SprávySprávy

Kto je Joe Biden a jeho rodina ?

 Adriana Bachoríková   15.01.2021   2

20. januára 2021 sa vo Washingtone bude konať inaugurácia 46. prezidenta USA. Po novembrových voľbách, a aj napriek hrozivým protestom zo začiatku tohto roka, americký Kongres nakoniec potvrdil, že prezidentom sa stal Joe Biden.

Poďte sa zoznámiť s ním a jeho rodinou.

Shutterstock

 

Najstarší americký prezident

Keď Joe Biden zloží prísahu pred Washingtonským kapitolom, stane sa vo veku 78 rokov najstarším prezidentom v histórii USA. Je zároveň druhým prezidentom v histórii s katolíckym vierovyznaním.

Bývalý advokát a budúci prezident bol v rokoch 2008 -2016 viceprezidentom Spojených štátov. V roku 2017 ho prezident Obama ocenil Prezidentskou medailou slobody, najvyšším civilným vyznamenaním USA.

Joe Biden pochádza z Pensylvánie a vyrastal v Delaware. Je najstarší zo štyroch detí a ako malý bol vraj terčom posmechu, pretože koktal.

Na miestnej univerzite študoval históriu a politické vedy. Pokračoval v štúdiom práva na univerzite v Syracuse. Počas svojho štúdia sa prvýkrát oženil. Jeho vyvolenou sa stala Neilia Hunter, spolu mali tri deti (synovia Joseph Beau a Robert Hunter a dcéra Naomi).

V roku 1972 sa stal piatym najmladším senátorom v histórii USA. V tom istom roku, týždeň pred Vianocami prišiel pri dopravnej nehode o manželku a dcéru, ktorá mala iba 15 mesiacov. Ako nový senátor skladal prísahu v nemocnici pri svojich dvoch synoch.

Počas kariéry senátora si vyslúžil uznanie predovšetkým ako odborník na zahraničnú politiku, bol za zníženie zbrojenia proti Sovietskemu zväzu, stabilitu a mier na Balkáne, rozšírenie NATO o krajiny bývalého sovietskeho bloku a bol proti vojne v Perzskom zálive.

Podporil intervenciu v juhoslovanských vojnách aj rezolúciu povoľujúcu vojnu v Iraku, no postavil sa proti prezidentovi Bushovi pri rozhodovaní o náraste amerických vojsk v Iraku v roku 2007.

Shutterstock

 

V roku 1975 sa zoznámil s učiteľkou z Delaware, Jill Tracy Jacobs. Bolo to rande na slepo a už o dva roky na to im zvonili svadobné zvony. Jill povedala svojmu manželovi áno až na piatykrát. Majú spolu dcéru Ashley Blazer Biden.

Manželka a deti

Učiteľka angličtiny Jill je najstaršou z piatich sestier a pochádza z Pensylvánie. Po svadbe sa ujala dvoch Bidenových synov, ktorí ju volali mamou. Jej poslaním je učenie angličtiny, ktorého sa nevzdala ani v časoch, keď sa Biden stal viceprezidentom USA a nehodlá tak urobiť ani ako prvá dáma. Bude tak prvou prvou dámou, ktorá pracuje a zároveň aj prvou, ktorá má doktorandský titul.

Svoj rozhľad a vzdelanie potvrdzuje správaním. Keď sa ju novinár Wall Street Journal pokúsil zosmiešniť pre titul doktorky, vyzval ju aby tento titul nepoužívala, pretože nie je doktorkou medicíny a nazval ju „malým deckom“, budúca prvá dáma sa zachovala diplomaticky.

Uviedla, že doktorát je jedným z úspechov, na ktoré je najviac hrdá. Dve volebné obdobia je po boku bývalého viceprezidenta USA druhou dámou, a tak je na svetlá kamier a záujem médií zvyknutá.

Shutterstock

 

Bidenov najstarší syn Joseph bol rovnako ako jeho otec absolventom práva na univerzite v Syracuse. Šiel v šľapajach svojho otca a pracoval ako advokát, podporoval ho tiež v kampani na viceprezidenta a Biden ho videl ako svojho nasledovníka. V posledných rokoch života trpel rakovinou mozgu, ktorej v roku 2015 podľahol.

Zo štyroch detí ma teda Biden ešte syna a dcéru. Aj jeho druhý syn Hunter je advokát. Je druhýkrát ženatý, má päť detí a dlhé roky bojoval s drogovou závislosťou a alkoholizmom. Počas Bidenovej prezidentskej kampane bol vyšetrovaný pre podozrenia z korupcie pri obchodovaní s Čínou a pre styky s Ukrajinou.

Najmladšou z rodiny je Ashley Biden. Po búrlivej mladosti sa stiahla z verejného života, je vydatá za otorinolaryngológa a plastického chirurga Howarda Kreina a pracuje ako sociálna aktivistka. Svojho otca intenzívne podporovala v prezidentskej kampani a bola mu veľkou oporou.  

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
Eva napísané 18.01.2021 18:42

A prečo sa v článku nespomenie aj zákulisie volieb ako Biden prišiel podvodom k číslam a čo jeho syn obvinený z pedofílie..treba byť objektívny ...

Marek napísané 20.01.2021 11:43

Milovnici Putina sa hlásia? smile))

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.