SprávySprávy

Opatrenia od pondelka: do práce s testom, do obchodov len očkovaní a po prekonaní covidu

 redakcia   18.11.2021   0

Na Slovensku máme aktuálne mapu okresov zafarbenú tromi farbami: červená, bordová, čierna. V tej najhoršej, čiernej, bude od pondelka až ..... okresov. Nakoľko sa epidemická situácia zhoršuje, vláda pristúpila k reštrikciám, ktoré nazýva aj locdownom pre neočkovaných.

Budúci týždeň sa už napríklad nedostanú neočkovaní ľudia do práce bez testu.

Podľa nového schváleného automatu, ktorý má platiť od 22. novembra, už nie je v hre len režim „OTP“ – očkovaní/testovaní/po prekonaní covid-19, ale aj „OP,“ teda len očkovaní a po prekonaní koronavírusu.

Aké nové opatrenia platia od 22. novembra

Unsplash

 

Návštevy v nemocniciach sú momentálne na celom Slovensku povolené aj pre očkovaných len po predchádzajúcom súhlase zriaďovateľa alebo riaditeľa.

Obchody

No väčšiny ľudí sa dotkne najmä to, či sa dostanú do obchodov, pokiaľ nie sú očkovaní alebo po prekonaní covidu.

V režime základ, resp. OTP sa napríklad nedostanete do obchodných centier, tie budú už len pre očkovaných a osoby po prekonaní covidu.

Bez testu si budete môcť nakúpiť iba v „esenciálnych“ obchodoch.

»»»»»»»»» Prečítajte si viac v článku: Opatrenia od pondelka. Čo znamená režim "OP" a kde si nakúpim bez testu.

Vstup do zamestnania

Režim „OTP“ platí pre všetky 3 „najhoršie“ farby covid automatu, teda pre čierne, bordové aj červené okresy. To znamená, že neočkovaní zamestnanci sa budú musieť pravidelne testovať.

 

Netestovaného zamestnanca na pracovisko nevpustia a bude to vnímané ako prekážka na strane zamestnanca bez nároku na náhradu mzdy. Zamestnávateľ má zabezpečiť testovanie nezaočkovaných dvakrát do týždňa.

Aktualizované: Nakoľko však tento bod nie je dotiahnutý, ÚVZ SR k nemu ešte nevydal vyhlášku od 22.11., takže režim OTP do zamestnania zatiaľ nebude platiť.

 

 

 

Respirátory a rúška

Čierne okresy: v interiéri respirátor, vonku je povinné rúško, resp. prekrytie tváre, ak sme s inými osobami vzdialení menej ako 2 metre

Bordové okresy: v interiéri respirátor, vonku je povinné rúško, resp. prekrytie tváre, ak sme s inými osobami vzdialení menej ako 2 metre

Červené okresy: v interiéri respirátor, v exteriéri rúško na hromadných podujatiach, ak sme s inými osobami vzdialení menej ako 2 metre

Hromadné podujatia

Režim „OP“ znamená, že v červených okresoch môže byť na HP max 200 osôb, v bordových 100 osôb a v čiernych 50 osôb (povinný zoznam zúčastnených osôb).

V režime „OTP“ sa môžu uskutočniť hromadné podujatia len s max. 6 účastníkmi (červená, bordová, aj čierna farba okresu).

V režime „základ“ sú celkom zakázané.

 

Svadby, kary, oslavy, večierky

Vzhľadom na to, že ide o vysoko rizikovú aktivitu, v čiernych okresoch sú zakázané aj pre očkovaných a po prekonaní covidu, teda v režime „OP.“

V bordových a červených okresoch môžu byť účastní v režime „OP“ max 20 ľudí. V režime OTP sú tieto aktivity celkom zakázané.

Obrady (sobáš, pohreb, krst)

V režime „OP“ platia rovnaké pravidlá, ako pre hromadné podujatia, teda max 200 osôb, v bordových 100 osôb a v čiernych 50 osôb (povinný zoznam zúčastnených osôb).

V režime „OTP“ sa obradov – s výnimkou pohrebov – môže zúčastniť max 6 osôb, a to rovnako v čiernych, bordových aj červených okresoch. To isté platí aj pre režim „základ.“

 

Bohoslužby

Kým v režime „OTP“ sa bohoslužieb môže zúčastniť max 6 osôb, očkovaní, resp. prekonaní (režim OP) to majú takto: v čiernych okresoch len 50 osôb, v bordových 100 osôb a v červených 200 osôb. Pre „základ“ je dovolená len individuálna pastoračná činnosť.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V ktorom týždni tehotenstva najskôr zistíme pohlavie dieťaťa?
29.11.2021   0
Bude to chlapček alebo dievčatko? Máloktorá mamička vydrží čakať na odpoveď až do pôrodu. Aj keď väčšina rodičov hovorí frázu, že najdôležitejšie je, aby bolo bábätko zdravé a je jedno, či to bude dievča alebo chlapec.
Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!
22.11.2021   0
Ak sú rodičia príliš hlúpo vychovaní, že nevedia povedať nie, hostia len chodia a chodia, hrajúc o preteky, kto uvidí bábätko skôr, míňajú si kľučky.
Pôrody počas pandémie: S mužom sme 5 dní plakali
21.11.2021   0
Bolo hrozné odlúčiť sa od partnera a od rodiny, chýbalo mi, že v tej najdôležitejšej chvíli môjho života tam nemohol byť, že svoju dcéru videl až po 5 dňoch od pôrodu.
babetko
Dnes už vieme vopred zistiť testom, či môže byť očkovanie pre dieťatko problém
29.11.2021   0
„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková,
Súťaž o futbalovú loptu McDonald´s Cup
26.11.2021   0
Udržiavajte futbalového ducha a súťažte s nami o Oficiálnu futbalovú loptu turnaja McDonald´s Cup
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2021   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
detské choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
23.11.2021   0
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Prečo by deti nemali dostávať želatínové vitamíny
15.11.2021   0
Vitamíny sú dobrým biznisovým artiklom. Vyzerajú ako sladkosti. Majú však len samé výhody?
Prečo je moje dieťa stále soplavé?
15.11.2021   0
Je nám trápne sťažovať sa na ňu u lekára, veď je to taká bežná vec. Ale skomplikovať život vie teda poriadne.
zvery
1 z 200 mačiek a 1 zo 300 psov má cukrovku
11.11.2021   0
Vo všeobecnosti viac postihuje zvieratá v strednom až vyššom veku, nemusí to však byť pravidlo. U psov sa popisuje až dvojnásobne vyšší výskyt u sučiek, existuje však aj plemenná predispozícia. U mačiek je to naopak, najčastejšie sa týka kastrovaných samcov s nadváhou a rovnako ako u psov, aj tu je dokázaný vyšší výskyt u niektorých špecifických plemien.
Kúpime im zvieratko? Áno, či nie?
27.10.2021   0
Poznáte to. Príde za vami, vaša ratolesť, v očiach pohrávajú malé iskričky a plné očakávania vám oznámi, že by chcelo domáce zvieratko. Vy sa nezmôžete na slovo.
Tehotenstvo a domáce zvieratá
18.10.2021   3
Aj vy máte doma miláčika, ktorý vás rozosmeje a privíta keď prídete z práce bez ohľadu na to či máte dobrú alebo zlú náladu? Možno aj preto mnoho domácností vlastní zvieratá, avšak čo robiť keď zrazu zistíte, že čakáte bábätko.