ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
SprávySprávy

Vyšibali si vaše deti čokoládové zajace? A naozaj im ich dovolíte zjesť?

 Mária Kopčíková   29.03.2016   0

Už roky bojujem s tým, aby moje deti na Vianoce či Veľkú noc nedostali nechutných Mikulášov, či zajace. Tento rok sa mi to konečne podarilo, aj vďaka tomu, že tento druh zvykov, chodiť na Veľkú noc „šibať“, sa v našej rodine nejako neujal.

Zdroj: ingimage.com

 

Pre prípadných okoloidúcich šibačov sme doma mali pripravené niečo iné, na pohostenie, i na „výslužku“.

Foodwatch odhalil v čokoládových zajacoch rakovinotvorné oleje

Spotrebiteľská organizácia Foodwatch zistila, že v 8 z 20 testovaných čokoládových zajacoch sa nachádzali rakovinotvorné aromatické minerálne oleje (MOAH). Tie sa originál získavajú z ropy. Testované boli rôzne značky a medzi podozrivými zajačikmi našli výskumníci aj značkové produkty Lindt či Favorina.

Týmto olejom sa dávajú na vrub rakovinotvorné i mutagénne účinky.

Ďalším problémom sú nasýtené minerálne oleje (MOSH). Tie sa hromadia v ľudskom tele a môžu poškodiť jednotlivé orgány. Aktuálne neexistuje nijaká norma, povolená hranica, preto pri teste na prítomnosť týchto olejov v čokoládových zajačikoch platilo pravidlo „čím menej, tým lepšie“.

Ako sa čokoládové zajace môžu kontaminovať?

Rôznymi cestami - cez jutové vrecia, v ktorých sa prepravujú kakaové bôby, zdrojom môžu byť oleje používané vo výrobe alebo výfukové plyny z dopravy a priemyslu, prípadne aj tlačiarenské farby na recyklovaných obaloch, ktoré sa používajú na skladovanie.

Zdroj: foodwatch

 

Rakovinotvorné oleje nemajú v potravinách čo hľadať. Na to Foodwatch upozorňuje už dávno a snaží sa tlačiť na Európsku komisiu, aby stanovila limity pre obsah minerálnych olejov v potravinách. V prípade MOAH presadzuje zaviesť nulovú toleranciu. Odporúča tiež, aby potraviny balené v papierových obaloch boli následne umiestnené do ďalších ochranných obalov, aby sa zabránilo možnej kontaminácií z vyššie uvedených zdrojov.

Ako v teste dopadli čokoládové zajačiky dostupné aj v našich obchodoch?

Test sa realizoval v Nemecku, preto testované boli aj produkty, ktoré v našich obchodných reťazcoch nenájdete. Celé testovanie nájdete tu.

Zároveň ale treba mať na pamäti , čo všetko zase u nás nájdete a testované nebolo ....

Zdroj: foodwatch
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.