ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
SprávySprávy

V Trstenej zomrelo dieťa v rozhorúčenom aute

 redakcia   11.06.2018   0

V Trstenej zomrelo 2,5 ročné dieťa v rozhorúčenom aute. Stalo sa to pred nemocnicou, kam mala ísť jeho mama na vyšetrenie. Keď sa vrátila, už bolo v bezvedomí. Zobrala dieťa ihneď do nemocnice, žiaľ, neprežilo. Lekári mu namerali telesnú teplotu 46 stupňov.

Shutterstock

 

Stačí jedna hodina a končí to smrťou

Ak je auto zaparkované na priamom slnečnom svetle, stačí podľa odborníkov z Univerzity v San Diegu jedna hodina, aby sa pobyt v rozhorúčenom aute skončil pre dvojročné dieťa smrťou. Pokiaľ je auto v tieni, predĺži sa táto doba približne na dve hodiny.

Podľa Jennifer Vanos, ktorá výskum viedla, najčastejšie táto situácia vznikne, keď rodičia zabudnú dieťa v aute alebo sa dieťa hraje v aute bez dozoru a omylom sa v aute zamkne.

Vanos hovorí, že v typickom scenári sa nájde buď nesústredený rodič alebo zmena návykov, napríklad matka, ktorá bežne vozí dieťa, práve nemôže, otec musí zmeniť svoju normálnu trasu do práce, dieťa ale zaspí a otec, sústredený na svoju prácu ho zabudne v aute. Vráti sa za 8 hodín a nájde svoje dieťa.

To bol prípad aj dvojročnej Kristínky z Nitry, ktorá zomrela v aute v lete 2015. V aute ju zabudol otec, ktorý ju mal odviezť do jaslí. Dievčatko bolo celý deň v čiernom aute, našli ho až pred treťou poobede. V ten deň vystúpila teplota až na 37 stupňov Celzia.

Pri takejto teplote sa podľa vedcov zohreje auto na smrtiacich 46,6 stupňov Celzia v priebehu hodiny – na prístrojovej doske dosiahla teplota dokonca 69,5 stupňa, 52,7 stupňa na volante a 50 stupňov Celzia na sedadle.

Gene Weingarten, ktorý o deťoch zabitých v aute napísal v roku 2009 reportáž, ocenenú Pulitzerovou cenou (v slovenskom preklade ju priniesol Denník N), hovorí, že sa tieto tragédie pred 20 rokmi stávali relatívne zriedkavo, lenže začiatkom 90. rokov experti na bezpečnosť áut vyhlásili, že airbag na mieste spolujazdca môže zabiť dieťa.

„Odporučili, aby sa detské sedačky premiestnili do zadnej časti auta. A potom, pre ešte väčšiu bezpečnosť najmenších, upevnili sedačku tak, aby sa bábätko pozeralo dozadu. Keďže len málokto predvídal tragické dôsledky slabšieho dohľadu na dieťa…“

V USA sa takýchto prípadov stane 15-25 za rok.

Zdroj: čt24

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Život osamelej mamičky? Tieto veci vás čakajú po návrate z pôrodnice
16.08.2018   0
Očakávate príchod dieťaťa, na ktoré budete po pôrode sama?
Bratislavské mamičky sa môžu tešiť. Nová pôrodnica v Boroch sľubuje nadštandardnú starostlivosť
14.08.2018   0
Do roku 2021 má v Bratislave v Boroch stáť nová nemocnica, ktorej súčasťou budú aj moderné priestory pôrodnice.
V Nemocnici Zvolen dostanú bábätká chobotničky od dobrovoľníkov
13.08.2018   0
„Chobotničky sú prednostne určené predčasne narodeným bábätkám a bábätkám so srdcovými chybami,“ vysvetľuje MUDr. Oľga Švecová, primárka detského oddelenia Nemocnice Zvolen
babetko
Rodičia, nepokazte deťom nástup do škôlky!
15.08.2018   0
Ak aj vaše dieťa nastupuje od septembra do škôlky, vyhnite sa chybám, ktoré skomplikujú nový začiatok nielen jemu, ale aj vám.
Súťaž o najnovší smartfón pre seniorov od značky DORO
15.08.2018   0
Ak chcete potešiť svojich rodičov najnovším smartfónom Doro 8035, ktorý je šitý na mieru pre seniorov, zapojte sa do našej súťaže.
Prečo je pre dieťa dôležité vedieť si zaviazať šnúrky na topánkach
14.08.2018   0
Kedysi bolo ojedinelé dieťa, ktoré si v prvej triede nevedelo šnúrky zaviazať. Dnes je to v podstate naopak. Je takmer zázrakom, ak to prváci vedia. Nie je to ich chybou – tak ako veľa iných vecí v ich životoch ...
detské choroby
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
16.08.2018   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
9 domácich liekov na bolesť bruška
15.08.2018   0
Bolesť bruška môže byť spôsobená úzkosťou, strachom, infekciou, refluxom, laktózovou intoleranciou či prejedením ... ako ju riešiť?
Zápal očných spojiviek u detí
13.08.2018   0
Pri konjunktivitíde sa dieťa stáva menej pohyblivé, neochotne vstúpi do denného svetla, čo mu spôsobuje bolesť očí. Často býva spočiatku zapálené len jedno oko a keď sa nezačne s liečbou, „nakazí“ sa aj druhé oko.
zvery
Chovajme ovce, ovečky, jahniatka
16.08.2018   0
Mami, chceli by sme mať doma ovečku! Deti mávajú niekedy úžasné nápady. Na prvý pohľad nereálne, ale...naozaj to nejde? Skúsme sa o tom presvedčiť...
Zaujímavosti zo sveta koní – ktoré sú najväčšie a najmenšie?
09.08.2018   0
Ste milovníkom koní? Vysoké majestátne zvieratá, ktoré už na prvý pohľad vzbudzujú rešpekt. Majú však aj svojich mini a maxi príbuzných.
Pitný režim u mačky
07.08.2018   0
Je dostatočne hydratovaná? Koľko krát za deň má močiť? Ako prijmem svoju mačku, aby pila viac vody? Čo mám sledovať?