SprávySprávy

Od septembra bude školská dochádzka opäť povinná

 Eva Pavlíková   16.08.2020   0

Že trepem? Máte pravdu. Zákony sa v tomto zmysle nikdy nestihli zmeniť, vždy povinná bola. Ale ak si spomenieme na pandemický jún a všetky tie možnosti poslať deti do školy alebo aj nie, lebo mám pocit, že mám zlý pocit.... So zákonnou povinnosťou to nemalo nič spoločné.

V tom čase sa na mnohým miestach na Slovenku ani neotvárali školy. Smutní riaditelia len rozpačito krčili plecami, že nikto do školy deti poslať nechce a tak ďalej okopávali cviklu na svojej záhradke. Všetci však vieme, že tu nejde ani o smútok riaditeľa, ani o cviklu, ale o deti, ktoré školu nevyhnutne potrebujú.

Podľa pôvodného návrhu zo začiatku tohoto týždňa od ministra Mareka Krajčího to mohlo vyzerať podobne. Trošku som sa zľakla. Veci už ale nabrali reálnejšie kontúry a jasnejšie pravidlá.  Konzílium odborníkov sa včera spolu s Marekom Krajčím napokon dohodlo o začiatku školského roku takto:

 

"September. Viac ako 700.000 detí a študentov sa začne socializovať. Je to obrovská nálož nových kontaktov na ktoré sa musíme pripraviť a vyvážiť ich nejakými opatreniami" uviedol včera Marek Krajčí

Konzílium odporúča, aby rodičia s deťmi zvážili nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. "Pokiaľ sa však rozhodnú cestovať, nebudeme im komplikovať život a do 1. septembra nebudeme prehodnocovať menej rizikové krajiny. Budeme ale definovať rizikové regióny v jednotlivých krajinách (napr. Praha, Split, Vukovar,  Sliezske vojvodstvo v Poľsku, v Španielsku všetky s výnimkou 3 regiónov,...)"

Čestné prehlásenia rodičov

Hlavná odborníčka pre pediatriu, MUDr. Elena Prokopová:

Rodičia pri nástupe detí do škôl budú musieť odovzdať čestné prehlásenie. 

Rodič podpisuje prehlásenie o bezinfekčnosti, tj že nebola dieťaťu nariadená regionálnym úradom karanténa, ani karanténne opatrenia, a že neprejavuje príznaky infekčného ochorenia. 

Súčasťou prehlásenia bude dotazník, v ktorom sú rodičovi položené 2 otázky:

  1. Bolo dieťa od 17. augusta mimo Slovenskj republiky? 
  2. Zúčastnilo sa dieťa od 17. augusta na hromadnom podujatí?

(Čo je to hromadné podujatie v zmysle tohoto dotazníka bude explicitne vysvetlené neskôr)

Ak rodič  odpovie na niektorú, alebo obe z otázok kladne, bude jeho povinnosťou sledovať zdravotný stav dieťaťa, aj všetkých, čo s ním žijú v domácnosti, alebo sú s ním vo veľmi blízkom kontakte. Ak sa u niektorého z nich v priebehu nasledujúcich 14 dní vyskytne príznak respiračného ochorenia (budú definované neskôr), bude mať rodič povinnosť kontaktovať lekára (lekára toho, kto má príznaky).

Dieťa zostane mimo kolektív a všetko sa bude riadiť podľa odporúčania lekárov. Do školy sa dieťa môže vrátiť až na základe odporúčania lekára.

Rúška v škole

Prvých 14 dní školského roku budú povinné  takto:

  • Škôlky a prvý stupeň škôl len mimo tried (v triedach nie)
  • Druhý stupeň škol a stredné školy - rúška aj v triedach, všade v interiéry.

Článok s aktuálnejšími informácia z TK ministra školstva 18.8.2020 nájdete tu: Nebude zberná trieda, ani telocvične

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?