naliehavé nutkanie na močenie, časté vyprázdňovanie močového mechúra cez deň aj v noci a neschopnosť dosiahnuť toaletu včas.

Zdroj: isifa.com


 • užívanie liekov predpísaných na inú chorobu – ak človek v poslednom čase začal užívať nový liek alebo prešiel zo starého lieku na nový a súčasne stratil kontrolu nad močom, treba preveriť, či to nemôže byť dôsledok novej medikácie.
 • jedná sa o ženu po menopauze - zníženie množstva estrogénu po menopauze ovplyvňuje najmä brušné svaly. Následkom toho sa močový mechúr posunie a svaly okolo močových ciest sú menej účinné.
 • človek má nadváhu - na brušné a panvové svaly sa vyvíja nadmerný tlak, čo môže viesť k únikom moču.
 • jedná sa o fajčiara/fajčiarku - nepriamou príčinou únikov môže byť u nich kašľanie. Ďalšou príčinou je  zvýšené riziko chorôb obehového systému a následného predpísania močopudných liekov, ktoré tiež zvyšujú pravdepodobnosť úniku.
 • opuchnutá prostata a jej operácie u mužov – pomerne častým jeu mužov vo vyššom veku nepretržité odkvapkávanie. Často je spôsobené napuchnutou prostatou, ktorá bráni prechodu moču pri močení. Následkom toho sa močový mechúr úplne nevyprázdni. Operácia prostaty môže spôsobiť dočasné oslabenie svalov, vedúce k stresovej močovej inkontinencii – únikom moču pri smiechu, kašľaní či vykonávaní určitých fyzických činností.

Čo môžete urobiť v starostlivosti o blízkeho, ktorý trpí inkontinenciou

Starostlivosť v tomto prípade závisí od miery pohyblivosti a od duševného stavu človeka. Niekedy sa jedná o staršieho človeka v pomerne dobrej kondícii, mentálne ok, len proste tá prostata už nedrží to, čo by mala. Môžete však aj riešiť ležiaceho, dementného príbuzného, ktorý je úplne závislý od inkontinenčných pomôcok.

Zdroj: isifa.com

 

Vždy je dobré riešiť konkrétnu situáciu, podľa nej vyberať vhodné pomôcky, či informovať a usmerňovať človeka s inkontinenciou. Nie všetky pomôcky sú rovnaké a sú isté „funkcionality“, ktoré by bolo dobre mať napozerané a vyskúšané. Dokážu vám hodne uľahčiť život – vám priamo a samozrejme aj inkontinentnému človeku.

Keď sme sa pred 20 rokmi starali v domácom prostredí o ležiacu a dementnú starú mamu, ktorú sme kŕmili i prebaľovali, v rámci inkontinenčných pomôcok sme mali k dispozícii podložky a plienky – niečo ako veľké pampersky.

V dnešnej dobe je toho samozrejme na trhu viacej, ale v zásade sú to tieto typy pomôcok:

 • vložky pre ženy
 • vložky pre mužov
 • vložné plienky s fixačnými nohavičkami
 • plienkové nohavičky
 • podložky pod ležiacich pacientov

Aké pomôcke pre seniorov s inkontinenciou vybrať?

V zásade sa odporúča, aby pri riešiteľných príčinách úniku moču – infekcie, nádor močového mechúra ...sa riešila táto primárna príčina a nevyužívali sa hneď zmienené pomôcky. Ide aj o akési emocionálne vysporiadanie sa dotyčného s potrebou pomôcky využívať – ono usmiate dámy v zrelom veku z reklamy, ktorá hovorí o tom, že aké super je to s inkontinenčnou vložkou, nie sú veľmi v realite bežné.  Predsa len to chvíľu trvá, s realitou, ktorú prináša onen zrelý vek, sa vysporiadať.

Spracované s použitím: inkontinencia.sk, inkoforum.sk, tena.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.