SprávySprávy

Dnes je Deň počatého dieťaťa

 ts   25.03.2020   0

„Ešte ma nevidíš, ale ja už žijem“ - pod týmto mottom už po dvadsiaty raz v týždni okolo 25. marca vrcholí celoslovenská kampaň Deň počatého dieťaťa. Tento rok sa zameriava na ochranu ešte neviditeľného, no už existujúceho počatého ľudského života. Kampaň organizuje najväčšia pro-life platforma na Slovensku Fórum života v spolupráci s partnerskými organizáciami. „Uvedomujeme si, že dialóg je nenahraditeľný osobitne v demokratickej, pluralitnej spoločnosti, kde má rozhodovať sila práva a nie právo sily. Kampaňou chceme osloviť ľudí, aby sa vcítili do ešte nenarodeného dieťaťa a pozerali sa na svet jeho očami. Chceme osloviť rodiny, pozitívne poukázať na želaný stav, aby sa deti rodili do láskyplného prostredia. Vždy existuje alternatíva ako zachovať život dieťaťa. Ide o samostatnú ľudskú bytosť, ktorá - hoci je neviditeľná - je prepojená s ostatnými členmi ľudskej rodiny. Tak ako nemá existovať právo na dieťa, nemá existovať ani právo zbaviť sa dieťaťa. Aj tento rok je tu opäť príležitosť dať hlas tým, čo sú v skrytosti a sami sa nevedia zviditeľniť či brániť,“ hovorí Marcela Dobešová, predsedníčka Fóra života.

Tento rok kampaň kvôli pandémii koronavírusu Covid-19 bude prebiehať v rodinách, na sociálnych sieťach a v médiách. „V tomto čase si všetci uvedomujeme skutočnú hodnotu ľudského života a jeho krehkosť. Je potešujúce, že celé Slovensko šije a nosí rúška, aby boli chránení tí najzraniteľnejší z nás. Máme nádej, že tento postoj bude mať spoločnosť aj voči bezbranným počatým deťom a bude rešpektované ich právo narodiť sa,“ vysvetľuje Elena Burešová, koordinátorka kampane, do ktorej je možné sa zapojiť rôznymi spôsobmi:

 • vyrobiť si bielu stužku, symbol ochrany počatého ľudského života, a pripnúť si ju na odev v posledný marcový týždeň,

 • bielou stužkou obohatiť svoj profil na sociálnych sieťach,

 • podporiť niektorý z projektov konkrétnej pomoci zameraných na ochranu počatého života a pomoc tehotným ženám a matkám s deťmi v krízových situáciách (www.zachranmezivoty.sk, www.alexisporadna.sk, www.centrumfemina.sk),

 • zdieľať témy o ochrane života na sociálnych sieťach,

 • zapojiť sa do kvízu o Neviditeľnom človeku – zviditeľni neviditeľného, v rámci ktorého bude každý deň na sociálnych sieťach pribúdať otázka o vývoji počatého dieťaťa,

 • venovať sa v blogoch, vlogoch a na sociálnych sieťach témam súvisiacich s ochranou života a ľudskej dôstojnosti,

 • zahrať si doma interaktívnu vzdelávaciu hru Neviditeľný človek, ktorú vytvorilo Fórum života,

 • urobiť z výroby bielych stužiek udalosť v rodine, rozprávať sa s deťmi o pro-life témach.


  Fotografiu alebo krátke video, ktoré dokumentuje niektorú zo spomenutých aktivít kreatívnym spôsobom, môžu autori poslať e-mailom na adresu kampane@forumzivota.sk do 30. apríla 2020. Tri najzaujímavejšie príspevky odmení Fórum života sériou kníh a darčekových predmetov. Rovnako odmení do tohto termínu aj troch najaktívnejších lúštiteľov kvízu o Neviditeľnom človeku - zviditeľni neviditeľného.

 • Odosielam Váš hlas...
  Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
  Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
  Najčítanejšie
  Recept týždňa
  TIP
  Komentáre k článku

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

  tehotenstvo
  Odtok plodovej vody
  26.05.2020   4
  Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
  Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
  22.05.2020   0
  Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
  Ako schudnúť po pôrode?
  19.05.2020   1
  Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
  babetko
  Tabuľka veľkostí detských odevov
  28.05.2020   3
  Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
  Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
  25.05.2020   0
  Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
  Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
  23.05.2020   9
  Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
  detské choroby
  Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
  26.05.2020   36
  Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
  Diéta pri zvracaní
  22.05.2020   0
  Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
  Top 9 domácich liekov na hnačku
  21.05.2020   4
  Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
  zvery
  Agapornis, začíname s chovom.
  26.05.2020   7
  Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
  Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
  18.05.2020   2
  Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
  Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
  11.05.2020   2
  Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?