SprávySprávy

Rodičia sa na základe skúsenosti z jari 2020 vyjadrili, čoho sa obávajú v 2. vlne

 OZ Rodičia   29.09.2020   0

Reprezentatívny prieskum medzi obyvateľmi SR realizovaný občianskym združením Rodičia.sk v spolupráci so spoločnosťou 2MUSE potvrdil, že kým pre väčšinu populácie bude pri druhej vlne pandémie najväčšou hrozbou obmedzená dostupnosť štandardnej zdravotnej starostlivosti a sociálna izolácia, pre rodičov s deťmi do 18 rokov je najväčším strašiakom opatrenie štátu s dosahom na zamestnanie a uzavretie školských zariadení.

Okrem toho, že zatvorenie škôl znamená okamžitú izoláciu rodiny doma, súvisí s tým aj kvalita dištančného vzdelávania. Práve kvalita vzdelávania je téma, ktorou sa rodičia na Slovensku zaoberajú už dnes.

 

Snahou OZ Rodičia.sk je upozorňovať na problémy a starosti rodičov na celom Slovensku.

Aj preto združenie požiadalo agentúru 2MUSE o reprezentatívny prieskum medzi obyvateľmi Slovenska na témy súvisiace s pandémiou a jej vplyvom na každodenný život. Cieľom prvej časti prieskumu bolo zistiť postoj populácie, špeciálne rodičov, k jednotlivým karanténnym opatreniam.

Na základe skúsenosti z jari 2020 sa mali rodičia vyjadriť, ako druhá vlna pandémie ovplyvní fungovanie ich rodín. Druhá časť prieskumu sa zamerala na jednotlivé aspekty online/dištančného vzdelávania. Prieskum sa uskutočnil 2. – 6. septembra 2020 na vzorke 1020 respondentov formou kvantitatívneho ad-hoc prieskumu.

Prieskum potvrdil, že takmer 50% rodičov sa v prípade ďalších karanténnych opatrení obáva vplyvu na ekonomiku a zamestnanie, pretože by tým bola ohrozená schopnosť zabezpečiť nevyhnutné potreby ich rodín.

S tým ide ruka v ruke aj očakávanie, že najmä deti v predškolskom veku, ktoré navštevujú základnú školu, nebudú musieť opätovne zostať doma a vzdelávať sa diaľkovo, pretože tým by sa dramaticky narušilo celé fungovanie rodiny a negatívne to ovplyvnilo schopnosť rodičov plniť si pracovné povinnosti.

Graf č. 1: Najväčšie obavy pri 2. vlne pandémie ochorenia COVID-19 - rodiny s deťmi a rodiny bez detí

Ktoré 3 opatrenia by najviac ohrozili fungovanie vašej rodiny pri druhej vlne?

 

Kým rodičia s deťmi na strednej škole vo všeobecnosti vnímajú citlivejšie opatrenia vlády s ekonomickými dopadmi na ich rodiny, až 50% rodičov s deťmi navštevujúcimi ZŠ považujú zatvorenie škôl ako konkrétnu najvýznamnejšiu hrozbu, pričom pri deťoch na 1. stupni ZŠ je to až 57%!

Graf č.2 - Najväčšie obavy pri 2. vlne pandémie / rodiny s deťmi v závislosti od veku detí

 

Spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ združenia Matej Stuška v tejto súvislosti uvádza: „Všetci rodičia veľmi vítajú snahu škôl a príslušných úradov o udržanie otvorených škôl čo najdlhšie, najmä pokiaľ ide o deti, ktoré ešte nevedia byť doma samé a potrebujú intenzívnu starostlivosť rodičov. Veľmi pozitívne vnímame fakt, že mnohé školy sa aj v prípade prítomnosti nákazy na škole snažia izolovať len jednotlivé priamo dotknuté skupiny žiakov a nie nevyhnutne všetkých. Každý týždeň doma s deťmi v karanténe má zásadný vplyv na nás ako rodičov a zároveň ako pracujúcich ľudí.”

Z grafu č. 3. zároveň jasne vyplýva, že rodičom nejde len o to, aby deti boli v škole a oni mohli byť v práci, ale až takmer 70% z nich má obavy o kvalitu vzdelania ich detí v prípade, že budú musieť byť doma a budú sa pokúšať o vzdelávanie doma, resp., na diaľku. Sympatické a solidárne pritom je, že túto obavu zdieľa aj celá populácia, nielen rodičia školopovinných detí.

Graf č.3:

Postoje rodín s deťmi k vybraným aspektom karantény

 

Aj tu sa prejavuje rozdiel vo vnímaní podľa veku žiaka. Kým pri žiakoch 1. stupňa je obava o kvalitu vzdelania u približne 60% rodičov, pri deťoch na 2. stupni ZŠ je to takmer 80%! Tam je totiž zjavné, že rodičia už omnoho citlivejšie vnímajú vzdelávanie svojich detí, pretože bezprostredne ovplyvňuje ich šance prijatia na želanú strednú školu.

Graf č.4: Porovnanie miery obavy rodičov o vzdelanie detí v dôsledku zavretia škôl podľa veku detí

Do akej miery sa obávate o kvalitu vzdelania svojich detí v prípade opätovného zavretia škôl kvôli koronavírusu?

 

Jedna zo zakladajúcich členiek združenia, Simona Psotková, ktorej mladšia dcéra sa čoskoro bude uchádzať o miesto na strednej škole konštatuje: „Moja dcéra sa už vie o seba postarať. Podstatné ale je, či nič v rámci vzdelávania nezamešká, pretože na prijímacích pohovoroch nikoho nebude zaujímať, koľko mesiacov strávila v karanténe.”

Dôležité je, že rodičia sa všeobecne obávajú opatrení, aké boli počas prvej vlny, nakoľko takmer dve tretiny rodín s deťmi do 18 rokov súhlasí s tvrdením, že by také opatrenia negatívne ovplyvnili ich schopnosť zvládať kombináciu všetkých povinností. Teda prácu, rodinu, domáce vyučovanie a ďalšie.

Vzhľadom na horeuvedené preto neprekvapuje ďalšie zistenie z prieskumu, že začiatkom septembra sa len približne tretina rodičov obávala dať deti do škôl z dôvodu možnej nákazy koronavírusom. Približne rovnaký počet rodičov (35%) by zároveň (v prípade dostupnosti vakcíny) dalo svoje dieťa zaočkovať proti koronavírusu. Vyše polovica rodičov (55%) by svoje deti v súčasnosti nezaočkovala. Podrobnejšie informácie o prieskume a prehľad údajov je dostupný na stránke združenia Rodičia.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.