SprávySprávy

V pondelok 8.2. začína Národný týždeň manželstva 2021

 Vlado Sochor   26.01.2021   0

Národný týždeň manželstva (NTM) je priateľská a pozitívna iniciatíva, ktorá povzbudzujúcim a moderným spôsobom pripomína zásady a hodnoty, na ktorých stojí celá spoločnosť.

NTM je súčasťou medzinárodného združenia The Marriage Week International, avšak na Slovensku (podobne ako v každej ďalšej členskej krajine) funguje ako autonómny projekt.

 

Vo vysokom životnom tempe súčasnosti je v spleti urgentných záležitostí ľahké zabudnúť na tie, ktoré sú pre život a osobnostnú stabilitu jednotlivca, kľúčové. Dobré rodinné zázemie tu určite zohráva nezanedbateľnú úlohu. Pričom dobrá rodina má základ v dobre fungujúcom vzťahu jej zakladateľov – manželských partnerov.

Týždeň manželstva sa snaží upriamiť pozornosť na dôležitosť udržiavania a prehlbovania vzťahu medzi partnermi. NTM pripomína túto naliehavú potrebu všetkým, ktorí sú vo vzťahu a vyzýva venovať (zvýšenú) pozornosť svojmu manželskému partnerovi – pre začiatok aspoň jeden týždeň v roku. Ideálne obojstranne, ale počíta sa, aj ak s tým začne iba jeden z partnerov. NTM k tomu ponúka množstvo inšpirácií a podnetov.

Bezpečne v manželstve – téma NTM 2021  

Covid priniesol so sebou mnoho neistoty a ohrozenia na rôznych úrovniach a téma bezpečia sa stala vysoko aktuálnou pre väčšinu z nás. Podobne ako v bežnom živote, rovnako v manželstve túžime po bezpečí. Aj preto sa organizátori rozhodli aktuálny ročník zamerať práve na to, čo v manželstve bezpečie vytvára a takisto čo ho ohrozuje. NTM v spolupráci so svojimi partnermi ponúka nielen vyjadrenia odborníkov na tieto témy, ale aj množstvo praktických rád a tipov čo robiť, aby sme sa vyhli vzťah ohrozujúcim faktorom a ako posilniť oblasti, ktoré na vzťah pôsobia stmeľujúco. Aj dobrý a zdravý vzťah môže byť ešte lepší a zdravší, keď sa oň staráme.

Záchranné koleso symbolom kampane   

Manželstvo je ako plavba – nie vždy iba pokojnými vodami – do vysnívaného prístavu. Preto záchranné koleso je celkom príznačným vizuálnym zobrazením korešpondujúcim s témou jedenásteho ročníka NTM na Slovensku.

Záchranné koleso symbolizuje pomoc v situácii, keď sa vzťah začne potápať. Je tu preto, aby bolo použité, keď je to potrebné. Môže však byť tiež symbolom možného ohrozenia a povzbudiť k opatrnosti či prezieravosti počas spoločnej plavby. Posolstvo, že manželstvo môže byť bezpečným miestom vo svete plnom nebezpečenstiev, vyjadruje aj grafika tematickej nálepky v ponuke NTM.

Bezpečie vs ohrozenie vo vzťahu 

Exkluzívne pre NTM prispel článkom o bezpečí v manželstve riaditeľ výskumu Marriage Foundation zo Spojeného kráľovstva, Harry Benson, z ktorého citujeme:

Neexistuje absolútna záruka bezpečia. Veľa počúvame o násilníckych „manželoch“. Pravdou však je, že vydaté ženy v priemere zažívajú fyzické násilie v menšej miere ako akákoľvek iná skupina.

Každoročný Britský prieskum o kriminalite (British Crime Survey) je prieskum, ktorého sa zúčastňuje približne 25 000 dospelých vo veku 16 – 74 rokov. Osoby v manželstve – muži aj ženy – opakovane uvádzajú, že v predošlom roku zažívali násilie od partnera alebo dokonca akýkoľvek druh násilia v menšej miere ako ostatní.

Celkovo asi 2% osôb v manželstve zažívajú týranie partnerom a 3% zažívajú nejakú formu násilia. No páry žijúce v spoločnej domácnosti čelia dvojnásobnému nebezpečenstvu, slobodní trojnásobnému a tí, ktorí žijú oddelene až päťnásobnému. Napriek tomu, že údaje sa vzťahujú rovnako na mužov aj ženy, v každej kategórii ženy zvyčajne čelia dvakrát vyššiemu riziku ako muži .“ Celý článok nájdete na: https://www.ntm.sk/clanky 

 

Týždeň manželstva virtuálne

Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu sa aktivity NTM 2021 presúvajú viac do online priestoru, čo môže byť výhodou pre manželské dvojice, ktoré si budú chcieť usporiadať „privátny“ manželský týždeň vo svojej obývačke. Pripravený obsah aktivít „NTM doma“ organizátori zverejnia na svojej webovej stránke a sociálnych sieťach pár dní pred začiatkom Týždňa manželstva.

Zaujímavé odkazy zo strany osobností/odborníkov a partnerov NTM je možné na webe NTM nájsť už teraz (napr. interview s epidemiológom prof. Vladimírom Krčmérym o epidémiách v súvislosti s manželstvom; alebo projekt z dielne Tlakový hrniec – súbor niekoľkých videí s psychológmi a vzťahovými poradcami na tému toxicity vo vzťahoch, ...)

Termín NTM  

Národný týždeň manželstva prebehne už tradične vo valentínskom týždni od pondelka do nedele; tento rok je to v termíne 8.-14.februára

Viac informácií o Národnom týždni manželstva nájdete na www.ntm.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.