SprávySprávy

Dieťa a covid: kto ide do karantény?

 Kristína Kováčiková   13.09.2021   0

Covid automat pre školy (Školský semafor) predpokladá, že školy sa v školskom roku 2021/2022 nebudú zatvárať plošne, ale len na úrovni jednotlivých tried, kde sa v prípade pozitívneho žiaka alebo zamestnanca preruší vyučovanie.

Koľko trvá izolácia pozitívneho žiaka a karanténa jeho spolužiakov? Musia byť v karanténe aj rodičia pozitívneho žiaka?

Izolácia pozitívneho žiaka

Covid na skolach
Shutterstock

 

Izolácia trvá po dobu 10 dní

  • od dátumu odobratia vzorky biologického materiálu s pozitívnym výsledkom alebo
  • odo dňa objavenia sa prvých klinických príznakoch ochorenia u tejto osoby, pokiaľ sa počas posledných troch dní tejto doby u osoby nevyskytol ani jeden z klinických príznakov ochorenia.

Pokiaľ by sa počas posledných troch dní izolácie vyskytol u dieťaťa akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia (zvýšená telesná teplota nad 37 °C, kašeľ, únava, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu), izolácia sa ukončuje momentom, kedy tak určí všeobecný lekár, resp. pediater.

Pozitívny žiak a prerušenie vyučovania

Ak sa v triede vyskytne žiak alebo zamestnanec pozitívny na COVID-19, žiaci nastúpia karantény.

Vyučovanie sa v zásade prerušuje vtedy, keď žiaci boli v úzkom kontakte s pozitívnym spolužiakom alebo zamestnancom

  • v priebehu 2 dní predchádzajúcich dňu testovania pozitívnej osoby,
  • resp. 2 dni pred tým, ako sa u nej začali prejavovať príznaky ochorenia covid-19.

Úzky kontakt pri covid-19:

  • priamy fyzický kontakt,
  • kontakt vo vzdialenosti menej ako 2 metre dlhšie ako 15 minút,
  • osoby, ktoré sú spolu v interiéri dlhšie ako 15 minút,
  • osoby, ktoré spolu cestujú dopravným prostriedkom dlhšie ako 15 minút,
  • osoby, ktoré nemali prekryté horné dýchacie cesty, ak pozitívna osoba kašľala

Modelové situácie

Keď sa covid-19 vyskytne v rodine žiaka, zostane v karanténe len tento žiak, trieda pokračuje v prezenčnom vyučovaní, výučba sa neprerušuje.

V prípade, že rodič žiaka je v karanténe s podozrením na ochorenie covid-19, žiak môže chodiť do školy do momentu, kým sa u rodiča nepotvrdí pozitívny výsledok na ochorenie covid-19.

Prečítajte si viac a podrobnejšie - najnovší článok k tejto téme: Pozitívny žiak, celá trieda v karanténe a čo rodičia a učitelia?

Skolský rok 2021/2022 a covid
Shutterstock

 

Kedy sa rodič vyhne karanténe 

Ak máte doma dieťa pozitívne na covid-19, nevzťahuje sa na vás karanténa v prípade, že ste zaočkovaná osoba alebo osoba po prekonaní covid-19, a to za týchto podmienok:

a) ak ste najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou,

b) ak ste najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou, alebo

c) ak ste najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19 alebo

d) ak ste prekonali ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami,

Aby ste sa vyhli karanténe, zároveň sa u vás nesmú objaviť klinické príznaky ochorenia (zvýšená telesné teplota nad 37 °C, kašeľ, únava, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu).

Pokiaľ by sa u vás predsa len prejavili príznaky ochorenia covid-19, karanténa vám začína od momentu, keď sa objavil čo len jeden z príznakov ochorenia.

»»»» Prečítajte si aj: Do školy len bezpríznakové deti (ranný filter).

Koľko musí byť žiak, či rodič v karanténe

Ak sa na rodiča či žiaka nevzťahuje výnimka z karantény (očkovanie, prekonanie covidu a zároveň bez príznakov ochorenia), karanténa začína od momentu, kedy sa osoba dozvie, že osoba, s ktorou bola v úzkom kontakte, je pozitívna na ochorenie.

Karanténa sa končí v závislosti od toho, či sa osobe v karanténe prejaví príznak ochorenia alebo nie:

a) v prípade, ak sa u osoby v karanténe nevyskytuje ani jeden z klinických príznakov ochorenia a výsledok RT-PCR testu vykonaného najskôr v 5. deň od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie je negatívny, karanténa sa končí uplynutím doby 7 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie,

b) ak u osoby v karanténe nebol vykonaný test a počas doby 10 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie sa u osoby v karanténe nevyskytuje ani jeden z klinických príznakov ochorenia, karanténa sa končí uplynutím doby 10 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie,

c) v prípade, ak sa u osoby v karanténe vyskytne akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia počas doby 10 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, karanténa sa končí momentom, kedy posúdi osobu v karanténe jej všeobecný lekár, ako spôsobilú ukončiť karanténu.

Karanténa osôb, ktoré žijú v jednej domácnosti

V prípade stáleho kontaktu osoby s osobou pozitívnou na ochorenie žijúcou s ňou v spoločnej domácnosti sa za posledný deň kontaktu považuje:

a) ak sa u osoby pozitívnej na ochorenie vyskytol akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia, piaty deň od výskytu klinických príznakov ochorenia osoby pozitívnej na ochorenie,

b) ak sa u osoby pozitívnej na ochorenie nevyskytol žiadny z klinických príznakov ochorenia, piaty deň od odberu vzorky biologického materiálu na účely testu u osoby žijúcej s osobou pozitívnou na ochorenie v spoločnej domácnosti.

»»»» Prečítajte si aj: Deti od 5 rokov sa môžu očkovať proti covid-19.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
10.09.2021   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
babetko
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Prečo dnešné deti nevedia chytiť loptu?
14.09.2021   3
Polovička detí nevie, ako správne chytiť loptu. Loptu častokrát ani nemajú doma, ak ju majú, potom zahrabanú niekde v kúte.
detské choroby
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
Diéta pri zápche
10.09.2021   0
Je dobré ak má dieťa príklad v stravovacích návykoch rodiny, ktorá sa má dieťaťu prispôsobiť a ísť príkladom v doporučenej pestrosti stravy a správnej diéte.
zvery
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?
Ako čistiť psovi zúbky
10.08.2021   0
Prečo sa psom čistia zuby? Ako na to a ako mať zábavu zo zubnej kefky? Ako predchádzať u psov problémom s chrupom?