ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
SprávySprávy

Dobré správy o Slovenskom víne

 ts   20.05.2013   0

Slovenské vína patria medzi svetovú špičku. Po tohtoročných oceneniach z medzinárodných vinárskych súťaží v Paríži a Madride to potvrdil aj Concours Mondial de Bruxelles v Bratislave. V konkurencii 8 168 vzoriek vín z celého sveta získali slovenskí vinári 3 veľké zlaté, 19 zlatých a 38 strieborných medailí. V rebríčku krajín, ktoré získali najviac medailí, obsadilo Slovensko vynikajúce 6. miesto. Vinárska súťaž, ktorú organizoval Concours Mondial de Bruxelles a Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR) sa konala od 10. do 12. mája v Bratislave.

Najvzácnejšie medaily

Najvzácnejšie veľké zlaté medaily získali za svoje ružové vína Cabernet Sauvignon Rosé vinárstva Martin Pomfy - Mavín a PD Mojmírovce a za biely Rizling vinárstvo T&M SK. Z vinárskych regiónov sa darilo najmä vinárstvam z Malokarpatskej, Južnoslovenskej, Nitrianskej a Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti. Dve strieborné medaily získali aj tokajské vína. Popri tradičných odrodách, ako je Rizling Rýnsky alebo Tramín Červený bodovali aj slovenské  novovyšľachtené odrody vína Dunaj a Devín.

Najviac medailí si z CMB odniesli francúzski vinári a to 709 z 2 488 súťažných vzoriek, Španieli získali 524 (z 1 664 súťažných vzoriek) a Portugalci 288 medailí (z 802 súťažných vzoriek). Celkovo bolo udelených 2408 medailí. V roku 2013 spravilo podľa organizátorov súťaže CMB najvýznamnejší pokrok práve Slovensko, ktoré z 214 vzoriek získalo 60 medailí.

Hodnotilo 305 degustátorov

Medzinárodnú jury tvorilo 305 degustátorov z radov renomovaných enológov, someliérov a zahraničných novinárov píšucich o víne. Vzorky vín posudzovali podľa Stobodového systému Medzinárodnej únie enológov (UIOE) pre hodnotenie vína. Jednotlivé kategórie boli vzhľad, vôňa a chuť, pričom sa hodnotila čírosť, kvalita, intenzita, jemnosť a perzistencia teda stálosť jednotlivých vín.

„Aj kvalitné slovenské vína oceňované na svetových súťažiach otvárajú Slovensku cestu k rozvoju zážitkového turizmu. Vínne cesty a s nimi spojená prezentácia gastronómie a návšteva turistických pamiatok sú čoraz žiadanejším produktom zo strany zahraničných návštevníkov” skonštatovala generálna riaditeľka SACR Marta Kučerová.

Dobrá téma na zviditelnienie Slovenska

Svetovú vinársku súťaž využila SACR na zviditeľnenie nielen slovenských vinárstiev, ale aj zaujímavých turistických cieľov Slovenska. Pre degustátorov z 50 krajín pripravila agentúra zaujímavý sprievodný program, ktorý zahŕňal návštevu 14 slovenských vinárstiev na Malokarpatskej vínnej ceste a v širšom okolí Bratislavy, kde degustovali vína a ochutnali regionálnu gastronómiu. Okrem toho spoznali aj jedinečné turistické miesta Bratislavského regiónu. Zážitky, o ktoré sa degustátori podelia so svojou rodinou a známymi sú nepochybne nezaplatiteľnou reklamou pre Slovensko. Sprievodný program, ale najmä vysokú úroveň priebehu súťaže, k čomu prispela profesionalita SACR pri organizovaní podujatia, ocenil prezident Concours Mondial de Bruxelles Thomas Costenoble

Concours Mondial de Bruxelles

Concours Mondial de Bruxelles patrí medzi päť najväčších podujatí medzinárodného vinárskeho kalendára. Každý rok sa koná v inom  európskom štáte. Slovensko je prvou krajinou východnej Európy, v ktorej sa súťaž uskutočnila. Prestížnu vinársku súťaž na Slovensku organizoval Concours Mondial de Bruxelles a Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Partnermi podujatia boli Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku, Turizmus regiónu Bratislava a Bratislavská organizácia cestovného ruchu.    

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
babetko
Malým deťom treba spievať
22.11.2017   0
V dávnych dobách, kedy boli ľudia ohrozovaní predátormi a kedy hrozilo, že plač dieťaťa by mohol nejakého predátora prilákať, mama začala spievať, aby dieťa upokojila.
Pediater radí: Je správne pomáhať dieťatku učiť sa chodiť?
21.11.2017   0
Začína vaše dieťatko chodiť a premýšľate, či je vhodné mupri tom pomáhať? Pozrite sa, čo radí rodičom uznávaná pediatrička MUDr. Elena Prokopová.
Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na „nesmieš“
20.11.2017   0
Je síce ešte malé, no už vám rozumie, prečo to nemôže. Bez kriku, karhania a buchnutia po prstoch alebo po zadočku.
detské choroby
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.