StarnutieChoroby vyššieho veku

5 tipov pre bezpečnú kúpeľňu seniora

 Mária Bruckmayerová   09.07.2019   0

Vedeli ste, že kúpeľňa predstavuje pre seniora najnebezpečnejšie miesto v byte? Pády vo vani, či sprche sú nebezpečné a pomerne časté s pribúdajúcim vekom.

Každý senior má s vyšším vekom isté pohybové obmedzenia, ktoré mu komplikujú každodenné činnosti. 

 

Najčastejšie pohybové obmedzenia seniorov:

 • Ubúdanie sily - s vyšším vekom prirodzene ubúda svalová hmota a senior má menej sily
 • Strata istoty pri chôdzi - častejšie sa potrebuje niečoho pridŕžať, oprieť, či oddýchnuť si
 • Obmedzená hybnosť - má problém sa zohnúť, vstať zo stoličky, má zmenšený rozsah pohybu rúk a nôh

Bezpečnú kúpeľňu pre seniora viete vytvoriť jednoduchými úpravami a nákupom vhodných pomôcok.

Aby ste vybrali tie správne pomôcky do kúpeľne pre seniorov, vyskúšajte si každodenné činnosti s tými limitmi, ktoré váš blízky má, a na základe toho vyberajte. 

 

5 tipov pre bezpečnú kúpeľňu seniora

1. Bezpečný pohyb seniora v kúpeľni

Aby ste predišli pádom seniora, uistite sa, že v kúpeľni ho nič neohrozuje.

 • Z kúpeľne odstráňte všetky nepotrebné veci, aby zostalo len to, čo senior naozaj potrebuje
 • Koberček pred vaňou nahraďte protišmykovou podložkou - tá je prísavkami upevnená k podlahe a nehrozí tak riziko, že sa senior potkne alebo šmykne aj mimo vane, či sprchy
 • Ak má váš blízky problémy s udržaním rovnováhy a musí sa často pridržiavať, namontujte mu do kúpeľne madlo
 • Ak je v kúpeľni dosť miesta, umiestnite tam stoličku, kde si môže sadnúť a oddýchnuť, prípadne sa po sprchovaní osušiť 

2. Dostupnosť toaletných potrieb na dosah ruky

Zaistite, aby všetko, čo senior potrebuje k svojej hygiene, mal po ruke:

 • Používané veci z vyššie položených alebo z veľmi nízko položených políc umiestnite do takej výšky, aby ich senior nemusel dočahovať, či sa zohýbať.
 • V sprche, či vani sa osvedčil dávkovač mydla, na ktorého obsluhu stačí jedna ruka. 

3. Bezpečný vstup seniora do vane

Tiež tŕpnete keď sa ide váš blízky senior sprchovať do vane? Vstup do vane a najmä vychádzanie z nej je pre seniorov obtiažne. 

Pri vystupovaní z vane je spodok vane o niečo vyššie ako podlaha v kúpeľni, takže senior vlastne zostupuje na nižšiu úroveň a pritom musí vysoko zdvihnúť nohu a udržať rovnováhu.

Uľahčite mu to týmito pomôckami:

 • Skvelým doplnkom ku schodíku je držiak na vaňu, ktorý poskytne potrebnú oporu pri nastupovaní a vystupovaní z vane. Vyberte držiak s dostatočne dlhou rúčkou, aby sa mohol senior oprieť v každej situácii.

4. Bezpečné sprchovanie seniora

Základom bezpečného sprchovania je protišmyková podložka a vhodne umiestnené madlo.

Ak sa bojíte nutnosti vŕtania, tak dobrá správa pre vás je, že existuje madlo s prísavkami, ktoré jednoducho pripevníte na kachličky. Senior, ktorý má pohybové obmedzenia bude potrebovať dodatočnú oporu pri sprchovaní.

Poslúži mu:

 • Ak má vaňu zvážte kúpu sedačky na vaňu. Môžete si vybrať sedačku v úrovni vane, na ktorú si vie senior ľahko sadnúť aj vstať alebo sedačku, ktorá je pod vrchnou úrovňou vane. Jej výhodou je, že keďže je nižšie, tak senior menej našpliecha von, čo je nebezpečné kvôli pošmyknutiu (ale viete to eliminovať umiestnením protišmykovej podložky pred vaňu). Nevýhodou je, že sa z nej ťažšie vstáva.

5. Uľahčenie osobnej hygieny seniora

Obmedzená hybnosť seniorov môže za to, že sa nezvládnu dôkladne umyť, či učesať sa sami. Navyše zohýbanie vo vani, či iné pohyby, pri ktorých senior nemá istotu, sú veľmi nebezpečné.

Našťastie, existuje už rad pomôcok aj pre osobnú hygienu seniorov. Špongia, hrebeň, či kefa s dlhou rúčkou mu vráti samostatnosť a vy sa nebudete musieť báť o svojho blízkeho. 

Výberom správnych pomôcok do kúpeľne viete predísť úrazom a vytvoriť bezpečné miesto pre každodennú hygienu vášho blízkeho.

Ak potrebujete akékoľvek pomôcky pre seniorov, na www.pomockypreseniorov.sk  nájdete všetko pre seniorov na jednom mieste.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.