ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
SprávySprávy

O nástrahách internetu - pre deti, mládež a rodičov

 eSlovensko.sk, MikSa   18.10.2009   1

foto:ovce.sk

Vzdelávací projekt o nástrahách internetu a nových komunikačných technológií pre deti a mládež OVCE.sk prináša nový slovenský animovaný seriál, ktorý sa vracia k tradíciám pôvodnej kreslenej tvorby pre deti a mládež.

Jeho prvé štyri časti, ktoré mali premiéru 8. októbra 2009 sa citlivou formou venujú hrozbám ako je pedofília, grooming (vytváranie dôverného vzťahu dospelého s dieťaťom za účelom neskoršieho sexuálneho zneužitia), zverejňovanie a zneužívanie osobných údajov a fotografií na internete, rasizmus a xenofóbia, či otázka pravdivosti informácií uverejnených na internete.

V roku 2010 sa plánuje premiéra ďalších 8 pokračovaní seriálu. Spolu s rozprávkami vzniká aj rovnomenný internetový portál s množstvom poučného a zábavného obsahu pre najmenších OVCE.sk.

Pre nižšiu vekovú kategóriu detí má seriál pôsobiť ako prevencia, mládeži nastavuje zrkadlo jej nevhodného správania na internete, dospelých divákov majú rozprávky poučiť i pobaviť.

Rozprávky majú klasickú podobu príbehu boja dobra a zla so záverečným ponaučením. Využívajú archetypové postavy (múdry bača, naivný Jano, nevinné ovečky, zlý vlk a podobne).

Zároveň odzrkadľujú súčasnú kultúru detí a mládeže a ich životný štýl.

Rozprávky režíroval popredný slovenský animátor Jaroslav Baran, autorom scenára je Miroslav Drobný. Hlasy postavičiek v slovenčine nahral herec Jozef Vajda, v maďarčine Csongor Kassai a v rómčine Patrik Vrbovský. Dostupné sú i verzie pretlmočené do posunkového jazyka či doplnené anglickými titulkami.

„Projekt OVCE.sk je súčasťou projektu Zodpovedne.sk, ktorého cieľom je šírenie osvety o rizikách internetu a nových technológií. Prostredníctvom príbehov zo sveta zvierat sme sa snažili deti zábavnou formou upozorniť na nástrahy virtuálneho sveta,“ hovorí Miroslav Drobný, prezident eSlovensko, o.z.

Detský portál OVCE.sk prináša okrem rozprávok aj rôzne hry, komiksy, maľovanky, tapety (obrázkové pozadia do počítača) či plagáty s motívmi oviec a baranov.

Jedným z partnerov projektu Zodpovedne.sk, v rámci ktorého portál OVCE.sk vznikol, je spoločnosť T-Mobile Slovensko. Šéfka korporátnej komunikácie spoločnosti Denisa Šulcová hovorí: „Internet a mobilná komunikácia je dnes bežnou súčasťou života detí. Ich bezpečnosť vo virtuálnom svete je pre nás prioritou a aj preto sme sa rozhodli pre partnerstvo s eSlovensko.Prísľub ochrany detí v tejto oblasti napĺňame konkrétnymi krokmi - pripravujeme viaceré nástroje, ktoré umožnia rodičom mať úplnú kontrolu nad tým, aké stránky ich deti navštevujú a na aké sa naopak nedostanú.“


Čo Vás a Vaše dieťa môže ohrozovať alebo poznáte tieto anglické výrazy?

CYBERBULLYING - „kyberšikana“, je šikanovanie pomocou nových informačných a komunikačných technológií (t.j. najmä cez internet a mobilné telefóny). Príkladmi môžu byť anonymné vášnivé alebo nenávistné e-maily, obťažovanie prostredníctvom textových správ.

CYBERSTALKING  - „online prenasledovanie“, označuje sa tým zneužívanie online komunikácie k ponuke nepožadovaných služieb alebo vecí, virtuálne prenasledovanie, obťažovanie a zastrašovanie cez internet. Obete tohto chovania sú potom prenasledované a obťažované v četovacích miestnostiach, je im úmyselne ubližované napríklad zasielaním vírusov, atď.

FLAMING -  zverejňovanie urážlivých správ, hrubé alebo cholerické správanie počas rozhovoru, chatovania, prípadne v diskusných internetových fórach.

GROOMING - vytváranie detskej identity dospelými na najrôznejšie, väčšinou nebezpečné (pedofilné), účely, navádzanie v snahe prilákať alebo vychovať si budúcu obeť.

HAPPY SLAPPING - „srandovné zauchá“, druh šikanovania, spočívá v natočení útoku na nič netušiacu obeť a následné rozosielanie záznamu ďalším ľuďom pomocou mobilu alebo internetu za účelom zosmiešnenia obete, ide o trestný čin.

HATE SPEECH -  „nenávistný prejav“.

MALWARE – škodlivý, zhubný program, všeobecné označenie škodlivého softvéru. Patria sem napríklad vírusy, trójske kone, spyware a adware.

PHISHING - týmto slovom sa označujú podvodné e-maily, ktoré sú rozosielané na veľký počet adries. Na prvý pohľad vyzerá táto pošta ako napríklad informácie z banky. Príjemca je pod nátlakom hrozby nútený vyplniť osobné údaje (čísla účtu, kódy k internetovému bankovníctvu, pin pre platbu). Tieto údaje sú potom zneužívané.

Partnermi projektu OVCE.sk sú Ministerstvo vnútra SR, Slovenský výbor pre UNICEF, spoločnosť T-Mobile Slovensko, a. s. a spoločnosť SK-NIC, a.s. Projekt Zodpovedne.sk je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci komunitárneho programu Safer Internet plus.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Kat napísané 19.10.2009 13:18

Paci sa mi to. Myslim, ze je dobre, ze sa vytvoril takyto projekt, sama som sa uz zamyslala nad tym, ako synovi vysvetlim podobne nastrahy sucasneho sveta ked bude starsi. Sama nie som odbornik na vypoctovu techniku a pod.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.