SprávySprávy

Najlepšou krajinou na výchovu detí je Dánsko, Slovensko je na 30. mieste

 Anna Veselá   21.01.2020   0

Na zozname 73 krajín, ktoré sú najlepšie na život a výchovu detí, tradične dominujú škandinávske krajiny: na prvom mieste je Dánsko, na druhom Švédsko a bronz má Nórsko.

Tieto štáty sú najviac prorodinne zamerané, majú dobre nastavenú sociálnu politiku, nízku kriminalitu, veľkodušnú materskú, aj otcovskú dovolenku, bezplatné zdravotníctvo a kvalitné vzdelávanie.

Pixabay

 

Najhoršie sa žije deťom v Kazachstane, Libanone a Guatemale. Slovensko sa umiestnilo na 30. mieste. Z okolitých susedov sa podarilo dostať sa do prvej desiatky Rakúsku (10. miesto). Poľsko je na 20. mieste, Česká republika na 23.

Pri známkovaní sa vychádzalo zo 65 kategórií, zahŕňajúcich bezpečnosť, zdravotnú starostlivosť, vzdelávací systém.

Keby sme sa nezameriavali len na deti, ale všeobecne na kvalitu života, priečky by sa nám zase pomenili – krajinou číslo jeden by bolo Švajčiarsko, druhé miesto patrí Kanade, tretie Japonsku. Prvú päťku uzatvára Nemecko a Austrália.

Slovensko by sme našli v tomto zozname až na 52. mieste (Rakúsko 18. miesto, Poľsko 34. miesto, Česko 37. miesto), medzi Kolumbiou a Keňou.

Top 10 najlepších krajín na výchovu detí

1. Dánsko

2. Švédsko

3. Nórsko

4. Kanada

5. Holandsko

6. Fínsko

7. Švajčiarsko

8. Nový Zéland

9. Austrália

10. Rakúsko

10 najhorších krajín na výchovu detí

1. Kazachstan

2. Libanon

3. Guatemala

4. Mjanmarsko

5. Omán

6. Jordánsko

7. Saudská Arábia

8. Azerbajdžan

9. Tunis

10. Vietnam

usnews.com, News & World Report, BAV a Univerzita Pennsylvania

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.