SprávySprávy

Slovenskí a českí žiaci si počas pandémie zmerajú sily v učení jazykov

 Jana Čikelová   01.11.2020   0

Školy môžu zapojiť svojich žiakov do celoslovenskej online jazykovej súťaže Jesenný WocaBee šampionát do 6. novembra.

 

Školy a učitelia cudzích jazykov môžu v týchto dňoch prihlasovať svoje triedy do unikátnej súťaže v učení cudzích jazykov. Súťaž Jesenný WocaBee šampionát je určená pre žiakov všetkých ročníkov základných a stredných škôl, ktorí študujú akýkoľvek cudzí jazyk.

Kedy?

Súťaž sa uskutoční online v aplikácii na učenie slovíčok WocaBee, a kritériom hodnotenia bude usilovnosť v precvičovaní slovnej zásoby. Triedy budú súťažiť od 9. novembra v okresných a krajských kolách, po ktorých bude nasledovať celoslovenské kolo a unikátne česko-slovenské finále.

V súčasnom náročnom období je tak online šampionát vynikajúcim nástrojom na motiváciu žiakov pri prezenčnom aj dištančnom vyučovaní.

Ako to funguje?

Aplikácia na učenie cudzích slovíčok WocaBee sa na slovenských školách používa už tretí školský rok. Funguje veľmi jednoducho – učitelia zadávajú do aplikácie balíky slovíčok, ktoré sa majú žiaci naučiť a doma precvičovať.

Aplikácia sa neinštaluje, funguje online na akomkoľvek zariadení – na počítači, mobile aj tablete. Učitelia aj žiaci aplikáciu mimoriadne ocenili najmä na jar tohto roku v období dištančného vzdelávania, kedy ju vyskúšalo celkovo až 300.000 žiakov.

Až 98 % učiteľov cudzích jazykov následne v prieskume* uviedlo, že s aplikáciou si žiaci zlepšili svoje vedomosti. Počas zatvorenia škôl sa žiaci s WocaBee naučili v priemere 180 nových slovíčok, čo je výborný výsledok aj počas bežnej výučby.

 

Kto sa môže zúčastniť?

Súťaž Jesenný WocaBee šampionát, ktorá v aplikácii štartuje 9. novembra, je určená pre študentov všetkých cudzích jazykov. Kritériom hodnotenia v súťaži sú tzv. WocaPoints, teda body, ktoré žiaci získavajú v aplikácii za precvičovanie slovíčok.

Práve WocaPoints sú pre nich veľmi motivujúce - je to ako počítačová hra, pri ktorej sa však učia do školy. Žiaci môžu slovíčka precvičovať aj nad rámec svojich domácich úloh, čím získavajú ďalšie body za precvičovanie.

„Žiakov v súťaži nebudeme a ani nemôžeme hodnotiť podľa konkrétnych vedomostí. Hodnotíme ich usilovnosť v precvičovaní slovíčok, ktorá v konečnom dôsledku znamená zlepšenie vedomostí a známok,“ vysvetľuje Michal Ošvát, slovenský programátor, ktorý je autorom aplikácie WocaBee.

Odkedy sa štartuje?

Okresné kolá súťaže odštartujú 9. novembra, víťazi postúpia do krajského a následne celoslovenského kola. V každom kole víťazia triedy, ktoré dosiahnu najvyšší priemer WocaPoints na žiaka.

Víťazov celoslovenskej súťaže, najusilovnejších študentov jazykov na Slovensku, tak spoznáme pred koncom novembra.

Pilotný ročník šampionátu s WocaBee sa uskutočnil na Slovensku aj v Čechách už v minulom školskom roku. Do súťaže sa na Slovensku na jeseň 2019 zapojilo približne 8.000 žiakov z 552 tried.

V Českej republike sa súťaž uskutočnila na jar, už počas pandémie, a účasť dosiahla až 25.000 žiakov. V tohtoročnom šampionáte predpokladajú organizátori celkovú účasť až 40-50 tisíc žiakov z oboch krajín.

„V tomto školskom roku sme sa rozhodli obe súťaže prepojiť prostredníctvom unikátneho česko-slovenského finále. Víťazi zo Slovenska si tak budú môcť v decembri zmerať sily s najusilovnejšími žiakmi z Českej republiky, čo môže byť pre nich extra motivácia v súčasnom náročnom období.“

Ako na to?

Ak chcú školy svojich žiakov do súťaže zapojiť, stačí objednať skúšobnú bezplatnú verziu aplikácie na www.wocabee.app do 6. novembra. Ak sa školám aplikácia vo vyučovaní osvedčí, môžu v nej pokračovať aj po skončení súťaže.

Pre školy a učiteľov je aplikácia zdarma, žiaci sa na jej používanie skladajú dostupnou sumou od 90 centov mesačne, prípadne môže túto sumu uhradiť škola. Učitelia tak získajú vynikajúcu pomôcku, ktorá im pomôže žiakov motivovať v období prezenčnej aj dištančnej výučby.

Partnermi súťaže Jesenný WocaBee šampionát 2020 sú: skolske.sk, vskolstve.sk, rodinka.sk, alza.sk, reklamnebaliky.sk, Inspio a Anton Toma.

*Online prieskum na vzorke 503 učiteľov a 1410 žiakov z júla 2020.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.