ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
SprávySprávy

Imunitný tréning s Anastasiou Kuzminovou už tento piatok

 PR   17.05.2017   0

Európske mesto športu Banská Bystrica a naša dvojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová otvoria 19. mája 2017 o 15. hodine v Parku pod Múzeom SNP informačno-motivačnú cestu Imunitný tréning.

 

Zdravie a šport spolu úzko súvisia. Ale rovnako, ako na výborný športový výkon potrebujeme trénovať, potrebuje tréning aj naše zdravie a predovšetkým silný imunitný systém.

To je hlavná myšlienka imunitného tréningu, aktivity, ktorá je úzko spojená s dvojnásobnou mamou a dvojnásobnou zlatou olympioničkou Anastasiou Kuzminovou.

V Parku pod Múzeom SNP pri novej korčuliarskej dráhe sa od 19. mája budú môcť návštevníci stretnúť s informačnými tabuľami s portrétom Anastasie Kuzminovej a praktickými informáciami o športovom a imunitnom tréningu.

Tabule sú určené primárne mamičkám a deťom, pretože imunitu ako základ zdravia i športové návyky je najdôležitejšie pestovať od ranného veku. Súčasťou tabúľ sú aj ľahké športové úlohy.

Slávnostné otvorenie cesty je 19. mája 2017 o 15. hodine.                                           

Imunitný tréning

Budeme zdraví, ak budeme športovať a môžeme športovať, len keď budeme zdraví. Imunitný systém sa začína formovať už v rannom veku. Dieťa prichádza na svet bezbranné, ale vybavené imunitou svojej mamy. Aby si však vybudovalo svoj imunitný systém, musí sa počas prvých mesiacov naučiť, ako sa správať voči podnetom zvonka.

 

Je veľmi dôležité imunitu detí trénovať, pretože len 20 % nášho zdravia ovplyvňuje genetický potenciál, ale až 80 % ovplyvňujú vonkajšie faktory, predovšetkým strava.

Dojčenie v prvých šiestich mesiacoch je najideálnejší spôsob stravy aj z pohľadu imunity a alergií. Ale aj po zavedení veku primeranej stravy môžeme pokračovať pri budovaní imunity. Batoľatá potrebujú vyváženú a pestrú stravu s dostatkom prebiotík, vitamínov, stopových prvkov, omega 3 mastných kyselín, oligosacharidov, železa a minerálnych látok.

Imunitný tréning v detstve je základom zdravia a odolnosti v dospelosti. A pretože viac ako 70 % buniek imunitného systému sa nachádza práve v črevách, je nesmierne dôležité vedieť ako a čo správne má batoľa správne jesť.

Dôležité je vytvoriť aj správny denný režim s dostatkom pohybu na čerstvom vzduchu, otužovaním a s dostatkom pokojného spánku. Toto sú spoločne so správnou výživou najdôležitejšie časti imunitného tréningu.

Anastasia Kuzminová – ambasádorka projektu

foto: Kuzmina/ wikipedi

Naša dvojnásobná zlatá olympionička a dvojnásobná mama Anastasia Vladimirovna Kuzminova (rod. Šipulinová) sa narodila 28. augusta 1984 na Sibíri v meste Ťumeň.

Od roku 2008 žije na Slovensku v Banskej Bystrici a reprezentuje našu krajinu v biatlone. Na Zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri vyhrala zlatú medailu v rýchlostných pretekoch na 7,5 km a striebornú medailu v stíhacích pretekoch na 10 km.

Víťazstvo z rýchlostných pretekov následne obhájila na Zimných olympijských hrách 2014 v Soči. S manželom Danielom Kuzminom majú syna Jeliseja (2007) a dcéru Oliviu (2015).

„Mám dve veci v živote, ktoré sú pre mňa najdôležitejšie. Moja rodina a šport. Som veľmi rada, že to môžem spájať. Pre športovkyňu je základom tréning, vytrvalosť, cieľavedomosť. Za základ zdravia celej mojej rodiny považujem imunitu. A aj tá potrebuje tréning. Pohyb, spánok, pozitívne myslenie a pestrá a vyvážená strava. Uvedomujem si, že najdôležitejšie čo môžem deťom poskytnúť sú pevné základy ich zdravia, predovšetkým základy imunity,“ hovorí Anastasia.

 

Banská Bystrica, mesto športu a zdravia

V rámci Európskeho mesta športu Banská Bystrica 2017 je tento projekt ďalšou aktivitou, ktorá spája aktívny pohyb, šport a deti. 

„Zoberte svoje ratolesti a príďte si spolu s Nasťou v piatok poobede zašportovať. Dozviete sa užitočné informácie, prečo je dôležité trénovať imunitu detí. V rámci programu sa budete môcť zapojiť aj do súťaže a vyhrať pekné ceny. Všetci ste srdečne vítaní,“ pozýva Martin Turčan, 2. zástupca primátora Banskej Bystrice.

Ďalšie informácie získate aj na www.imunitnytrening.sk a emsbb.sk

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.