SprávySprávy

Dnes odišla Luba Lapšanská. Mamy by nemali zomierať...

 Hana Celušáková   03.07.2021   0

Mamy by nemali umierať, nie tak skoro, nie tak náhle, nie keď tu ešte stále majú toľko čo dať. Zostalo ticho. Ticho tak tiché, až ohlušuje. Zviera pod krkom a nedovolí nadýchnuť. Kde je tvoj smiech, odvaha, láskavosť?

Ľubi, budeš mi chýbať, budeš nám chýbať. 

Je to 16 rokov, čo sa poznáme, poctivá tretina života. Naše deti, čo nás spojili v brušku už rok nosia vo vačku občiansky. Roky smiechu, podpory, veselých príhod, ale aj tých smutných. Bolo mi cťou, môcť vedľa teba kráčať, učiť sa sprevádzať ženy s úctou pri pôrodoch. Bola si inšpiráciou jednej generácie dúl, ako byť v dispozícii, prítomná, podporujúca, nehodnotiaca. Dodávala si odvahu, povzbudzovala, hľadala cesty, ako zlepšiť veci. Bez pátosu, často mimo svetlá reflektorov. Len preto, že je našou povinnosťou nemlčať, snažiť sa urobiť svet lepším, keď je to v našej moci. A občas aj keď nebolo. Pre mňa si mala patent na zázraky, neviditeľných anjelov odvahy, smiechu, ženskosti a dobrodružstva nad hlavou. 

Bola si inšpiráciou jednej generácie žien, budú spomínať na tvoje slová, v článkoch, v prednáškach, na besedách pre deti v školách, v detských domovoch, rómskych osadách, len tak doma, keď budú hovoriť so svojimi dcérami o menštruácii alebo pomáhať im dojčiť.

Vraj žijeme, kým si na nás ľudia spomínajú. Tak o to sa drahá vôbec nemusíš báť. Si tu, v živote, ktorý zanechal stopu.

Ľúbim ťa a budeš mi nesmierne chýbať od dnes už navždy.

Link na množstvo  užitočných článkov Luby na rodinka.sk

 

Ľuba Lapšanská zomrela 3. júla 2021 po dlhodobom ochorení.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 132 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
tehotenstvo
Najdivnejšie tehotenské povery
24.09.2021   0
„Nesmieš si kupovať kočík pred narodením bábätka.“ Jedného by až striaslo, ako mu môže niekto priať smrť bábätka len preto, že podľahne nákupnému ošiaľu.
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
babetko
Čo vidia bábätká, keď sa pozerajú do zrkadla?
28.09.2021   0
Fascinuje vaše bábätko pohľad na vlastný obraz v zrkadle? Niektoré malé deti sú zrkadlami doslova posadnuté.
Jesenná súťaž s dm o ceny, ktoré sa vám zídu
28.09.2021   0
Už 9.10.2021 sa uskutoční ďalší ročník najpôvabnejšieho ženského behu na Slovensku. Koľký ročník v poradí to bude?
Rodičovské združenia mi naháňajú strach
27.09.2021   0
Aj ja, ako správny rodič, mám strach. Je silný a hlodá vo mne každý začínajúci škôlkarsky polrok. Mám strach z rodičovských združení.
detské choroby
Zápcha
27.09.2021   8
Pri zápche je porušený rytmus vyprázdňovania, dieťa nejde na záchod niekoľko dní, bojí sa kakať, zadržiavaná stolica tvrdne, dieťa ju bolestivo vytláča.
Deti od 3 mesiacov a závažné príznaky covid-19: kedy volať 112
21.09.2021   0
Bábätko od 3 mesiacov - ktoré príznaky si treba všímať v súvislosti s covid-19? Kedy urýchlene ísť na urgentný príjem alebo volať 112?
Novorodenec a covid-19: závažné príznaky, kedy volať 112
21.09.2021   0
Aké príznaky covid-19 sa objavujú u najmenších detí? Červená znamená ihneď volať 112, oranžová znamená kontaktovať pediatra, zelená by sa mala dať zvládnuť bez akútneho zásahu lekára.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?