ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
SprávySprávy

Raná starostlivosť – pomoc pre deti s postihnutím

 redakcia   10.09.2014   0

A to hneď viacnásobným. Štatistiky hovoria, že 2 – 2,5% detí z našej detskej populácie má viacnásobné postihnutie. Raná starostlivosť, označovaná tiež ako včasná intervencia, znamená komplexné služby zamerané na podporu rodín s deťmi do 7 rokov, ktoré majú zdravotné postihnutie, alebo sú ohrozené vo vývine.

Čo je raná starostlivosť?

Zásadnú úlohu vo vývine dieťaťa zohrávajú prvé tri roky jeho života. Aj u dieťatka s postihnutím sú kompenzačné možnosti mozgu tak veľké, že mu umožňujú rozvinúť náhradné mechanizmy aj tej oblasti, kde sa hendikep prejavil. Ak sa toto obdobie zanedbá, možnosti vývinu dieťaťa sa môžu v určitých oblastiach úplne uzavrieť či výrazne znížiť.

Preto je veľmi dôležité v rámci ranej starostlivosti predchádzať postihnutiam a eliminovať či znižovať ich dôsledky.

Služby ranej starostlivosti poskytuje na jednej strane štát – patrí sem od poradenstva až po rehabilitáciu dieťaťa veľa zložiek.

Na druhej strane sú tu však rodičovské organizácie, ktoré ich vlastná skúsenosť priviedla k šíreniu posolstva o ranej starostlivosti.

Aktivisti z ranej starostlivosti upozorňujú

na opomínanú a často veľmi náročnú problematiku rodín s deťmi raného veku zo závažným zdravotným znevýhodnením. Súčasne oceňujú úsilie rodičov, ktorí bez adekvátnej podpory spoločnosti obdivuhodne zvládajú náročné životné situácie a s veľkou láskou sa starajú o svoje deti.

V našej praxi narážajú na množstvo problémov, s ktorými sa tieto rodiny vyrovnávajú. Na rozdiel od okolitých štátov – podľa aktivistov - na Slovensku doposiaľ chýba adekvátna podpora rodín, a to od narodenia dieťaťa a oznámenia závažných diagnóz, až po jeho zaškolenie vo vhodnom zariadení. 

Považujú za potrebné oboznámiť odbornú i širšiu verejnosť o situácii rodín a vytvárať priestor pre vlastné vyjadrenie rodičov. Priestor, v ktorom sa nestretnú iba s ľútosťou a charitou, ale aj s citlivým záujmom o vlastné prežívanie skutočnosti a s rešpektom k hodnotám, ktoré tieto rodiny pre spoločnosť prinášajú. Spolupracujú so skupinou rodičov, ktorí môžu a chcú svojou aktivitou pomôcť mnohým ďalším rodinám na Slovensku.

O ich činnosti sa viac dozviete aj z tohto videa:

Ako podporiť aktivistov z ranej starostlivosti?

Môžete tak urobiť:

  • finančne na číslo účtu 0522536654/0900,
  • šírením a zdieľaním videa,
  • navštívením výstavy Trochu iný príbeh, a to do 26. 9. 2014 v K.Gallery na Ventúrskej ulici v Bratislave.

Viacej informácií nájdete na www.ranastarostlivost.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.