ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
SprávySprávy

Škola plná dobrodružstiev, ale aj nebezpečenstiev

 pr   13.10.2017   0

Máte doma novopečeného škôlkara alebo malého prváka? S novým prostredím sa spája vyššie riziko úrazov. Naučte ho, ako postupovať v prípade zranenia. Prinášame užitočný návod.

 

Športové aktivity, detské hry počas prestávok, naháňačky po chodbách, ale aj cesta domov cez neosvetlený prechod pre chodcov ─ toto všetko predstavuje pre dieťa potenciálne riziko, pri ktorom môže dôjsť k zraneniu.

Zo štatistík vyplýva, že si zranenie privodí každé piate dieťa

„Medzi najčastejšie úrazy školákov patrí podvrtnutie, pomliaždenie mäkkých častí, neúplná zlomenina dolnej časti vretennej kosti či zlomeniny prstov na rukách a nohách,“ hovorí prezident Slovenského Červeného kríža MUDr. Viliam Dobiáš, CSc. Časté sú však aj popáleniny, dusenie, krvácanie či uštipnutie hmyzom.

Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje na to, že hoci majú úrazy za následok viac ako polovicu úmrtí detí, tejto problematike sa venuje málo pozornosti.

 

Aby boli rodičia a ostatní rodinní príslušníci pripravení dieťaťu správne poskytnúť prvú pomoc, pripravila KOMUNÁLNA poisťovňa Pomocníčkov – názorné informačné kartičky s grafickým návodom.

Deťom často hrozia zlomeniny, uštipnutie hmyzom či dusenie. Preto sme prvé tri kartičky venovali správnemu poskytovaniu prvej pomoci práve v týchto prípadoch. Veríme, že vďaka jednoduchému návodu a kresbám budú vedieť dospelí, a v prípade nevyhnutnosti aj staršie deti, poskytnúť prvú pomoc správne,“ zdôraznila Daniela Michaličová z KOMUNÁLNEJ poisťovne.

Kartičky prvej pomoci

Môžu si ich rodičia a ďalší záujemcovia stiahnuť TU a uložiť do svojich mobilov či počítačov, prípadne vytlačiť a dať do domácej lekárničky.

 „Ak bude o kartičky záujem, radi postupne vydáme ďalšie, zamerané na ostatné kritické situácie,“ dodala D. Michaličová. 

Infokartičky do školskej tašky

Okrem kartičiek prvej pomoci ponúka KOMUNÁLNA poisťovňa rodičom na stiahnutie aj infokartičku, ktorú môžu vytlačiť a vložiť deťom do školskej tašky, peračníka, peňaženky alebo – napr. keď idú na výlet – ku kartičke poistenca.

 

Kartička môže byť dobrým pomocníkom pre učiteľky, vychovávateľky alebo lektorov na krúžkoch. Rodičia do nej môžu vpísať základné informácie – okrem mena a kontaktu na rodiča aj informácie o alergiách či krvnej skupine dieťaťa.

To všetko môže pomôcť pri poskytovaní prvej pomoci a prípadne aj privolaným zdravotníkom pri poskytovaní odbornej zdravotnej starostlivosti.

700 detkých úrazov ročne

KOMUNÁLNA poisťovňa registruje priemerne 700 detských úrazov za rok, pričom ich počet každoročne stúpa. „V porovnaní s rokom 2012 ich v roku 2016 evidujeme až o 125 percent viac,“ povedala Blanka Hatalová, členka predstavenstva KOMUNÁLNEJ poisťovne. Deťom sa nevyhýbajú ľahšie zranenia, ale ani vážnejšie úrazy či kritické choroby.

„Najvyššia vyplatená suma za úraz v tomto roku bola 12 000 eur. Išlo o zlomeninu dolnej časti hornej končatiny, teda zápästia. Úraz sa stal pri skateboardingu,“ dodala B. Hatalová.

51 % rodičov pre svoje deti životné poistenie doposiaľ neuzatvorilo

Z reprezentatívneho prieskumu realizovaného pre KOMUNÁLNU poisťovňu vyplýva, že až 51 % rodičov pre svoje deti životné poistenie doposiaľ neuzatvorilo. Až štvrtina z nich uviedla ako dôvod nedostatok peňazí. „Zaujímavé zistenie prieskumu však je, že priemerná ročná suma platená za detské životné poistenie je 183 eur. V prepočte to vychádza 0,50 eur na deň. Takáto suma dokáže dieťa zabezpečiť v rôznych životných situáciách,“ zdôraznila B. Hatalová. Detské životné poistenie Provital Junior je  preto dobrou investíciou.

Viac informácií o detskom poistení nájdete na http://www.kpas.sk/stranka/provital-junior_1

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Lymfatický systém
24.10.2017   6
Slezina, Lymfatické uzliny, Týmus...ako fungujú, čo ak nefungujú, príznaky ochorení.
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.