SprávySprávy

Povinná domáca izolácia sa týka aj vašich blízkych, ktorí neboli v zahraničí

 Kristína Kováčiková   20.07.2020   0

Odkedy sa zrušila povinná štátna karanténa, aj tzv. e-karanténa, nahradil ju systém „dobrovoľnej“ domácej karantény.

Platí pre všetkých občanov, ktorí sa vrátia z iných ako bezpečných krajín, ale aj pre ich blízkych, ak žijú v spoločnej domácnosti.

 

Bezpečne z bezpečnej krajiny

V súčasnosti máme na zozname 33 „zelených“ bezpečných krajín (od 20. júla k nim pribudla Veľká Británia). Občania po návrate z týchto krajín nemusia ísť do domácej izolácie, hlásiť sa úradom, ani podstupovať test na COVID-19.

Ak by sa však po návrate zo zahraničia u osoby objavili príznaky respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára a povedať mu o cestovateľskej anamnéze. Lekár následne určí ďalší postup, čo sa týka diagnostiky aj liečby.

Zatelefonovať svojmu obvodnému lekárovi by mal aj ten, kto síce nebol v zahraničí, ale bol v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia a prejavili sa u neho príznaky respiračného ochorenia.

Po návrate z rizikovej krajiny

Ak niekto príde z krajiny, ktorá nie je na zozname zdravotne bezpečných, musí bezprostredne po návrate zatelefonovať (alebo napísať e-mail) príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a svojmu všeobecnému lekárovi, resp. pediatrovi.

Ďalej sa musí okamžite presunúť do domácej izolácie – miesto svojho pobytu si osoba určí sama - a najneskôr na piaty deň absolvovať test na ochorenie COVID-19, ktorý mu zmanažuje regionálny úrad verejného zdravotníctva (v takomto prípade sa test neplatí).

Regionálny úrad verejného zdravotníctva vás skontaktuje s výzvou na testovanie a inštrukciami.

Odbery v domácom prostredí sa vykonávajú len vo výnimočných prípadoch, bude preto potrebné navštíviť odberné miesto. Ideálne je, doviezť sa na odber autom.

Výnimku z testovania na koronavírus má dieťa do 3 rokov veku, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo pediater dieťaťa neurčí inak.

Domáca izolácia sa týka aj ostatných členov domácnosti

Treba povedať, že domáca izolácia platí pre všetkých v domácnosti, ktoré na danom mieste žijú, nielen pre osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia.

Ideálnym riešením pre člena rodiny, ktorý prišiel zo zahraničia, je samostatná izba a minimálne kontakty s ostatnými, aby sa zabránilo prípadnému prenosu ochorenia. Každý člen rodiny má mať svoj vlastný uterák. Rovnako vlastný tanier, poháre či príbor.

Počas domácej izolácie nesmie nikto opustiť miesto pobytu. Osoby v domácej izolácii majú povinnosť obmedziť kontakty s inými osobami a nesmú prijímať návštevy.

„Nákupy si zorganizujte s pomocou priateľov, rodiny či blízkych a poproste ich, aby vám ich nechali pred dverami alebo na inom určenom mieste, prípadne, ak sa dá, využite službu dovozu potravín do domácnosti, resp. služby samospráv, prípadne sa obráťte na miestny spolok Slovenského Červeného kríža,“ radí ministerstvo zdravotníctva.

Môžem ísť vyniesť smeti alebo vyvenčiť psa?

Ak sa domáca izolácia vykonáva v rodinnom dome, osoby môžu tráviť čas vonku na dvore.

V prípade bytového domu je možné rešpektovať nutné a krátke opustenie priestorov, príkladmo, ak idete vyhodiť smeti, prebrať nákup, vyvenčiť psa a podobne.

Samozrejme, počas tejto krátkej vychádzky si musíte prekryť horné dýchacie cesty, držať si sociálny odstup a vydezinfikovať ruky aj pred opustením bytu. V spoločných priestoroch bytového domu nie je vhodné sa zdržiavať. Nemali by ste používať výťah.

Na opustenie bytového domu treba mať relevantný dôvod, pretože v prípade nahlásenia porušenia karantény budete musieť dokazovať, či išlo o nevyhnutné opustenie miesta izolácie.

Koniec domácej karantény

Negatívnym testom sa končí povinnosť domácej izolácie pre celú domácnosť. Ak by bol test na koronavírus pozitívny, izolácia trvá ďalej a treba sa riadiť pokynmi úradu.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?