ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
SprávySprávy

Prof. Pupala: Reforma? Veď stále stojíme na učebnom pláne z 19. storočia

 Eva Pavlíková   08.06.2018   0

V stredu predstavila ministerska školstva Martina Lubyová nášmu parlamentu Národný program rozvoja vzdelávania. Vraj ide podľa anglosaského modelu. Že je inšpirovaný fínskym vzdelávaním.

Prosím? Kde na to prišli?

shutterstock

 

Slovenský vzdelávací systém stojí na troch tradíciách:

1.   Komenského vzdelávaní

2.   Rakúsko-uhorskej tradícii vzdelávania

3.   Na centralistickej tradícii z čias socializmu.

A pod chvíľou k tomu pribudne pár hybridných zmien. Nejaké tie nové vzdelávacie programy, reformné dokumenty.  

„Mám pocit, že ich tu máme každý rok. Vždy majú stovky stán. Ale v realite sa na učení v našich školách nemení vôbec nič.“ – hovorí Prof. Pupala z Pedagogickej fakulty, Trnavskej Univerzity.

Keď sa obzeráme k histórii všetkých reformných snáh, vždy majú nejaké hlavné myšlienky. Boli by aj múdre a užitočné. Ale neprišla ešte žiadna reforma, ktorá by priniesla spôsob, akým by sme mohli dobré myšlienky preniesť do života.

Stále stojíme na učebnom pláne z 19. storočia

Máme učebné osnovy rozdelené po ročníkoch. Zadefinovaný zoznam predmetov a počet hodín, koľko sa bude predmet vyučovať. 

„Toto je obmedzujúci model štátom vytvoreného kurikula, ktorý školám nedá dýchať. Takto to nerobia už takmer nikde vo svete," hovorí prof. Pupala.

Čo štát nadiktuje

Prečo musia ísť všetky základné školy podľa presných osnov, ktoré diktuje štát? Máme tu taký smiešny argument, ktorý sa používa často: „Čo ak sa žiak presťahuje? Môže pokračovať kdekoľvek inde tam, kde pred tým skončil..."

Ako chceme zabezpečiť inklúziu, hovoriť o zaradení postihnutých detí alebo nebodaj o deťoch z rodín, ktoré sa na Slovensko prisťahujú a majú iný materinský jazyk.

Naozaj je našim najväčším problémom, že niekto „sa presťahuje?"

shutterstock

 

Viete, ako vyzerajú učebné plány v iných krajinách? Takmer nijako.

Veria svojim učiteľom, že sú kompetentní.

Učebný plán v Kanadskej Alberte?

Určuje len %, koľko z vyučovania sa treba venovať nejakej oblasti. Nie je delený ani po ročníkoch. Stanoví vyučovací čas na celý rok.

Jediné, čo hovorí v presných minútových dotáciách, je čas na fyzickú aktivitu, šport. Má to byť 30 minút denne.

Austrália?

Žiadne časové vymedzenia. Dané sú len oblasti vzdelávania. Ako si podelí na ne čas, si určí sama škola. Povinne sa tu hovorí tiež len o telocviku a 2-hodinových blokoch cudzieho jazyka.

Holandsko?

Žiadny centrálne stanovený učebný plán neexistuje. Ani dĺžka školského dňa. Ani oblasti vzdelávania. A objem vyučovacích hodín je daný na celé obdobie, ktoré je dieťa na tejto škole. Žiadne týždne, mesiace, dokonca ani školský rok. 

Dotácia vyučovacích hodín na žiaka je daná za niekoľko rokov spolu.  A nech sa páči – vedenie školy, učitelia. Viete, koho učíte. Máte voľné ruky. Veríme vám, že to spravíte dobre.

Slovensko?

Štandardy na všetko. Napríklad len pre slovenský jazyk a literatúru sú pre každý ročník rozpísané  na 120 stranách.

A v tých stovkách strán špecifikácií a osnov sa úplne stratí, že sú tam nejaké deti. Konkrétne deti.

Na Slovensku máme historický relikt. Žiadna dôvera a autonómia školám a učiteľom.

Osnovy sú nalinajkované presne po ročníkoch. V akom čase, čo treba prebrať. A učiteľ plní zadanie. Žiak? Splní, alebo nesplní. 

A v tejto mentalite tvorby plánov stále zostávame. Nikto sa nepýta, aké deti máme v triede, nedávame dôveru učiteľovi, aby sa prispôsobil deťom, ktoré učí.

"Chválime sa, ako vysoko musia byť vzdelávaní naši učitelia. Prvý stupeň základnej školy bežne učia v zahraničí bakalári. My vyžadujeme magisterské tituly. Mali by sme mať teda tých najkvalifikovanejších učiteľov. Prečo im teda neveríme, že vedia so svojimi  deťmi robiť dobrú prácu?" - pýtal sa Prof. Pupala vo svojom včerajšom vystúpení na konferencii Učiteľ nie je google, kde zožal niekoľko spontánnych potleskov počas prezentácie, z publika tvoreného z viac ako 500 učiteľov.  


 

Článok bol inšpirovaný vystúpením prof. PhDr. Branislava Pupalu, CSc. na 7. ročníku medzinárodnej konferencie Učiteľ nie je google, ktorá sa koná v týchto dňoch v Senci.  Téma: „Zanedbané kurikulum základného vzdelávania.“

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na na klávesnici.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa po pôrode patrí k mame, nech sa narodí akokoľvek!
15.06.2018   0
Nič nebráni umiestneniu bábätka aspoň do jednej miestnosti s maminkou ihneď v prvých hodinách po cisárskom reze, pokiaľ zrovna mama nemôže mať bábo na svojom tele.
Kedy sa dá už potvrdiť, že som tehotná?
11.06.2018   0
Kým jedna z nás akosi hneď intuitívne pocíti, že je tehotná (a naozaj je!), iná prežije veľké začudovanie až pohľadom na dve čiarky na tehotenskom teste.
Tehotenské strie pomôžu riešiť prírodné oleje
07.06.2018   0
Väčšina tehotných priberie zopár kíl a koža sa usí tomuto väčšiemu objemu hmotnosti prispôsobiť. V istých prípadoch je koža ohrozená. Najmä pokiaľ nemá žena „dobrú genetiku“ a má sklon k tvorbe strií.
babetko
Trpí malé dieťa častou neprítomnosťou otca?
17.06.2018   13
Malé dieťa objavuje otca skôr cez pohľad, mienku a slová matky o ňom. A to je pre malé dieťa dôležité, lebo vycíti, akú hodnotu a cenu má otec v očiach matky.
Dole "bez" (ako sme sa odplienkovali)
15.06.2018   1
„Milý môj, toto sú všetky plienky, ktoré máš. Ja viac nekúpim. Ty si veľký chlap a ja to už nechcem vidieť, aby si cikal do nich.“ Pozrel na mňa spýtavo, po troške váhania pokýval hlavou. A o pár minút sa... pocikal.
Prvé dva týždne s dvomi deťmi: 7 vecí, ktoré som sa o sebe naučila
14.06.2018   0
Život s novorodencom a malým dieťaťom nie je jednoduchý, ale je to môj nový život. Nová výzva.
detské choroby
Cestujete? Vypýtaje si medzinárodný očkovací preukaz
13.06.2018   0
V ambulancii cestovnej medicíny odborník – infektológ poradí, do akej krajiny a pred akými infekčnými ochoreniami sa môžete chrániť očkovaním. Regionálny úrad verejného zdravotníctva vám vydá ako doklad – medzinárodný očkovací preukaz.
Infekcie močových ciest - stručne
08.06.2018   0
Má vaše dieťa vysokú teplotu a nekašle, nemá nádchu? Možno má zápal močový ciest. Čo urobiť skôr ako navštívite lekára.
Atopická dermatitída (AD) alebo detský ekzém
04.06.2018   0
Atopická dermatitída sa začína prejavovať zväčša pred 1. rokom života dieťaťa, jej diagnózu určí lekár. Môže mať viacero foriem: drobné vyrážky, červené pupence, celkové začervenanie kože, pľuzgieriky alebo tzv. papuľky, ktoré veľmi svrbia. Najčastejšie sa vyskytujú na lícach, na lakťoch a kolenách...
zvery
Ako vybrať šteňa
16.06.2018   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.
Papagáj pre väčšie deti
08.06.2018   3
Ako prvá je tu hneď tá najmúdrejšia možnosť zvieracej ríše. Papagáj sivý, ktorému sa zvykne hovoriť aj žako, je podľa mnohých najinteligentnejším tvorom zvieracej ríše. Ich dĺžka života sa pohybuje na úrovni približne 50 rokov, čo je naozaj mnoho.
Bojovnica pestrá
31.05.2018   0
Rybka. Slovenské meno Bojovnica je odvodené od teritoriálneho správania sa samčekov. V tomto článku sa pozrieme na základy chovu tejto krásnej rybky a hlavne problémov, ktorým je možné sa vyhnúť počas odchovu.