SprávySprávy

Dieťa je vždy obeť - Vyhlásenie Ligy za duševné zdravie ku kauze poslanca NR SR Jána Heráka

 Liga za duševné zdravie SR   08.06.2021   0

Liga za duševné zdravie spolu s ďalšími odborníkmi z oblasti duševného zdravia vydali nasledovné vyhlásenie ku kauze poslanca NR SR Jána Heráka:

Liga za duševné zdravie SR

 

V priebehu posledného týždňa vyvolalo pozornosť obvinenie poslanca Jána Heráka zo sexuálneho zneužitia maloletej osoby.

K jeho obvineniu sa vyjadrili viacerí poslanci, medzi nimi aj jeho stranícka kolegyňa, psychologička PhDr. Katarína Hatráková. V rozhovore pre Denník N povedala, že pri násilí na deťoch, v rodinách a v intímnom vzťahu sa podľa nej nedá hovoriť o striktnom rozdelení obete a páchateľa.

Liga za duševné zdravie a ďalší podpísaní odborníci z oblasti duševného zdravia a výskumníci venujúci sa problematike sexuálneho zneužívania s týmto tvrdením zásadne nesúhlasia.

Dieťa je vždy obeť. Dokonca aj v domácom a intímnom partnerskom násilí je násilník plne zodpovedný za svoje správanie, a to aj v prípade, že na svoju obranu uvádza niečo ako „provokáciu“ zo strany obete. Neexistujú okolnosti ani správanie, ktoré by z páchateľa sexuálneho zneužívania alebo domáceho násilia robilo obeť.

Reagujeme tiež na to, že mnohí poslanci NR SR v prípade obvineného Heráka apelujú na prezumpciu neviny, hoci rovnakú váhu má aj prezumpcia statusu obete.

Vo všeobecnosti prevláda presvedčenie, že zločin sa stal iba vtedy, ak sa preukáže. História je však plná zločinov, ktoré neboli nikdy ohlásené ani trestnoprávne riešené.

Navyše, ani trestnoprávne postupy nie sú zárukou toho, že spravodlivosti bude učinené zadosť. Nemusí sa totiž nájsť dostatok dôkazov, môže dôjsť k nenapraviteľným procesným chybám alebo k akémukoľvek zlyhaniu ľudského faktora pri vyšetrovaní, čo negatívne ovplyvní výsledok procesu.

V záujme adekvátnej podpory obetí si treba uvedomiť, že vymyslené obvinenia zo sexuálneho zneužívania sú veľmi zriedkavé. Podľa zahraničných výskumov sa krivé, vykonštruované obvinenia zo sexuálneho zneužívania vyskytujú iba v 2 – 12 percentách formálne oznámených prípadov.

Dôležitou prevenciou sekundárnej viktimizácie, nielen pri oneskorených odhaleniach, resp. oznámeniach sexuálneho zneužívania, je dôsledné rešpektovanie princípu prezumpcie statusu obete.

Podľa tohto princípu „osoba by sa mala považovať za obeť bez ohľadu na skutočnosť, či bol páchateľ identifikovaný, zaistený, stíhaný alebo odsúdený, a bez ohľadu na rodinný vzťah medzi nimi“ (Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2012/29/ EÚ, bod 19).

Princíp prezumpcie statusu obete je zakotvený aj v slovenskej legislatíve v § 3 odsek 1 Zákona 274/2018 o obetiach trestných činov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

V záujme ochrany obetí sexuálneho zneužívania v profesionálnom vzťahu je napríklad vo Veľkej Británii legislatívne upravené, že podozrivý alebo dokonca obvinený, ako je to v prípade poslanca Heráka, nesmie až do vyriešenia prípadu pokračovať v činnosti, pri ktorej vzniklo podozrenie zo zneužitia.

Liga za duševné zdravie by uvítala, keby poslanci NR SR namiesto zdôrazňovania „prezumpcie neviny“ svojho kolegu pripravili legislatívu, ktorá v záujme prevencie sexuálneho zneužívania aj pri zachovaní princípu prezumpcie neviny zabráni podozrivým osobám pokračovať v aktivite, kde k podozreniu došlo.

Pod vyhlásenie Ligy za duševné zdravie sa podpísali:

Mgr. Hana Ševčíková, klinická psychologička, psychoterapeutka, MUDr. Peter Breier, psychiater, psychoterapeut, Mgr. Hana Vojtová, klinická psychologička, psychoterapeutka, MUDr. Natália Kaščáková, psychiatrička, psychoterapeutka, Prof. MUDr. Jozef Hašto, PhD., psychiater, psychoterapeut, doc. Mgr. Zuzana Dankulincova, PhD., klinická psychologička, psychoterapeutka, PhDr. Stanislava Segečová, klinická psychologička, psychoterapeutka, súdna znalkyňa, prof. Mgr. Andrea Madarasová Gecková PhD., klinická psychologička, psychoterapeutka, Mgr. Ľudmila Pokorná, klinická psychologička, Mgr. Jana Ashford, psychoterapeutka, Mgr. Miroslav Záhumenský, klinický psychológ, PhDr. Mária Krýslová, psychoterapeutka, Mgr. Lenka Rušarová, klinická psychologička, psychoterapeutka, Mgr. Norbert Uhnák, klinický psychológ, psychoterapeut, Mgr. Zuzana Wernerová, klinická psychologička, psychoterapeutka, Mgr. Katarína Kárászová, psychologička, psychoterapeutka, lektorka Slovenského inštitútu pre psychotraumatológiu a EMDR, PhDr. Jaromíra Janošková, klinická psychologička, psychoterapeutka, Mgr. Zuzana Zimová, špeciálna pedagogička, doc. ThDr. Mgr. Slávka Karkošková, PhD., lektorka, supervízorka, výskumníčka, MUDr. Oľga Jamborová, psychiatrička, sexuologička, MUDr. Silvia Bogyaiová, psychiatrička, psychoterapeutka, Mgr. Hana Celušáková, PhD. klinická psychologička, psychoterapeutka, Mgr. Daša Malíková, PhD., psychoterapeutka, Mgr. Art. Martin Knut, riaditeľ Ligy za duševné zdravie SR

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?