SprávySprávy

Deti z Divých makov idú za svojim snom

 Kamila Balcová   18.11.2012   0

Sú talentované, ctižiadostivé a veľmi vnímavé. Rómske deti, ktoré podporuje občianske združenie Divé maky, chcú na sebe pracovať, rozvíjať svoje nadanie a pomôcť komunite, z ktorej pochádzajú.  

Búrajú zaužívaný stereotyp o neprispôsobivých mladých ľuďoch a hoci pochádzajú zo sociálne slabých rodín, svojou usilovnosťou a húževnatosťou dosahujú úspechy na medzinárodnej úrovni.

Úspešné príbehy detí

V čase, keď Gerald Radics navštevoval základnú umeleckú školu, mu učiteľka povedala, že z neho nikdy nič nebude. Podľa jej slov, nemal talent, žiaden hudobný sluch. Chlapec sa však zaprel, veril si, veľa cvičil a dnes je z neho vynikajúci klavirista. 19 ročný mladík momentálne študuje na konzervatóriu v Košiciach a súbežne na Lisztovej akadémii v Budapešti. V Bazileji, kde bol na konzultáciách, boli z jeho hry nadšení. Už teraz môže rátať s tým, že ako náhle dokončí štúdium na Slovensku, vo Švajčiarsku bude môcť pokračovať v zdokonaľovaní svojho umenia.

Kým Gerald miluje hru na klavíri, o Karolovi Danišovi môžeme bez akýchkoľvek pochybností povedať,  že patrí k jedným z najnadanejších huslistov na Slovensku. Podarilo sa mu dostať na vysokú školu do Gratzu k profesorovi Kuschnirovi, ktorý patrí medzi najprestížnejších husľových pedagógov v Európe. Na celosvetovej hudobnej súťaži New Talent sa umiestnil na treťom mieste a svoje umenie mohol predviesť v rámci BHS v Slovenskej Filharmónii v Bratislave. V roku 2008 vyhral medzinárodnú súťaž vo Weinmari. Toto ocenenie získal ako jediný slovenský huslista v histórii.

Odrazový mostík

Na to, aby sa človek presadil, iba talent nestačí. Dôležitá je vôľa ho rozvíjať, sebadôvera, avšak aj podpora okolia. Vďaka finančnej pomoci darcov a práci tútorov priamo v teréne, je možné s deťmi z Divých makov systematicky a dlhodobo pracovať. Darca priamo podporuje a pomáha rozvinúť talent dieťaťa, ktoré si sám vyberie. Môže sledovať jeho osobnostný rast a byť pri jeho malých víťazstvách. Vďaka presnému rozpočtu a pravidelnom informovaní má prehľad aj o tom, na čo boli peniaze použité a ako sa darí podporovanému dieťaťu.

Dobrodincom pritom nemusí byť len jednotlivec, ale aj firma či skupina priateľov. Príležitosť stať sa darcom má každý už od 5 eur mesačne. Spôsobov, ako sa dá pomôcť, je viacero, stačí si len vybrať na webovej stránke www.divemaky.sk

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď má po pôrode depresiu - otec
03.02.2023   0
Každá tretia mama a každý desiaty otec priznáva, že príchod bábätka s nimi zamával. Kým ženy o svojich problémoch hovoriť dokážu, mužská popôrodná depresia či miernejšie baby blues je stále tabuizovaná téma. Môže pritom viesť k rozvodu či ohroziť vzťahy s deťmi rovnako ako tá u materská.
Nemocnica Snina
30.01.2023   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.
23.01.2023   1
Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode
babetko
Súťažte o skvelý balíček produktov od dm drogerie markt
03.02.2023   0
Súťažná otázka: Ako sa volá kampaň spoločnosti dm, vďaka ktorej nakupujete za dlhodobo výhodné ceny?
5 liekov na rodičovské frustrácie
01.02.2023   0
Novopečení rodičia sú citliví a zraniteľní. Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi, nie takými, ktorí vás stresujú a podkopávajú vaše rodičovstvo.
Prečo francúzske deti jedia všetko, spia celú noc a sú trpezlivé?
24.01.2023   1
Vo Francúzsku neexistuje „detská strava,“ Francúzi dávajú jesť deťom viac menej to, čo jedia sami. Nemôžu jesť, kedy si zachcú.
detské choroby
Detvianska móda, zrasty a plodnosť
01.02.2023   5
Predpokladám, že ak máte doma tínedžerku, tak ste už pár krát riešili vhodnosť krátkej bundičky, holých krížov a bedrových riflí v príjemnom dušičkovom čase. Zrasty sú hlavnou príčinou sekundárnej infertility (neplodnosti) u žien – u 15 – 20 % žien.
Očkovací kalendár 2023
26.01.2023   0
Od 1. januára 2023 platí nový očkovací kalendár pre povinné očkovanie detí a dospelých.
Zápal stredného ucha – Otitis media acuta
21.01.2023   6
Zápal stredného ucha, príznaky, príčiny, liečba. Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.
auto
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.