SprávySprávy

Rodičia sa na základe skúsenosti z jari 2020 vyjadrili, čoho sa obávajú v 2. vlne

 OZ Rodičia   29.09.2020   0

Reprezentatívny prieskum medzi obyvateľmi SR realizovaný občianskym združením Rodičia.sk v spolupráci so spoločnosťou 2MUSE potvrdil, že kým pre väčšinu populácie bude pri druhej vlne pandémie najväčšou hrozbou obmedzená dostupnosť štandardnej zdravotnej starostlivosti a sociálna izolácia, pre rodičov s deťmi do 18 rokov je najväčším strašiakom opatrenie štátu s dosahom na zamestnanie a uzavretie školských zariadení.

Okrem toho, že zatvorenie škôl znamená okamžitú izoláciu rodiny doma, súvisí s tým aj kvalita dištančného vzdelávania. Práve kvalita vzdelávania je téma, ktorou sa rodičia na Slovensku zaoberajú už dnes.

 

Snahou OZ Rodičia.sk je upozorňovať na problémy a starosti rodičov na celom Slovensku.

Aj preto združenie požiadalo agentúru 2MUSE o reprezentatívny prieskum medzi obyvateľmi Slovenska na témy súvisiace s pandémiou a jej vplyvom na každodenný život. Cieľom prvej časti prieskumu bolo zistiť postoj populácie, špeciálne rodičov, k jednotlivým karanténnym opatreniam.

Na základe skúsenosti z jari 2020 sa mali rodičia vyjadriť, ako druhá vlna pandémie ovplyvní fungovanie ich rodín. Druhá časť prieskumu sa zamerala na jednotlivé aspekty online/dištančného vzdelávania. Prieskum sa uskutočnil 2. – 6. septembra 2020 na vzorke 1020 respondentov formou kvantitatívneho ad-hoc prieskumu.

Prieskum potvrdil, že takmer 50% rodičov sa v prípade ďalších karanténnych opatrení obáva vplyvu na ekonomiku a zamestnanie, pretože by tým bola ohrozená schopnosť zabezpečiť nevyhnutné potreby ich rodín.

S tým ide ruka v ruke aj očakávanie, že najmä deti v predškolskom veku, ktoré navštevujú základnú školu, nebudú musieť opätovne zostať doma a vzdelávať sa diaľkovo, pretože tým by sa dramaticky narušilo celé fungovanie rodiny a negatívne to ovplyvnilo schopnosť rodičov plniť si pracovné povinnosti.

Graf č. 1: Najväčšie obavy pri 2. vlne pandémie ochorenia COVID-19 - rodiny s deťmi a rodiny bez detí

Ktoré 3 opatrenia by najviac ohrozili fungovanie vašej rodiny pri druhej vlne?

 

Kým rodičia s deťmi na strednej škole vo všeobecnosti vnímajú citlivejšie opatrenia vlády s ekonomickými dopadmi na ich rodiny, až 50% rodičov s deťmi navštevujúcimi ZŠ považujú zatvorenie škôl ako konkrétnu najvýznamnejšiu hrozbu, pričom pri deťoch na 1. stupni ZŠ je to až 57%!

Graf č.2 - Najväčšie obavy pri 2. vlne pandémie / rodiny s deťmi v závislosti od veku detí

 

Spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ združenia Matej Stuška v tejto súvislosti uvádza: „Všetci rodičia veľmi vítajú snahu škôl a príslušných úradov o udržanie otvorených škôl čo najdlhšie, najmä pokiaľ ide o deti, ktoré ešte nevedia byť doma samé a potrebujú intenzívnu starostlivosť rodičov. Veľmi pozitívne vnímame fakt, že mnohé školy sa aj v prípade prítomnosti nákazy na škole snažia izolovať len jednotlivé priamo dotknuté skupiny žiakov a nie nevyhnutne všetkých. Každý týždeň doma s deťmi v karanténe má zásadný vplyv na nás ako rodičov a zároveň ako pracujúcich ľudí.”

Z grafu č. 3. zároveň jasne vyplýva, že rodičom nejde len o to, aby deti boli v škole a oni mohli byť v práci, ale až takmer 70% z nich má obavy o kvalitu vzdelania ich detí v prípade, že budú musieť byť doma a budú sa pokúšať o vzdelávanie doma, resp., na diaľku. Sympatické a solidárne pritom je, že túto obavu zdieľa aj celá populácia, nielen rodičia školopovinných detí.

Graf č.3:

Postoje rodín s deťmi k vybraným aspektom karantény

 

Aj tu sa prejavuje rozdiel vo vnímaní podľa veku žiaka. Kým pri žiakoch 1. stupňa je obava o kvalitu vzdelania u približne 60% rodičov, pri deťoch na 2. stupni ZŠ je to takmer 80%! Tam je totiž zjavné, že rodičia už omnoho citlivejšie vnímajú vzdelávanie svojich detí, pretože bezprostredne ovplyvňuje ich šance prijatia na želanú strednú školu.

Graf č.4: Porovnanie miery obavy rodičov o vzdelanie detí v dôsledku zavretia škôl podľa veku detí

Do akej miery sa obávate o kvalitu vzdelania svojich detí v prípade opätovného zavretia škôl kvôli koronavírusu?

 

Jedna zo zakladajúcich členiek združenia, Simona Psotková, ktorej mladšia dcéra sa čoskoro bude uchádzať o miesto na strednej škole konštatuje: „Moja dcéra sa už vie o seba postarať. Podstatné ale je, či nič v rámci vzdelávania nezamešká, pretože na prijímacích pohovoroch nikoho nebude zaujímať, koľko mesiacov strávila v karanténe.”

Dôležité je, že rodičia sa všeobecne obávajú opatrení, aké boli počas prvej vlny, nakoľko takmer dve tretiny rodín s deťmi do 18 rokov súhlasí s tvrdením, že by také opatrenia negatívne ovplyvnili ich schopnosť zvládať kombináciu všetkých povinností. Teda prácu, rodinu, domáce vyučovanie a ďalšie.

Vzhľadom na horeuvedené preto neprekvapuje ďalšie zistenie z prieskumu, že začiatkom septembra sa len približne tretina rodičov obávala dať deti do škôl z dôvodu možnej nákazy koronavírusom. Približne rovnaký počet rodičov (35%) by zároveň (v prípade dostupnosti vakcíny) dalo svoje dieťa zaočkovať proti koronavírusu. Vyše polovica rodičov (55%) by svoje deti v súčasnosti nezaočkovala. Podrobnejšie informácie o prieskume a prehľad údajov je dostupný na stránke združenia Rodičia.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.