ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
SprávySprávy

V Trstenej zomrelo dieťa v rozhorúčenom aute

 redakcia   11.06.2018   0

V Trstenej zomrelo 2,5 ročné dieťa v rozhorúčenom aute. Stalo sa to pred nemocnicou, kam mala ísť jeho mama na vyšetrenie. Keď sa vrátila, už bolo v bezvedomí. Zobrala dieťa ihneď do nemocnice, žiaľ, neprežilo. Lekári mu namerali telesnú teplotu 46 stupňov.

Shutterstock

 

Stačí jedna hodina a končí to smrťou

Ak je auto zaparkované na priamom slnečnom svetle, stačí podľa odborníkov z Univerzity v San Diegu jedna hodina, aby sa pobyt v rozhorúčenom aute skončil pre dvojročné dieťa smrťou. Pokiaľ je auto v tieni, predĺži sa táto doba približne na dve hodiny.

Podľa Jennifer Vanos, ktorá výskum viedla, najčastejšie táto situácia vznikne, keď rodičia zabudnú dieťa v aute alebo sa dieťa hraje v aute bez dozoru a omylom sa v aute zamkne.

Vanos hovorí, že v typickom scenári sa nájde buď nesústredený rodič alebo zmena návykov, napríklad matka, ktorá bežne vozí dieťa, práve nemôže, otec musí zmeniť svoju normálnu trasu do práce, dieťa ale zaspí a otec, sústredený na svoju prácu ho zabudne v aute. Vráti sa za 8 hodín a nájde svoje dieťa.

To bol prípad aj dvojročnej Kristínky z Nitry, ktorá zomrela v aute v lete 2015. V aute ju zabudol otec, ktorý ju mal odviezť do jaslí. Dievčatko bolo celý deň v čiernom aute, našli ho až pred treťou poobede. V ten deň vystúpila teplota až na 37 stupňov Celzia.

Pri takejto teplote sa podľa vedcov zohreje auto na smrtiacich 46,6 stupňov Celzia v priebehu hodiny – na prístrojovej doske dosiahla teplota dokonca 69,5 stupňa, 52,7 stupňa na volante a 50 stupňov Celzia na sedadle.

Gene Weingarten, ktorý o deťoch zabitých v aute napísal v roku 2009 reportáž, ocenenú Pulitzerovou cenou (v slovenskom preklade ju priniesol Denník N), hovorí, že sa tieto tragédie pred 20 rokmi stávali relatívne zriedkavo, lenže začiatkom 90. rokov experti na bezpečnosť áut vyhlásili, že airbag na mieste spolujazdca môže zabiť dieťa.

„Odporučili, aby sa detské sedačky premiestnili do zadnej časti auta. A potom, pre ešte väčšiu bezpečnosť najmenších, upevnili sedačku tak, aby sa bábätko pozeralo dozadu. Keďže len málokto predvídal tragické dôsledky slabšieho dohľadu na dieťa…“

V USA sa takýchto prípadov stane 15-25 za rok.

Zdroj: čt24

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život
18.10.2018   0
Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.
Mlieko v tehotenstve. Zaobídete sa bez neho?
15.10.2018   0
Vápnik je dôležitým prvkom pri samotnom raste bábätka počas vnútromaternicového vývinu a pôsobí aj ako prevencia pri riziku predčasného pôrodu.
Zubné preukazy pre lepšiu starostlivosť o detský chrup obdržia mamičky už v pôrodnici
09.10.2018   0
Od mája tohto roku preto každý novorodenec dostane v pôrodnici zubný preukaz, ktorý bude slúžiť na zaznamenávanie dôležitých údajov o stave chrupu dieťaťa.
babetko
Som najhoršia matka na svete
22.10.2018   3
Zobudíte sa ako matka roka, a ešte pred deviatou prídete o titul aj medailu.
22 vyčítaniek pre deti
20.10.2018   0
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty... Poďte s nami "počítať" a "rýmovať." Máme pre Vás 22 vyčítaniek, ktoré sa môžete naučiť spolu s deťmi. Takmer isto spoznáte medzi nimi také, ktoré ste sa naučili v detstve aj Vy :)
Samko je hyperaktívne dieťa. Deti ho neznášajú
20.10.2018   5
Bonbónikom na torte je svokra, ktorá len sucho skonštatuje : “Veru si si ho zle vychovala, moja milá, mala by si mu občas poriadne priložiť“. (A muž je vtedy iba ticho a to strašne bolí...)
detské choroby
Drogy - prečo vzniká závislosť
20.10.2018   0
Príznaky závislosti od drog môžeme rozdeliť na psychické, ktoré sa odohrávajú v našej mysli, a fyzické, ktoré pociťujeme na tele.
Detská imunita, prevencia, chrípka
19.10.2018   1
Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovedi –organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami.
Dojčenie predčasne narodených detí
15.10.2018   0
Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie. Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy.
zvery
Aký múdry je váš pes?
19.10.2018   0
Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.
5 x vedeli ste, že morské prasiatka....
14.10.2018   0
Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei. Ale je to naozaj tak?
Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!
06.10.2018   0
Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.