SprávySprávy

V Trstenej zomrelo dieťa v rozhorúčenom aute

 redakcia   11.06.2018   0

V Trstenej zomrelo 2,5 ročné dieťa v rozhorúčenom aute. Stalo sa to pred nemocnicou, kam mala ísť jeho mama na vyšetrenie. Keď sa vrátila, už bolo v bezvedomí. Zobrala dieťa ihneď do nemocnice, žiaľ, neprežilo. Lekári mu namerali telesnú teplotu 46 stupňov.

Shutterstock

 

Stačí jedna hodina a končí to smrťou

Ak je auto zaparkované na priamom slnečnom svetle, stačí podľa odborníkov z Univerzity v San Diegu jedna hodina, aby sa pobyt v rozhorúčenom aute skončil pre dvojročné dieťa smrťou. Pokiaľ je auto v tieni, predĺži sa táto doba približne na dve hodiny.

Podľa Jennifer Vanos, ktorá výskum viedla, najčastejšie táto situácia vznikne, keď rodičia zabudnú dieťa v aute alebo sa dieťa hraje v aute bez dozoru a omylom sa v aute zamkne.

Vanos hovorí, že v typickom scenári sa nájde buď nesústredený rodič alebo zmena návykov, napríklad matka, ktorá bežne vozí dieťa, práve nemôže, otec musí zmeniť svoju normálnu trasu do práce, dieťa ale zaspí a otec, sústredený na svoju prácu ho zabudne v aute. Vráti sa za 8 hodín a nájde svoje dieťa.

To bol prípad aj dvojročnej Kristínky z Nitry, ktorá zomrela v aute v lete 2015. V aute ju zabudol otec, ktorý ju mal odviezť do jaslí. Dievčatko bolo celý deň v čiernom aute, našli ho až pred treťou poobede. V ten deň vystúpila teplota až na 37 stupňov Celzia.

Pri takejto teplote sa podľa vedcov zohreje auto na smrtiacich 46,6 stupňov Celzia v priebehu hodiny – na prístrojovej doske dosiahla teplota dokonca 69,5 stupňa, 52,7 stupňa na volante a 50 stupňov Celzia na sedadle.

Gene Weingarten, ktorý o deťoch zabitých v aute napísal v roku 2009 reportáž, ocenenú Pulitzerovou cenou (v slovenskom preklade ju priniesol Denník N), hovorí, že sa tieto tragédie pred 20 rokmi stávali relatívne zriedkavo, lenže začiatkom 90. rokov experti na bezpečnosť áut vyhlásili, že airbag na mieste spolujazdca môže zabiť dieťa.

„Odporučili, aby sa detské sedačky premiestnili do zadnej časti auta. A potom, pre ešte väčšiu bezpečnosť najmenších, upevnili sedačku tak, aby sa bábätko pozeralo dozadu. Keďže len málokto predvídal tragické dôsledky slabšieho dohľadu na dieťa…“

V USA sa takýchto prípadov stane 15-25 za rok.

Zdroj: čt24

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   1
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?