SprávySprávy

Raná starostlivosť – pomoc pre deti s postihnutím

 redakcia   10.09.2014   0

A to hneď viacnásobným. Štatistiky hovoria, že 2 – 2,5% detí z našej detskej populácie má viacnásobné postihnutie. Raná starostlivosť, označovaná tiež ako včasná intervencia, znamená komplexné služby zamerané na podporu rodín s deťmi do 7 rokov, ktoré majú zdravotné postihnutie, alebo sú ohrozené vo vývine.

Čo je raná starostlivosť?

Zásadnú úlohu vo vývine dieťaťa zohrávajú prvé tri roky jeho života. Aj u dieťatka s postihnutím sú kompenzačné možnosti mozgu tak veľké, že mu umožňujú rozvinúť náhradné mechanizmy aj tej oblasti, kde sa hendikep prejavil. Ak sa toto obdobie zanedbá, možnosti vývinu dieťaťa sa môžu v určitých oblastiach úplne uzavrieť či výrazne znížiť.

Preto je veľmi dôležité v rámci ranej starostlivosti predchádzať postihnutiam a eliminovať či znižovať ich dôsledky.

Služby ranej starostlivosti poskytuje na jednej strane štát – patrí sem od poradenstva až po rehabilitáciu dieťaťa veľa zložiek.

Na druhej strane sú tu však rodičovské organizácie, ktoré ich vlastná skúsenosť priviedla k šíreniu posolstva o ranej starostlivosti.

Aktivisti z ranej starostlivosti upozorňujú

na opomínanú a často veľmi náročnú problematiku rodín s deťmi raného veku zo závažným zdravotným znevýhodnením. Súčasne oceňujú úsilie rodičov, ktorí bez adekvátnej podpory spoločnosti obdivuhodne zvládajú náročné životné situácie a s veľkou láskou sa starajú o svoje deti.

V našej praxi narážajú na množstvo problémov, s ktorými sa tieto rodiny vyrovnávajú. Na rozdiel od okolitých štátov – podľa aktivistov - na Slovensku doposiaľ chýba adekvátna podpora rodín, a to od narodenia dieťaťa a oznámenia závažných diagnóz, až po jeho zaškolenie vo vhodnom zariadení. 

Považujú za potrebné oboznámiť odbornú i širšiu verejnosť o situácii rodín a vytvárať priestor pre vlastné vyjadrenie rodičov. Priestor, v ktorom sa nestretnú iba s ľútosťou a charitou, ale aj s citlivým záujmom o vlastné prežívanie skutočnosti a s rešpektom k hodnotám, ktoré tieto rodiny pre spoločnosť prinášajú. Spolupracujú so skupinou rodičov, ktorí môžu a chcú svojou aktivitou pomôcť mnohým ďalším rodinám na Slovensku.

O ich činnosti sa viac dozviete aj z tohto videa:

Ako podporiť aktivistov z ranej starostlivosti?

Môžete tak urobiť:

  • finančne na číslo účtu 0522536654/0900,
  • šírením a zdieľaním videa,
  • navštívením výstavy Trochu iný príbeh, a to do 26. 9. 2014 v K.Gallery na Ventúrskej ulici v Bratislave.

Viacej informácií nájdete na www.ranastarostlivost.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Z rodičovskej dovolenky znova na materskú (čo vybaviť)
27.09.2022   10
Musím niekomu oznámiť, že som znova tehotná? Ako je to s materským, keď idem druhýkrát na materskú dovolenku? Musím ukončiť rodičovský príspevok na staršie dieťa alebo môžem súčasne poberať obidve dávky, materské, aj rodičovský príspevok?
Prečo ženy utekajú rodiť za hranice?
23.09.2022   0
Záujem o pôrody mimo Slovenska rastie. Prečo sa ženy rozhodujú "utiecť" rodiť do zahraničia?
Bola som sebecká, lebo som sa rozhodla donosiť choré dieťa
20.09.2022   1
Som naivná, nezodpovedná, ale hlavne sebecká, lebo svoje dieťa vedome odsudzujem na život, ktorý nikdy nebude plnohodnotný.
babetko
Aktivity na rozvoj hrubej motoriky
27.09.2022   0
Deťom treba vysokú mieru pohybových aktivít. A treba ich aj správne motivovať. Čím častejšie dieťa dané aktivity robí, tým viac sa v nich zdokonaľuje. To sa týka aj hrubej motoriky.
Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci
22.09.2022   0
Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!
detské choroby
Choroba rúk – nôh - úst. Počuli ste o nej?
27.09.2022   2
Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky.
Aké choroby môžete u detí očakávať na jeseň?
18.09.2022   0
Nemyslime teraz na chvíľu len na pandémiu alebo COVID. Toto sa opakuje aj tak rok čo rok.
Synechia vulvy – zrastanie rodidiel u malých dievčat
16.09.2022   0
Synechia vulvae je stav, pri ktorom normálne vyvinuté rodidlá malých dievčatiek viacmenej zrastú. Dá sa mu predísť ľahko - dostatočnou hygienou.
auto
Bezpečnostný pás pre tehotné
23.09.2022   0
Tehotné ženy sú v dnešnej dobe pomerne aktívne, často sa presúvajú za prácou, či zábavou autom. Klasický bezpečnostný pás v aute s postupujúcim tehotenstvom môže byť nepohodlný a v istej fáze tehotenstva už aj nebezpečný.
Keby si mohla Mária Montessori vybrať, určite by jazdila na Megane E-TECH Electric
22.09.2022   0
Elektrický Megane je výchovné auto, z ktorého plynie morálne ponaučenie.
Zle šoféruješ? Môžu za to rodičia
11.09.2022   0
Nie je žiadnym tajomstvom, že deti vo všetkom kopírujú svojich rodičov a inak to nie je ani v prípade ich motoristických návykov.