SprávySprávy

Vyzývame všetkých, ktorí majú vplyv na dištančné vzdelávanie, aby pomohli školám, učiteľom a žiakom túto úlohu zvládnuť lepšie ako na jar

 Matej Stuška   16.10.2020   0

Stanovisko OZ Rodičia.sk k novým epidemiologickým opatreniam:

Ústredný krízový štáb navrhol dňa 11.10.2020 nové epidemiologické opatrenia, ktorými reaguje na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu na Slovensku. Opatrenia majú platiť od štvrtka 15. 10.2020, s výnimkou opatrenia týkajúceho sa vzdelávania na stredných školách, ktoré je v platnosti od 12.10.2020.

Nové epidemiologické opatrenia znamenajú, že pre rodičov na Slovensku sa opäť začínajú ťažké časy. To, že ZŠ a škôlky ostali otvorené, je pre nich veľkou úľavou, aj keď zatváranie prevádzok znamená opäť hrozbu straty príjmov pre rodiny a ich deti. Potrebná je preto okamžitá pomoc.

 

Reprezentatívny prieskum medzi obyvateľmi SR realizovaný občianskym združením Rodičia.sk v spolupráci so spoločnosťou 2MUSE v septembri 2020 potvrdil, že kým pre väčšinu populácie bude pri druhej vlne pandémie najväčšou hrozbou obmedzená dostupnosť štandardnej zdravotnej starostlivosti a sociálna izolácia pre rodičov s deťmi do 18 rokov je najväčším strašiakom opatrenie štátu s dosahom na zamestnanie a uzavretie školských zariadení.

1/ V mene rodičov veľmi oceňujeme, že kompetentné orgány sa snažia udržať ZŠ a predškolské zariadenia otvorené čo najdlhšie, vrátane školských jedální a klubov. Vďaka tomu môžu rodičia naďalej pracovať, deti sa učia a socializujú a firmy na Slovensku sa nemusia báť, že ich zamestnanci budú opäť doma. Zároveň však dúfame, že učitelia aj žiaci SŠ, ktoré prechádzajú na dištančné vzdelávanie, sa naň dostatočne pripravili, aby sa vyhli problémom z 1. vlny epidémie. (Viď graf č.2).

2/ Rozumieme potrebe dočasne uzatvárať prevádzky, kde dochádza k zvýšenej koncentrácii ľudí, ale pevne veríme, že to bude trvať len nevyhnutný čas. Musíme spoločne zabrániť tomu, aby rodičia ostali bez práce a príjmu a trpeli tým celé ich rodiny. Vyzývame preto kompetentné orgány štátnej správy, aby už teraz hľadali spôsob, ako týchto ľudí za stratu príjmov včas a v dostatočnej miere kompenzovať. To, čo rodičia zvládli počas 1 vlny, už pri 2. vlne zvládať nemusia.

3/ Vyzývame Ústredný krízový štáb, aby prehodnotil svoje opatrenie o vyhradených hodinách pre seniorov. Toto opatrenie sa počas 1 vlny neosvedčilo a podľa samotných obchodníkov pôsobí kontraproduktívne. Mamičky s deťmi a rodičia všeobecne majú veľmi limitované časové možnosti, kedy môžu ísť nakupovať, a pre mnohých sú práve doobedné hodiny veľmi vhodné na pokojný nákup. Je na zváženie, či je na prospech, ak medzi 9 a 11h sú predajne poloprázdne a následne sa nám vytvárajú pred potravinami rady čakajúcich. Považujeme za kľúčové, aby sme radšej všetci dodržiavali hygienické opatrenia a vyhli sa tak v predajniach riziku nákazy. Dôchodcovia, rovnako ako rodičia a ostatné skupiny obyvateľov nakupujú vtedy, kedy im to ich denný režim umožňuje. Ak kompetentní považujú toto opatrenie za nevyhnutné, žiadame aspoň zvážiť skrátenie tohto opatrenia na 1h namiesto 2h.   

4/ Vyzývame všetkých, ktorí majú priamy alebo nepriamy vplyv na dištančné vzdelávanie, aby pomohli školám, učiteľom a žiakom túto úlohu zvládnuť lepšie ako na jar. Je v prospech celej našej spoločnosti, aby sa deti vzdelávali, aby zameškali čo najmenej učiva a aby nestratili svoje vzdelávacie návyky. Netušíme, dokedy bude táto situácia trvať, a preto je potrebné nájsť systematické riešenia na to, aby sa žiaci aj počas vyučovania z domu vedeli plnohodnotne vzdelávať. Táto výzva je smerovaná samozrejme aj na rodičov, aby sa k situácii postavili zodpovedne a v rámci svojich možností sa na vyučovanie z domu tiež dostatočne pripravili.

Občianske združenie Rodičia.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.