SprávySprávy

Kto je Joe Biden a jeho rodina ?

 Adriana Bachoríková   12.01.2021   1

20. januára 2021 sa vo Washingtone bude konať inaugurácia 46. prezidenta USA. Po novembrových voľbách, a aj napriek hrozivým protestom zo začiatku tohto roka, americký Kongres nakoniec potvrdil, že prezidentom sa stal Joe Biden.

Poďte sa zoznámiť s ním a jeho rodinou.

Shutterstock

 

Najstarší americký prezident

Keď Joe Biden zloží prísahu pred Washingtonským kapitolom, stane sa vo veku 78 rokov najstarším prezidentom v histórii USA. Je zároveň druhým prezidentom v histórii s katolíckym vierovyznaním.

Bývalý advokát a budúci prezident bol v rokoch 2008 -2016 viceprezidentom Spojených štátov. V roku 2017 ho prezident Obama ocenil Prezidentskou medailou slobody, najvyšším civilným vyznamenaním USA.

Joe Biden pochádza z Pensylvánie a vyrastal v Delaware. Je najstarší zo štyroch detí a ako malý bol vraj terčom posmechu, pretože koktal.

Na miestnej univerzite študoval históriu a politické vedy. Pokračoval v štúdiom práva na univerzite v Syracuse. Počas svojho štúdia sa prvýkrát oženil. Jeho vyvolenou sa stala Neilia Hunter, spolu mali tri deti (synovia Joseph Beau a Robert Hunter a dcéra Naomi).

V roku 1972 sa stal piatym najmladším senátorom v histórii USA. V tom istom roku, týždeň pred Vianocami prišiel pri dopravnej nehode o manželku a dcéru, ktorá mala iba 15 mesiacov. Ako nový senátor skladal prísahu v nemocnici pri svojich dvoch synoch.

Počas kariéry senátora si vyslúžil uznanie predovšetkým ako odborník na zahraničnú politiku, bol za zníženie zbrojenia proti Sovietskemu zväzu, stabilitu a mier na Balkáne, rozšírenie NATO o krajiny bývalého sovietskeho bloku a bol proti vojne v Perzskom zálive.

Podporil intervenciu v juhoslovanských vojnách aj rezolúciu povoľujúcu vojnu v Iraku, no postavil sa proti prezidentovi Bushovi pri rozhodovaní o náraste amerických vojsk v Iraku v roku 2007.

Shutterstock

 

V roku 1975 sa zoznámil s učiteľkou z Delaware, Jill Tracy Jacobs. Bolo to rande na slepo a už o dva roky na to im zvonili svadobné zvony. Jill povedala svojmu manželovi áno až na piatykrát. Majú spolu dcéru Ashley Blazer Biden.

Manželka a deti

Učiteľka angličtiny Jill je najstaršou z piatich sestier a pochádza z Pensylvánie. Po svadbe sa ujala dvoch Bidenových synov, ktorí ju volali mamou. Jej poslaním je učenie angličtiny, ktorého sa nevzdala ani v časoch, keď sa Biden stal viceprezidentom USA a nehodlá tak urobiť ani ako prvá dáma. Bude tak prvou prvou dámou, ktorá pracuje a zároveň aj prvou, ktorá má doktorandský titul.

Svoj rozhľad a vzdelanie potvrdzuje správaním. Keď sa ju novinár Wall Street Journal pokúsil zosmiešniť pre titul doktorky, vyzval ju aby tento titul nepoužívala, pretože nie je doktorkou medicíny a nazval ju „malým deckom“, budúca prvá dáma sa zachovala diplomaticky.

Uviedla, že doktorát je jedným z úspechov, na ktoré je najviac hrdá. Dve volebné obdobia je po boku bývalého viceprezidenta USA druhou dámou, a tak je na svetlá kamier a záujem médií zvyknutá.

Shutterstock

 

Bidenov najstarší syn Joseph bol rovnako ako jeho otec absolventom práva na univerzite v Syracuse. Šiel v šľapajach svojho otca a pracoval ako advokát, podporoval ho tiež v kampani na viceprezidenta a Biden ho videl ako svojho nasledovníka. V posledných rokoch života trpel rakovinou mozgu, ktorej v roku 2015 podľahol.

Zo štyroch detí ma teda Biden ešte syna a dcéru. Aj jeho druhý syn Hunter je advokát. Je druhýkrát ženatý, má päť detí a dlhé roky bojoval s drogovou závislosťou a alkoholizmom. Počas Bidenovej prezidentskej kampane bol vyšetrovaný pre podozrenia z korupcie pri obchodovaní s Čínou a pre styky s Ukrajinou.

Najmladšou z rodiny je Ashley Biden. Po búrlivej mladosti sa stiahla z verejného života, je vydatá za otorinolaryngológa a plastického chirurga Howarda Kreina a pracuje ako sociálna aktivistka. Svojho otca intenzívne podporovala v prezidentskej kampani a bola mu veľkou oporou.  

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Eva napísané 18.01.2021 18:42

A prečo sa v článku nespomenie aj zákulisie volieb ako Biden prišiel podvodom k číslam a čo jeho syn obvinený z pedofílie..treba byť objektívny ...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?