SprávySprávy

Pomohol 165 deťom. Projekt Zachráňme životy oslavuje 12 rokov

 Marcela Beňová   10.12.2019   0

Aj ženy, ktoré ostanú bez pomoci partnera a rodiny, majú šancu vychovávať svoje dieťa. 

shutterstock

 

Už 12 rokov sa budúce mamičky, ktoré sa ocitli v krajnej núdzi, môžu obrátiť na Fórum života. Prostredníctvom projektu Zachráňme životy, ktorým táto organizácia pomáha k záchrane života nenarodených, majú šancu získať prostriedky, ktoré im umožnia dôstojne vychovávať svoje deti.

Za dlhé roky svojho pôrosobenia sa takýmto spôsobom podarilo zachrániť životy 165 detí a pomôcť s výchovou a starostlivosťou 178 ženám. V roku 2019 sa vďaka podpore darcov podarilo priviesť na svet 19 bábätiek, ktoré mohli zosať v starostlivosti matky, vyrastať so súrodencami a často aj s otcami.

Žiaľ, skúsenosť ukazuje, že takýto scenár vôbec nie je samozrejmosťou.

Pomoc mamičkám musí byť komplexná

Situácia mnohých mamičiek na Slovensku nie je ani zďaleka ideálna. Nedostatok vzdelania, nezabezpečené bývanie, otec, ktorý odmietne prispieť k starostlivosti o rodinu, alkoholizmus či násilie v rodine - nie každá žena má možnosť priviesť svoje dieťa do pokojného a bezpečného domova.

To častokrát zohráva úlohu pri rozodovaní mamičiek, či budú ochotné si dieťa ponechať a vychovávať ho. 

 

Aj keď by sa mnohé z nich radi o dieťa postarali, obávajú sa, či to zvládnu. Častokrát musia brať do úvahy aj to, že už deti majú, alebo že ich finančný príjem nedokáže pokryť ani základné výdavky na život rodiny. 

V takýchto prípadoch sa mamičky môžu obrátiť na občianske združenie Fórum života, ktoré aj vďaka pomoci a podpore darcov dokáže zabezpečovať starostlivosť o mamičky nielen v období tehotenstva, ale aj po narodení detí.

Pomoc budúcim matkám si vyžaduje komplexný prístup. Mnohé ženy potrebujú v prvom rade zaistiť ochranu pred domácim násilím a bývanie. Potom nasleduje materiálna pomoc a po pôrode aj výpomoc pri starostlivosti o bábätko.

Ženy potrebujú aj podporu psychológa, aby sa dokázali vyrovnať s náročnou fázo svojho života. Všety tieto aktivity si vyžadujú dlhodobú spoluprácu mamičky a viacerých odborníkov, no najmä finančnú pomoc. 

Odmenou sú spokojné deti v náručí mamy

Každý mesiac sa v projekte Zachráňme životy prerozdelí 4500 eur, ktoré putujú na vykrytie rôznych potrieb mamičiek a detí.

Za 12 rokov pôsobenia už celková poskytnutá finančná pomoc prekročila sumu 420 000 eur.

Odmenou pre všetkých, ktorí sa na pomoci ženám podieľajú svojou prácou alebo darcovstvom, sú však najmä šťastné a usmiate bábätká, ktoré dostali šancu žiť, či zachránené rodiny a súrodenci, ktorí spoločne môžu vyrastať. 

 

Na Fórum života sa obracajú najmä tehotné ženy, ktoré sa ocitli v situácii, keď nedokážu zabezpečiť svojej rodine podmienky na fungovanie.

Mária Demeterová, koordinátorka projektu Zachráňme životy, dodáva, že mamy, ktoré vyhľadali pomoc, sú za ňu veľmi vďačné:

“Aj po skončení projektu sme s nimi v kontakte. Preto vieme, že ani jedna mama neoľutovala, že sa rozhodla dať život svojmu dieťaťu.” 

Riešenie v prípade neočakávaného tehotenstva

Za projektom Zachráňme životy okrem darcov stojí aj ďalších 40 pomáhajúcich organizácií.

V tomto roku sa Fórum života zameralo predovšetkým na šírenie informovanosti o možnostiach pre pomoc ženám v núdzi v rámci celého Slovenska. Rozvíjala sa spolupráca s Centrami konkrétnej pomoci Femina v Leviciach, Prešove a Snine.

Tou najdôležitejšou však zostáva spolupráca s poradňou Alexis, na ktorú sa môžu obrátiť ženy, ktoré prežívajú pochybnosti o tom, či si dieťatko ponechať. Mnohé zvažujú interupciu, pretože im chýba podpora partnera, rodičov alebo širšieho okolia.

Práve v poradni Alexis sa môžu o svojej rodiinej situácii poradiť a spoločne s odborníkmi hľadať riešenie.

Alexis, ktorá oslavuje 10 rokov svojho fungovania, poskytuje bezplatnú a diskrétnu pomoc ženám, ktoré sa potrebujú vyrovnať s neočakávaným tehotenstvom či postaboratívnym syndrómom. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?