ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
SprávySprávy

V Trstenej zomrelo dieťa v rozhorúčenom aute

 redakcia   11.06.2018   0

V Trstenej zomrelo 2,5 ročné dieťa v rozhorúčenom aute. Stalo sa to pred nemocnicou, kam mala ísť jeho mama na vyšetrenie. Keď sa vrátila, už bolo v bezvedomí. Zobrala dieťa ihneď do nemocnice, žiaľ, neprežilo. Lekári mu namerali telesnú teplotu 46 stupňov.

Shutterstock

 

Stačí jedna hodina a končí to smrťou

Ak je auto zaparkované na priamom slnečnom svetle, stačí podľa odborníkov z Univerzity v San Diegu jedna hodina, aby sa pobyt v rozhorúčenom aute skončil pre dvojročné dieťa smrťou. Pokiaľ je auto v tieni, predĺži sa táto doba približne na dve hodiny.

Podľa Jennifer Vanos, ktorá výskum viedla, najčastejšie táto situácia vznikne, keď rodičia zabudnú dieťa v aute alebo sa dieťa hraje v aute bez dozoru a omylom sa v aute zamkne.

Vanos hovorí, že v typickom scenári sa nájde buď nesústredený rodič alebo zmena návykov, napríklad matka, ktorá bežne vozí dieťa, práve nemôže, otec musí zmeniť svoju normálnu trasu do práce, dieťa ale zaspí a otec, sústredený na svoju prácu ho zabudne v aute. Vráti sa za 8 hodín a nájde svoje dieťa.

To bol prípad aj dvojročnej Kristínky z Nitry, ktorá zomrela v aute v lete 2015. V aute ju zabudol otec, ktorý ju mal odviezť do jaslí. Dievčatko bolo celý deň v čiernom aute, našli ho až pred treťou poobede. V ten deň vystúpila teplota až na 37 stupňov Celzia.

Pri takejto teplote sa podľa vedcov zohreje auto na smrtiacich 46,6 stupňov Celzia v priebehu hodiny – na prístrojovej doske dosiahla teplota dokonca 69,5 stupňa, 52,7 stupňa na volante a 50 stupňov Celzia na sedadle.

Gene Weingarten, ktorý o deťoch zabitých v aute napísal v roku 2009 reportáž, ocenenú Pulitzerovou cenou (v slovenskom preklade ju priniesol Denník N), hovorí, že sa tieto tragédie pred 20 rokmi stávali relatívne zriedkavo, lenže začiatkom 90. rokov experti na bezpečnosť áut vyhlásili, že airbag na mieste spolujazdca môže zabiť dieťa.

„Odporučili, aby sa detské sedačky premiestnili do zadnej časti auta. A potom, pre ešte väčšiu bezpečnosť najmenších, upevnili sedačku tak, aby sa bábätko pozeralo dozadu. Keďže len málokto predvídal tragické dôsledky slabšieho dohľadu na dieťa…“

V USA sa takýchto prípadov stane 15-25 za rok.

Zdroj: čt24

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Prečo obliecť detí do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
Deti sa tešia, mamy sú hotové. A za všetkým je zima.
14.01.2019   0
Za všetkým jediné – zima mamy vyčerpáva.
detské choroby
Otestujte sa: Čo viete o mandliach
11.01.2019   2
Otestujte si vedomosti o krčných a nosných mandliach a problémoch, ktoré s nimi súvisia.
Príznaky prechladnutia u bábätka
10.01.2019   0
Prechladnutie postretne dospelého človeka 2 – 3 razy do roka, u bábätiek a malých detí je to pokojne 6 – 10x.
Testosterón - hormón mužstva
08.01.2019   0
Tento hormonálny kolotoč sa začína rozbiehať okolo 10 roku života chlapca a funguje po celý ďalší život. Je priamym spúšťačom PUBERTY
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.