ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
SprávySprávy

Zdravotné sestry sa nemôžu popri pacientovi stať rukojemníkom lekárskych odborárov

 TS   04.11.2011   0

Argumentáciu lekárskych odborárov proti zvyšovaniu miezd zdravotných sestier a pôrodníckych asistentiek, ktorú predložili v medzirezortnom pripomienkovom konaní k zákonu o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, považuje predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliama Novotný za nekolegiálnu a politickú. „Lekárski odborári dostali na viacerých stretnutiach prísľub riešenia aj ich mzdovej otázky. Napriek tomu, že v tejto otázke s nimi súhlasíme, podmienili jej doriešenie splnením ďalších podmienok,“ upozorňuje V. Novotný.

Práve preto nepovažuje V. Novotný za férové zo strany lekárov kritizovať úpravu miezd zdravotných sestier. „Prečo by sa okrem pacienta mali stať rukojemníkom politickej agendy lekárskych odborárov ešte aj zdravotné sestry? Som presvedčený, že v tomto prípade lekárski odborári prestrelili a v nemocniciach je veľa lekárov, ktorí úpravu miezd k aprílu 2012 svojim kolegyniam a kolegom z radov sestier a pôrodníckych asistentiek dopraje,“ dodáva sa V. Novotný.  Návrhom  zákona, ktorý zvýši mzdy zdravotných sestier a pôrodných asistentiek na úroveň od 640 Eur do 928 Eur by sa preto mal podľa V. Novotného parlament bezpodmienečne zaoberať ešte do konca tohto roka.

2. novembra, sa skončilo pripomienkové konanie k  vládnemu návrhu Zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Poslanci NR SR Viliam Novotný a Peter Markovič sú presvedčení, že vláda stihne budúci týždeň schváliť návrh zákona a predložiť ho do 11. 11. do NR SR, tak aby sa nim NR SR mohla zaoberať už na decembrovej schôdzi.

Poslanci vnímajú dnešný apel  SKSaPA na vládu a parlament, v ktorom vyzvali k schváleniu návrhu aj napriek negatívnemu postoju lekárskych odborárov, ako oprávnený. „Naozaj po pol roka trvajúcich rokovaniach sa podarilo pripraviť vyvážený návrh zákona, ktorý má podporu aj orgánov komory. Bola by veľká škoda takúto príležitosť na zlepšenie odmeňovania sestier vynechať,“ dodáva P. Markovič.

Poslanci uisťujú zástupcov petičného výboru, SKSaPA ako aj všetky sestry a pôrodné asistentky, že urobia všetko preto, aby sa zákon stihol prerokovať a schváliť ešte v tomto skrátenom funkčnom období. Ako dodáva V. Novotný, podobne ako doteraz poslanci aktívne vstupovali do rokovaní o príprave návrhu zákona, aj teraz po skončení pripomienkového konania budú rokovať s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR o jeho ďalšom legislatívnom postupe.

Návrh zákona vznikol ako reakcia na požiadavku petície sestier a pôrodných asistentiek, ktorú NR SR prerokovala v júni. Petíciou sa zaoberala aj vláda SR a prijala v júni uznesenie, v ktorom uložila MZ SR a Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR riešiť minimálne mzdové nároky sestier. „Oceňujem najmä to, že zdravotné sestry nešli cestou vydierania pacientom, ale rokovali,“ dodáva V. Novotný.

Podľa neho po rozbehnutí všetkých reformných opatrení obsiahnutých v nedávno schválených zákonoch (zákon o lieku, zákon o rozsahu a  transformácia nemocníc) vzniká v budúcnosti priestor na zvyšovanie miezd zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. „Ide o jednu z najťažších profesií, ako fyzicky tak samozrejme aj psychicky. O to viac si cením konštruktívny prístup, ako aj to, že naši partneri v SKSaPA chápu potrebu zrealizovať reformné opatrenia ako predpoklad ďalšieho zvyšovania miezd,“ upresňuje V. Novotný.

Návrh Zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek vznikol na základe náročných rokovaní medzi MZ SR, MPSVaR a SKSaPA. Konsenzuálny návrh upravuje minimálne mzdové nároky sestier a pôrodných asistentiek v zdravotníckych zariadeniach a  v zariadeniach  sociálnej starostlivosti v závislosti od dĺžky ošetrovateľskej praxe a  v závislosti od vykonávania špecializovaných, certifikovaných a riadiacich činnosti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.