StarnutieChoroby vyššieho veku

Príčiny inkontinencie v seniorskom veku

 Mária Kopčíková   12.06.2015   0

To, že vek nad 65 rokov nesie so sebou isté zdravotné obmedzenia, sme už zmieňovali. Môžu to byť problémy s počínajúcou demenciou alebo oslabovaním výkonnosti.

Pridružiť sa môžu problémy so srdiečkom a veľmi časté sú tiež urologické problémy. Možno to častejšie vnímame a počúvame v spojitosti so staršími mužmi, ale problém s únikom moču sa týka i žien.

Zdroj: istockphoto.com

 

Čo má na starosti močový mechúr

Úlohou obličiek je filtrovať nepotrebné látky z krvi a odosielať ich do močového mechúra, ktorý sa dokáže roztiahnuť a udržať objem až 500 ml. Keď je mechúr naplnený do polovice, nervy odošlú do mozgu signál, že je čas vymočiť sa a moč postúpi nadol cez močovú trubicu, ktorú zachovávajú uzavretú zvierače panvového dna.

Keď je močový mechúr plný, vnútorný zvierač panvového dna sa otvorí, vonkajší zvierač panvového dna však možno pomocou vôle držať uzavretý a zachovať si tak kontrolu nad močením. Úlohou svalov panvového dna, ktoré sa nachádzajú pod močovým mechúrom a okolo močovej trubice, je udržiavať ich správne fungovanie. Každá štvrtá žena a každý ôsmy muž sa s narušením tohto procesu má šancu stretnúť.

Príčiny inkontinencie vo vyššom veku

Môžu byť rôzne a následne sa aj riešia rôznymi spôsobmi:

 • oslabené svaly panvového dna - svaly vekom postupne ochabujú a keď stratia pružnosť, k úniku moču môže dôjsť aj pri bežných činnostiach, ako je napríklad kašľanie.
 • človek stratil pohyblivosť – čo mu zabráni včas reagovať na signál, že mechúr je preplnený a treba ho vyprázdniť.
 • človek trpí psychickou chorobou – nedokáže  rozpoznať potrebu močiť či vyprázdniť sa alebo pre svoju chorobu nedokáže reagovať na tieto signály. Výrazný problém je to najmä v prípadoch Alzheimerovej choroby, Parkinsona, sklerózy multiplex.
 • infekcie močových ciest – môžu viesť k precitlivenosti močového mechúra. Medzi príznaky tohto stavu môžu patriť naliehavé nutkanie na močenie, časté vyprázdňovanie močového mechúra cez deň aj v noci a neschopnosť dosiahnuť toaletu včas.
Zdroj: isifa.com


 • užívanie liekov predpísaných na inú chorobu – ak človek v poslednom čase začal užívať nový liek alebo prešiel zo starého lieku na nový a súčasne stratil kontrolu nad močom, treba preveriť, či to nemôže byť dôsledok novej medikácie.
 • jedná sa o ženu po menopauze - zníženie množstva estrogénu po menopauze ovplyvňuje najmä brušné svaly. Následkom toho sa močový mechúr posunie a svaly okolo močových ciest sú menej účinné.
 • človek má nadváhu - na brušné a panvové svaly sa vyvíja nadmerný tlak, čo môže viesť k únikom moču.
 • jedná sa o fajčiara/fajčiarku - nepriamou príčinou únikov môže byť u nich kašľanie. Ďalšou príčinou je  zvýšené riziko chorôb obehového systému a následného predpísania močopudných liekov, ktoré tiež zvyšujú pravdepodobnosť úniku.
 • opuchnutá prostata a jej operácie u mužov – pomerne častým jeu mužov vo vyššom veku nepretržité odkvapkávanie. Často je spôsobené napuchnutou prostatou, ktorá bráni prechodu moču pri močení. Následkom toho sa močový mechúr úplne nevyprázdni. Operácia prostaty môže spôsobiť dočasné oslabenie svalov, vedúce k stresovej močovej inkontinencii – únikom moču pri smiechu, kašľaní či vykonávaní určitých fyzických činností.

Čo môžete urobiť v starostlivosti o blízkeho, ktorý trpí inkontinenciou

Starostlivosť v tomto prípade závisí od miery pohyblivosti a od duševného stavu človeka. Niekedy sa jedná o staršieho človeka v pomerne dobrej kondícii, mentálne ok, len proste tá prostata už nedrží to, čo by mala. Môžete však aj riešiť ležiaceho, dementného príbuzného, ktorý je úplne závislý od inkontinenčných pomôcok.

Zdroj: isifa.com

 

Vždy je dobré riešiť konkrétnu situáciu, podľa nej vyberať vhodné pomôcky, či informovať a usmerňovať človeka s inkontinenciou. Nie všetky pomôcky sú rovnaké a sú isté „funkcionality“, ktoré by bolo dobre mať napozerané a vyskúšané. Dokážu vám hodne uľahčiť život – vám priamo a samozrejme aj inkontinentnému človeku.

Keď sme sa pred 20 rokmi starali v domácom prostredí o ležiacu a dementnú starú mamu, ktorú sme kŕmili i prebaľovali, v rámci inkontinenčných pomôcok sme mali k dispozícii podložky a plienky – niečo ako veľké pampersky.

V dnešnej dobe je toho samozrejme na trhu viacej, ale v zásade sú to tieto typy pomôcok:

 • vložky pre ženy
 • vložky pre mužov
 • vložné plienky s fixačnými nohavičkami
 • plienkové nohavičky
 • podložky pod ležiacich pacientov

Aké pomôcke pre seniorov s inkontinenciou vybrať?

V zásade sa odporúča, aby pri riešiteľných príčinách úniku moču – infekcie, nádor močového mechúra ...sa riešila táto primárna príčina a nevyužívali sa hneď zmienené pomôcky. Ide aj o akési emocionálne vysporiadanie sa dotyčného s potrebou pomôcky využívať – ono usmiate dámy v zrelom veku z reklamy, ktorá hovorí o tom, že aké super je to s inkontinenčnou vložkou, nie sú veľmi v realite bežné.  Predsa len to chvíľu trvá, s realitou, ktorú prináša onen zrelý vek, sa vysporiadať.

Spracované s použitím: inkontinencia.sk, inkoforum.sk, tena.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...