SprávySprávy

Slovenskí a českí žiaci si počas pandémie zmerajú sily v učení jazykov

 Jana Čikelová   01.11.2020   0

Školy môžu zapojiť svojich žiakov do celoslovenskej online jazykovej súťaže Jesenný WocaBee šampionát do 6. novembra.

 

Školy a učitelia cudzích jazykov môžu v týchto dňoch prihlasovať svoje triedy do unikátnej súťaže v učení cudzích jazykov. Súťaž Jesenný WocaBee šampionát je určená pre žiakov všetkých ročníkov základných a stredných škôl, ktorí študujú akýkoľvek cudzí jazyk.

Kedy?

Súťaž sa uskutoční online v aplikácii na učenie slovíčok WocaBee, a kritériom hodnotenia bude usilovnosť v precvičovaní slovnej zásoby. Triedy budú súťažiť od 9. novembra v okresných a krajských kolách, po ktorých bude nasledovať celoslovenské kolo a unikátne česko-slovenské finále.

V súčasnom náročnom období je tak online šampionát vynikajúcim nástrojom na motiváciu žiakov pri prezenčnom aj dištančnom vyučovaní.

Ako to funguje?

Aplikácia na učenie cudzích slovíčok WocaBee sa na slovenských školách používa už tretí školský rok. Funguje veľmi jednoducho – učitelia zadávajú do aplikácie balíky slovíčok, ktoré sa majú žiaci naučiť a doma precvičovať.

Aplikácia sa neinštaluje, funguje online na akomkoľvek zariadení – na počítači, mobile aj tablete. Učitelia aj žiaci aplikáciu mimoriadne ocenili najmä na jar tohto roku v období dištančného vzdelávania, kedy ju vyskúšalo celkovo až 300.000 žiakov.

Až 98 % učiteľov cudzích jazykov následne v prieskume* uviedlo, že s aplikáciou si žiaci zlepšili svoje vedomosti. Počas zatvorenia škôl sa žiaci s WocaBee naučili v priemere 180 nových slovíčok, čo je výborný výsledok aj počas bežnej výučby.

 

Kto sa môže zúčastniť?

Súťaž Jesenný WocaBee šampionát, ktorá v aplikácii štartuje 9. novembra, je určená pre študentov všetkých cudzích jazykov. Kritériom hodnotenia v súťaži sú tzv. WocaPoints, teda body, ktoré žiaci získavajú v aplikácii za precvičovanie slovíčok.

Práve WocaPoints sú pre nich veľmi motivujúce - je to ako počítačová hra, pri ktorej sa však učia do školy. Žiaci môžu slovíčka precvičovať aj nad rámec svojich domácich úloh, čím získavajú ďalšie body za precvičovanie.

„Žiakov v súťaži nebudeme a ani nemôžeme hodnotiť podľa konkrétnych vedomostí. Hodnotíme ich usilovnosť v precvičovaní slovíčok, ktorá v konečnom dôsledku znamená zlepšenie vedomostí a známok,“ vysvetľuje Michal Ošvát, slovenský programátor, ktorý je autorom aplikácie WocaBee.

Odkedy sa štartuje?

Okresné kolá súťaže odštartujú 9. novembra, víťazi postúpia do krajského a následne celoslovenského kola. V každom kole víťazia triedy, ktoré dosiahnu najvyšší priemer WocaPoints na žiaka.

Víťazov celoslovenskej súťaže, najusilovnejších študentov jazykov na Slovensku, tak spoznáme pred koncom novembra.

Pilotný ročník šampionátu s WocaBee sa uskutočnil na Slovensku aj v Čechách už v minulom školskom roku. Do súťaže sa na Slovensku na jeseň 2019 zapojilo približne 8.000 žiakov z 552 tried.

V Českej republike sa súťaž uskutočnila na jar, už počas pandémie, a účasť dosiahla až 25.000 žiakov. V tohtoročnom šampionáte predpokladajú organizátori celkovú účasť až 40-50 tisíc žiakov z oboch krajín.

„V tomto školskom roku sme sa rozhodli obe súťaže prepojiť prostredníctvom unikátneho česko-slovenského finále. Víťazi zo Slovenska si tak budú môcť v decembri zmerať sily s najusilovnejšími žiakmi z Českej republiky, čo môže byť pre nich extra motivácia v súčasnom náročnom období.“

Ako na to?

Ak chcú školy svojich žiakov do súťaže zapojiť, stačí objednať skúšobnú bezplatnú verziu aplikácie na www.wocabee.app do 6. novembra. Ak sa školám aplikácia vo vyučovaní osvedčí, môžu v nej pokračovať aj po skončení súťaže.

Pre školy a učiteľov je aplikácia zdarma, žiaci sa na jej používanie skladajú dostupnou sumou od 90 centov mesačne, prípadne môže túto sumu uhradiť škola. Učitelia tak získajú vynikajúcu pomôcku, ktorá im pomôže žiakov motivovať v období prezenčnej aj dištančnej výučby.

Partnermi súťaže Jesenný WocaBee šampionát 2020 sú: skolske.sk, vskolstve.sk, rodinka.sk, alza.sk, reklamnebaliky.sk, Inspio a Anton Toma.

*Online prieskum na vzorke 503 učiteľov a 1410 žiakov z júla 2020.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.