SprávySprávy

Festival otevřených sklepú - Ženy a víno

  27.05.2009   0

Vyhrazeno pro ženy - hitem letní sezóny budou růžová vína!

Rozumějí ženy vínu? Nejen to! Ivana Tomanová víno studovala a nyní i sama vyrábí. Profilová akce Festivalu otevřených sklepů Ženy a víno (v sobotu 20.6. 2009) pod jejím vedením navíc proběhne v typicky ženské barvě – růžové. Kromě informací o stále oblíbenějších růžových vínech si návštěvnice odnesou i recepty na osvěžující nápoje hodící se k nadcházejícímu létu. Pozor, akce je přístupná pouze ženám!

Ivana Tomanová je vzděláním i profesí vinařka – vystudovala Střední vinařskou školu ve Valticích, ve studiu pokračuje na Mendlově zemědělské a lesnické univerzitě, a  přitom obhospodařuje na šest tisíc keřů vinné révy a dva sklepy.  Rodinné vinařství bylo původně pouze jejím koníčkem, ale od roku 2002 se mu věnuje naplno a zcela profesionálně. Přestože její specialitou jsou exkluzivní červená cuvée z odrůd Zweigeltrebe, Cabernet Moravia a Frankovka, tentokrát se – v rámci profilové akce Ženy a víno Festivalu otevřených sklepů zaštiťované již tradičně spolkem moravských vinařek Bakchantky  -  bude věnovat především vínům růžovým.

Rosé, jak se tato vína také nazývají, si přes svoji dlouhou historii získávají výraznou oblibu až v posledních letech. Ve Francii dokonce loni růžová vína poprvé překonala v oblibě vína bílá. Rosé jsou lehká a mají širokou paletu odstínů i způsobů servírování, což z nich dělá ideální společníky pro horké letní dny i vlahé večery.

Ivana Tomanová objasní nejen původ růžové barvy vína (opravdu nevzniká slitím červeného a bílého) a důvody, proč se u nás pěstování těchto vín tak daří, ale také seznámí návštěvnice s různými možnostmi servírování vín, která je možné vychutnávat jako vinný střik, jako součást nejrůznějších míchaných nápojů, nebo samotné - na ledu či vychlazené na 8 až 12 stupňů.

Zlatým hřebem vinařského odpoledne pro ženy pak budou recepty na koktejly, sorbety a  další lahůdky, které se z růžových vín vyrábějí, či se s nimi skvěle snoubí.

Zde je malá ochutnávka:

Léto na venkově

  • 7 cl višňového džusu
  • 7 cl růžového vína
  • 7 cl růžového sektu (brut)
  • jahody

Do sklenice nalijeme višňový džus, zaplníme do půli ledem a přidáme nakrájené jahody. Na závěr doplníme sklenici ledem, přidáme víno a sekt.

Dobrou chuť a nashledanou na setkání s růžovými víny!

Více informací:

http://www.otevrenesklepy.cz/program-leto-181;

http://www.otevrenesklepy.cz/cs/vinari-a-vina-99/vinarId/69

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?