SprávySprávy

Dnes je Deň počatého dieťaťa

 ts   25.03.2020   0

„Ešte ma nevidíš, ale ja už žijem“ - pod týmto mottom už po dvadsiaty raz v týždni okolo 25. marca vrcholí celoslovenská kampaň Deň počatého dieťaťa. Tento rok sa zameriava na ochranu ešte neviditeľného, no už existujúceho počatého ľudského života. Kampaň organizuje najväčšia pro-life platforma na Slovensku Fórum života v spolupráci s partnerskými organizáciami. „Uvedomujeme si, že dialóg je nenahraditeľný osobitne v demokratickej, pluralitnej spoločnosti, kde má rozhodovať sila práva a nie právo sily. Kampaňou chceme osloviť ľudí, aby sa vcítili do ešte nenarodeného dieťaťa a pozerali sa na svet jeho očami. Chceme osloviť rodiny, pozitívne poukázať na želaný stav, aby sa deti rodili do láskyplného prostredia. Vždy existuje alternatíva ako zachovať život dieťaťa. Ide o samostatnú ľudskú bytosť, ktorá - hoci je neviditeľná - je prepojená s ostatnými členmi ľudskej rodiny. Tak ako nemá existovať právo na dieťa, nemá existovať ani právo zbaviť sa dieťaťa. Aj tento rok je tu opäť príležitosť dať hlas tým, čo sú v skrytosti a sami sa nevedia zviditeľniť či brániť,“ hovorí Marcela Dobešová, predsedníčka Fóra života.

Tento rok kampaň kvôli pandémii koronavírusu Covid-19 bude prebiehať v rodinách, na sociálnych sieťach a v médiách. „V tomto čase si všetci uvedomujeme skutočnú hodnotu ľudského života a jeho krehkosť. Je potešujúce, že celé Slovensko šije a nosí rúška, aby boli chránení tí najzraniteľnejší z nás. Máme nádej, že tento postoj bude mať spoločnosť aj voči bezbranným počatým deťom a bude rešpektované ich právo narodiť sa,“ vysvetľuje Elena Burešová, koordinátorka kampane, do ktorej je možné sa zapojiť rôznymi spôsobmi:

 • vyrobiť si bielu stužku, symbol ochrany počatého ľudského života, a pripnúť si ju na odev v posledný marcový týždeň,

 • bielou stužkou obohatiť svoj profil na sociálnych sieťach,

 • podporiť niektorý z projektov konkrétnej pomoci zameraných na ochranu počatého života a pomoc tehotným ženám a matkám s deťmi v krízových situáciách (www.zachranmezivoty.sk, www.alexisporadna.sk, www.centrumfemina.sk),

 • zdieľať témy o ochrane života na sociálnych sieťach,

 • zapojiť sa do kvízu o Neviditeľnom človeku – zviditeľni neviditeľného, v rámci ktorého bude každý deň na sociálnych sieťach pribúdať otázka o vývoji počatého dieťaťa,

 • venovať sa v blogoch, vlogoch a na sociálnych sieťach témam súvisiacich s ochranou života a ľudskej dôstojnosti,

 • zahrať si doma interaktívnu vzdelávaciu hru Neviditeľný človek, ktorú vytvorilo Fórum života,

 • urobiť z výroby bielych stužiek udalosť v rodine, rozprávať sa s deťmi o pro-life témach.


  Fotografiu alebo krátke video, ktoré dokumentuje niektorú zo spomenutých aktivít kreatívnym spôsobom, môžu autori poslať e-mailom na adresu kampane@forumzivota.sk do 30. apríla 2020. Tri najzaujímavejšie príspevky odmení Fórum života sériou kníh a darčekových predmetov. Rovnako odmení do tohto termínu aj troch najaktívnejších lúštiteľov kvízu o Neviditeľnom človeku - zviditeľni neviditeľného.

 • Odosielam Váš hlas...
  Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
  Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
  Najčítanejšie
  Recept týždňa
  TIP
  Komentáre k článku

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

  tehotenstvo
  Kuváda - keď je tehotný aj muž
  24.02.2021   0
  Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
  Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
  20.02.2021   0
  Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
  Pôrody včera
  19.02.2021   0
  Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
  babetko
  Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
  23.02.2021   0
  Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
  Odkedy mám deti, nie som to ja
  22.02.2021   3
  Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
  5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
  20.02.2021   0
  Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
  detské choroby
  Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
  23.02.2021   0
  Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
  Bolesť končatín
  17.02.2021   0
  Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
  Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
  16.02.2021   1
  Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
  zvery
  Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
  22.02.2021   0
  Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
  Vodná korytnačka v zime
  16.02.2021   0
  Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.