StarnutieChoroby vyššieho veku

5 tipov pre bezpečnú kúpeľňu seniora

 Mária Bruckmayerová   09.07.2019   0

Vedeli ste, že kúpeľňa predstavuje pre seniora najnebezpečnejšie miesto v byte? Pády vo vani, či sprche sú nebezpečné a pomerne časté s pribúdajúcim vekom.

Každý senior má s vyšším vekom isté pohybové obmedzenia, ktoré mu komplikujú každodenné činnosti. 

 

Najčastejšie pohybové obmedzenia seniorov:

 • Ubúdanie sily - s vyšším vekom prirodzene ubúda svalová hmota a senior má menej sily
 • Strata istoty pri chôdzi - častejšie sa potrebuje niečoho pridŕžať, oprieť, či oddýchnuť si
 • Obmedzená hybnosť - má problém sa zohnúť, vstať zo stoličky, má zmenšený rozsah pohybu rúk a nôh

Bezpečnú kúpeľňu pre seniora viete vytvoriť jednoduchými úpravami a nákupom vhodných pomôcok.

Aby ste vybrali tie správne pomôcky do kúpeľne pre seniorov, vyskúšajte si každodenné činnosti s tými limitmi, ktoré váš blízky má, a na základe toho vyberajte. 

 

5 tipov pre bezpečnú kúpeľňu seniora

1. Bezpečný pohyb seniora v kúpeľni

Aby ste predišli pádom seniora, uistite sa, že v kúpeľni ho nič neohrozuje.

 • Z kúpeľne odstráňte všetky nepotrebné veci, aby zostalo len to, čo senior naozaj potrebuje
 • Koberček pred vaňou nahraďte protišmykovou podložkou - tá je prísavkami upevnená k podlahe a nehrozí tak riziko, že sa senior potkne alebo šmykne aj mimo vane, či sprchy
 • Ak má váš blízky problémy s udržaním rovnováhy a musí sa často pridržiavať, namontujte mu do kúpeľne madlo
 • Ak je v kúpeľni dosť miesta, umiestnite tam stoličku, kde si môže sadnúť a oddýchnuť, prípadne sa po sprchovaní osušiť 

2. Dostupnosť toaletných potrieb na dosah ruky

Zaistite, aby všetko, čo senior potrebuje k svojej hygiene, mal po ruke:

 • Používané veci z vyššie položených alebo z veľmi nízko položených políc umiestnite do takej výšky, aby ich senior nemusel dočahovať, či sa zohýbať.
 • V sprche, či vani sa osvedčil dávkovač mydla, na ktorého obsluhu stačí jedna ruka. 

3. Bezpečný vstup seniora do vane

Tiež tŕpnete keď sa ide váš blízky senior sprchovať do vane? Vstup do vane a najmä vychádzanie z nej je pre seniorov obtiažne. 

Pri vystupovaní z vane je spodok vane o niečo vyššie ako podlaha v kúpeľni, takže senior vlastne zostupuje na nižšiu úroveň a pritom musí vysoko zdvihnúť nohu a udržať rovnováhu.

Uľahčite mu to týmito pomôckami:

 • Skvelým doplnkom ku schodíku je držiak na vaňu, ktorý poskytne potrebnú oporu pri nastupovaní a vystupovaní z vane. Vyberte držiak s dostatočne dlhou rúčkou, aby sa mohol senior oprieť v každej situácii.

4. Bezpečné sprchovanie seniora

Základom bezpečného sprchovania je protišmyková podložka a vhodne umiestnené madlo.

Ak sa bojíte nutnosti vŕtania, tak dobrá správa pre vás je, že existuje madlo s prísavkami, ktoré jednoducho pripevníte na kachličky. Senior, ktorý má pohybové obmedzenia bude potrebovať dodatočnú oporu pri sprchovaní.

Poslúži mu:

 • Ak má vaňu zvážte kúpu sedačky na vaňu. Môžete si vybrať sedačku v úrovni vane, na ktorú si vie senior ľahko sadnúť aj vstať alebo sedačku, ktorá je pod vrchnou úrovňou vane. Jej výhodou je, že keďže je nižšie, tak senior menej našpliecha von, čo je nebezpečné kvôli pošmyknutiu (ale viete to eliminovať umiestnením protišmykovej podložky pred vaňu). Nevýhodou je, že sa z nej ťažšie vstáva.

5. Uľahčenie osobnej hygieny seniora

Obmedzená hybnosť seniorov môže za to, že sa nezvládnu dôkladne umyť, či učesať sa sami. Navyše zohýbanie vo vani, či iné pohyby, pri ktorých senior nemá istotu, sú veľmi nebezpečné.

Našťastie, existuje už rad pomôcok aj pre osobnú hygienu seniorov. Špongia, hrebeň, či kefa s dlhou rúčkou mu vráti samostatnosť a vy sa nebudete musieť báť o svojho blízkeho. 

Výberom správnych pomôcok do kúpeľne viete predísť úrazom a vytvoriť bezpečné miesto pre každodennú hygienu vášho blízkeho.

Ak potrebujete akékoľvek pomôcky pre seniorov, na www.pomockypreseniorov.sk  nájdete všetko pre seniorov na jednom mieste.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...