SprávySprávy

V kampani Sviečka za nenarodené deti sa tento rok pozornosť sústredí na ženu

 Fórum života   02.10.2019   0

Občianske združenie Fórum života aj tento rok organizuje kampaň Sviečka za nenarodené deti. Od roku 2003 každoročne na jeseň, v čase sviatku Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých desiatky dobrovoľníkov po celom Slovensku predávajú najmä v kostoloch, na cintorínoch, v rodinných a pastoračných centráchmalé sviečky.

 

Hovoriť o téme, ktorá je ťažká

Celé podujatie má niekoľko rozmerov. Jedným z nich je hovoriť o téme, ktorá je ťažká – o umelých i spontánnych potratoch na Slovensku. Za rok 2018 bolo na Slovensku evidovaných 15 274 potratov. Štatistiky ďalej uvádzajú tieto skutočnosti: v roku 2018 bolo vykonaných 7350 umelých potratov 7924 žien prežilo v minulom roku spontánne a zamĺknuté potraty, vrátane mimomaternicových tehotenstiev.

Zapálenie sviečky je silným symbolom

a odkazom práve na tieto skutočnosti. „Tento rok sme sa zamerali na ženu, na ktorú sa v súvislosti s potratom sústredí najväčšia pozornosť,“ vysvetľuje Lucia Lalíková, koordinátorka kampane. „Plameň sviečky má viesť však aj k stíšeniu a k myšlienke na všetky nenarodené životy. Sme presvedčení, že nás to môže nasmerovať k lepšiemu pochopeniu prežívania každej ženy, ktorú zasiahla táto neľahká životná skúsenosť. V konečnom dôsledku toto pochopenie povedie aj ku skutočným riešeniam a konkrétnej pomoci.“

Peniaze, ktoré Fórum života získa predajom sviečok,

budú smerovať práve do pokračovania a rozvíjania pomoci predovšetkým ženám a rodinám. Platforma už niekoľko rokov (od roku 2007) realizuje projekt Zachráňme životy. Darcovský systém, prepojenie pomáhajúcich organizácií a odborná práca s tehotnými ženami, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii, vedie k tomu, že projekt dosahuje dlhodobo pozitívne výsledky. Za 12 rokov existencie sa vďaka nemu narodilo 159 detí.

Centrá konkrétnej pomoci

Podobným spôsobom pomáhajú aj Centrá konkrétnej pomoci Femina v Leviciach, Prešove a Snine. Sústredia sa najmä na ženy, ktoré sú týrané, čakajú choré dieťa alebo sa ocitli v inej ťažkej situácii.

Podstatnou súčasťou kampane sú aj v tomto roku dobrovoľníci. V tomto roku premiérovo dochádza aj k prepojeniu dobrovoľníkov kampane s dobrovoľníkmi v projekte Medzigeneračná solidarita a ochrana ľudskej dôstojnosti. Fórum života od roku 2018 sieťuje pomáhajúce organizácie, buduje databázu organizácií a odborníkov sociálnej pomoci a vytvára kontaktné miesta a rodinné centrá po celom Slovensku. „Naším cieľom je, aby sme zo zbierky vedeli v budúcnosti podporiť fungovanie týchto centier. Pomoc sa tak decentralizuje mimo Bratislavy a bude dostupná ženám i rodinám čo najbližšie k ich bydlisku,“ vysvetľuje prepojenie Lucia Lalíková.

Zapojiť sa do príprav kampane je stále možné

– Fórum života ocení prácu dobrovoľníkov, ktorí zorganizujú zbierku a predaj sviečok. Podrobné informácie, čo dobrovoľnícka práca prináša a prihlasovací formulár nájdu na kampaňovom webe www.sviecka.forumzivota.sk.

Sviečky sa začnú predávať od 19. októbra, kampaň vyvrcholí počas sviatku Pamiatky zosnulých 2.11.2019.

Kampaň je možné podporiť niekoľkými spôsobmi: kúpou sviečky v mieste predaja; zaslaním SMS s textom DMS SVIECKA na číslo 877 (cena SMS: 2 EUR); darovaním financií cez portál darujme.sk; bankovým prevodom na účet IBAN SK 0900 0000 0050 3335 7295.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   2
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.