SprávySprávy

Portál ludialudom.sk včera zastavil darcovskú výzvu pre Editku

 Ivona Tóthová   17.03.2023   0

Príbeh malej, už takmer dvojročnej Editky zasiahol asi každého. Vo veku 19 mesiacov  jej bolo diagnostikované ochorenie SMA II - spinálna muskulárna atrofia. Po zrealizovaní potrebných vyšetrení jej bolo odporučené aplikovanie jednorazového lieku Zolgensma. Jeho cena je 2 mil. eur.

Zdroj: facebook.com/Editka - statocna bojovnicka s SMA II

 

Tento liek je nevyhnutný  aby sa  jej stav zastabilizoval a mohla by ďalej rehabilitovať. Editka každým dňom slabla, prichádzala o schopnosti, ktoré predtým mala. Vo svojom veku už viac menej iba sedí, na štyroch prejde sotva meter-dva, stráca chuť do jedla - doslova sa rodičom stráca pred očami.

Od novembra sa rodičia so silnou podporou verejnosti i médií snažili získať súhlas Všeobecnej zdravotnej poisťovne o schválenie lieku na jej liečbu. Dostali však odmietavé rozhodnutie a to ich v ďalších odvolacích kolách.

Rodine zostávala už iba jedna nádej. Ak by sa  podarilo financie na liek vyzbierať, liek Editke podajú.

A tak vznikla 15. decembra 2022 výzva na darcovskom portáli Ludialudom.sk. Výzva znela: 

Vyzbierať 2 miliony eur - na úhradu za liek Zolgnesma, na rehabilitácie a náklady s nimi spojené.

Do včerajšieho dňa sa vyzbieralo neuveriteľných - takmer 600.000 eur.

Napriek neskutočnému množstvu doproprajných ľudí a firiem, ktoré sa pokúsili pomôcť a prispeli do výzvy, cielová suma výzvy sa nedosiahla.Liek totiž treba podať do 2 rokov veku dieťaťa. Ultimátny termín nastane už v apríli.

V tom prišiel nečakaný zvrat

"Súd uložil zdravotnej poisťovni povinnosť uhradiť Editke liek Zolgensma. Z tohto dôvodu sme dnes, 16.3.2023 vo večerných hodinách, zastavili výzvu na ĽudiaĽuďom.sk. Ďakujeme všetkým dobrým ľuďom a darcom, o ďalšom vývoji vás budeme informovať aj tu pod výzvou aj na sociálnych sieťach. Rovnako v priebehu nasledujúcich dní napíšeme všetkým darcom e-mail, s tým, ako budeme ďalej postupovať."  oznamuje darcovský portál na svojej stránke. 

Dnes je TEN deň. Deň, kedy po dlhých týždňoch plačem, no nie od strachu o Edit či zúfalstva. Dnes plačem od šťastia. Dnes je TEN deň, keď sme vyhrali MY, VY – ale najmä Editka. Vyhrala svoju šancu na lepší život, nádej, vyhrala svoj BOJ, boj o génovú terapiu,“ píše o svojich pocitoch na sociálnej sieti mama Editky.

„Slovenské národné stredisko pre ľudské práva sa ako právny zástupca Editky rozhodlo obrátiť na súd s návrhom na nariadenie neodkladného opatrenia. Súd tomuto návrhu vyhovel a uložil poisťovni povinnosť uhradiť Editke liek Zolgensma,“ informovala RTVS právnička Slovenského národného strediska pre ľudské práva Zuzana Vlčeková.

VšZP sa vyjadrila, že berie na vedomie a urobí všetky potrebné kroky pre vykonanie spomínaného súdneho rozhodnutia. Potvrdila to hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová.

Rozhodnutie súdu je prevratné práve preto, že v doterajšej súdnej praxi ešte nebolo vydané rozhodnutie, ktorým by súd zaviazal poisťovňu k úhrade lieku z titulu porušenia zákazu diskriminácie. „Je to signál pre poisťovne, ktorý je potvrdením povinnosti dodržiavať zásadu rovnakého zaobchádzania,“ vysvetlila pre RTVS Zuzana Vlčeková.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.