SprávySprávy

Dnes odišla Luba Lapšanská. Mamy by nemali zomierať...

 Hana Celušáková   03.07.2021   0

Mamy by nemali umierať, nie tak skoro, nie tak náhle, nie keď tu ešte stále majú toľko čo dať. Zostalo ticho. Ticho tak tiché, až ohlušuje. Zviera pod krkom a nedovolí nadýchnuť. Kde je tvoj smiech, odvaha, láskavosť?

Ľubi, budeš mi chýbať, budeš nám chýbať. 

Je to 16 rokov, čo sa poznáme, poctivá tretina života. Naše deti, čo nás spojili v brušku už rok nosia vo vačku občiansky. Roky smiechu, podpory, veselých príhod, ale aj tých smutných. Bolo mi cťou, môcť vedľa teba kráčať, učiť sa sprevádzať ženy s úctou pri pôrodoch. Bola si inšpiráciou jednej generácie dúl, ako byť v dispozícii, prítomná, podporujúca, nehodnotiaca. Dodávala si odvahu, povzbudzovala, hľadala cesty, ako zlepšiť veci. Bez pátosu, často mimo svetlá reflektorov. Len preto, že je našou povinnosťou nemlčať, snažiť sa urobiť svet lepším, keď je to v našej moci. A občas aj keď nebolo. Pre mňa si mala patent na zázraky, neviditeľných anjelov odvahy, smiechu, ženskosti a dobrodružstva nad hlavou. 

Bola si inšpiráciou jednej generácie žien, budú spomínať na tvoje slová, v článkoch, v prednáškach, na besedách pre deti v školách, v detských domovoch, rómskych osadách, len tak doma, keď budú hovoriť so svojimi dcérami o menštruácii alebo pomáhať im dojčiť.

Vraj žijeme, kým si na nás ľudia spomínajú. Tak o to sa drahá vôbec nemusíš báť. Si tu, v živote, ktorý zanechal stopu.

Ľúbim ťa a budeš mi nesmierne chýbať od dnes už navždy.

Link na množstvo  užitočných článkov Luby na rodinka.sk

 

Ľuba Lapšanská zomrela 3. júla 2021 po dlhodobom ochorení.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 175 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
Tehotenstvo ako riziko
21.01.2023   0
Za najčastejšie rizikové faktory na základe praxe považujem nízky vek matky, (menej ako 19 rokov), vysoký vek ( viac ako 38 rokov), zlozvyky a užívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy či lieky.“
Poslíčkovia, falošné kontrakcie pred pôrodom. Ako sa prejavujú?
16.01.2023   0
Ako rozoznám, či mi už začína pôrod? Čo sú vlastne kontrakcie a čo poslíčky? Ako si uľaviť pri poslíčkoch? Čo sa meria pri kontrakcii? Ako sa menia kontrakcie počas pôrodu?
babetko
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
Ako budú vyzerať moje prsia, keď dodojčím?
19.01.2023   0
Nedávno sa ma pýtali, aký mám názor na to, že v UK matky nechcú dojčiť, aby si vraj nepokazili prsia. A či naozaj dojčenie zlikviduje prsia a stanú sa z nich kokršpanielie uši?
Podprsenka na dojčenie: kedy ju kúpiť a akú vybrať?
16.01.2023   0
V čom by mala byť „dojčiaca“ podprsenka iná, špeciálna? Ako a kedy ju vyberať, keď sa náš horný objem v tehotenstve zväčšuje? Nestačí fitnes športová podprsenka?
detské choroby
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
16.01.2023   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.