SprávySprávy

Desiatky novorodencov čakajú v hoteli na svojho objednávateľa

 Marcela Beňová   21.05.2020   0

Takmer 50 novorodencov, ktorí ležia v postieľkach jedno vedľa druhého, zdieľa už dva mesiace spoločnú hotelovú izbu. Neobjavili sa tu náhodou.

Vinou koronavírusu ostali uväznené na ceste medzi náhradnou matkou a novými rodičmi, ktorí si za vynosenie bábätka dobre zaplatili.

 

Po zverejnení videa čelí Ukrajina ďalšiemu škandálu - stáva sa z nej európske centrum s komerčným náhradným materstvom.

Video s novorodencami zverejnila samotná klinika reprodukčnej medicíny BioTexCom. Jej majitelia chceli upozorniť na to, že deti sa kvôli karanténe nemôžu dostať k náhradným rodičom.

V hoteli Venecia im preto vyhradili osobitnú izbu, kde novorodenci čakajú, až sa hranice opäť otvoria a rodičia si ich prevezmú. Ihneď po zverejnení videa sa o celý prípad začali zaujímať úrady aj verejnosť.

 

Na požiadanie o vynosenie stačí len sobášny list a potvrdenie o neplodnosti. Rodičia zaplatia pomerne vysokú sumu - od 30 do 60 tisíc eur, ktoré idú prevažne klinike a na rôzne poplatky.

Náhradná matka má nárok na 10 000 eur, čo v podmienkach krajiny predstavuje vysokú sumu.

Žiadne práva pre náhradnú matku

Náhradnou matkou sa môže stať každá žena, ktorá neprekročila vek 35 rokov a má doma maximálne 1 dieťa. Narozdiel od náhradných rodičov ju však čakajú oveľa prísnejšie podmienky.

Po podpise zmluvy, v ktorej si klinika napríklad vyžaduje, aby počas celého procesu umelého oplodnenia a tehotenstva neviedla sexuálny život, začína séria lekárskych vyšetrení.

Ak je budúca matka v poriadku, podstúpi umelé oplodnenie embryom od náhradných rodičov. Klinika matku počas celého tehotenstva sleduje a pravidelne kontroluje, či nefajčí a nepije alkohol. Za porušenie zmluvy ju čakajú nemalé sankcie.

Po pôrode už nie je cesta späť. Náhrandá matka sa už na začiatku tehotenstva podpisom vzdáva svojho dieťaťa.

 

10 000 eur za vynosenie dieťaťa

Hotel Venecia, kde sa deti momentálne nachádzajú, navštívila polícia, aby sa ubezpečila, že novordenci sú v poriadku. Ukrajinská ombudsmanka Ľudmila Denosova však upozorňuje aj na ďalší problém.

Podľa jej slov sa na Ukrajine rozmáha obchodovanie s náhradným materstvom, ktoré využívajú neplodné páry z celého sveta. Ktokoľvek môže prísť a požiadať o vynosenie dieťaťa. Rodičia aj bábätko potom opustia hranice a ukrajinské úrady už o osude dieťaťa narodenom v ich krajine nemajú žiadne správy.

Shutterstock

 

Aj v prípade, že by mala o kontakt s bábätkom záujem, nemá možnosť získať ho naspäť. Rovnako nemá nárok ani na to, aby vedela, čo sa s dieťaťom ďalej stane.

Nie je uvedená ani v jeho rodnom liste a ihneď po narodení novorodenec prechádza k náhradným rodičom.

Ľahká cesta k bábätku

Pre solventné páry z celého sveta predstavuje Ukrajina jednoduchú cestu, ako sa dostať k dieťaťu. Pre ukrajinské ženy nie je náhradné materstvo dobročinná služba, ale otázka chudoby.

“Pre veľa žien je to jediný spôsob, ako vyriešiť problém s bývaním,” upozorňuje psychologička Natalka Kasym.

Problém so zamestnanosťou a nízka životná úroveň častokrát prinútia ženy, aby sa rozhodli pre vynosenie dieťaťa, a zabezpečili seba či svoju rodinu.

Náhradné materstvo je spojené s obrovským stresom a obavami. Matky po pôrode častokrát trpia depresiami, nehovoriac o tom, že samotné tehotentvo musia pred príbuznými skrývať.

Prečítajte si aj: Hľadám maternicu na prenájom

 

Ľahké to nemá ani novorodenec, ktorého môže náhradná rodina nakoniec odmietnuť.

Rodič neznámy

Takýto prípad sa stal páru, ktorý pricestoval na Ukrajinu, aby vyhľadal služby náhradného materstva. Číňan Li Vej s manželkou Dai Cisiu zažalovali ukrajinskú reprodukčnú kliniku po tom, ako sa im narodilo dieťa, ktoré sa však na náhradných rodičov vôbec nepodobalo.

Podozrenie najprv padlo na náhradnú matku, ktorá mala porušiť podmienky zmluvy. Testy nakoniec ukázali, že biologickou matkou dieťaťa je Dai Cisia, ale otec bol neznámy.

Problém však nastal v otázke, kto má za dieťa zodpovednosť. Rodičia narodené dievčatko odmietli a nechali ho na Ukrajine. Bábätka sa nakoniec ujala iná náhradná rodina.

Thinkstock

 

Len počas minulého roka sa objavilo desať ďalších podobných prípadov. Otázne je aj, aký osud čaká dieťa, ktoré sa nenarodí zdravé.

Náhradné materstvo ako biznis

Okrem Ukrajiny je komerčné náhradné materstvo vyhľadávané aj v Rusku, Kazachstane, Gruzínsku, Kambodži a niektorých štátoch v USA.

Na problematiku využívanie žien na náhradné materstvo upozorňuje aj novinárka Assuntina Morresiová, ktorá sa tejto otázke dlhodobo venuje:

Je veľmi ťažké nájsť zámožnú, bohatú ženu, ktorá by bola ochotná za peniaze vynosiť dieťa pre tretiu stranu. Je jasné, že vo väčšine prípadov ide o skutočné obchodovanie, pretože len kvôli peniazom možno urobiť niečo také. A je to namierené proti chudobným ženám. Takéto tehotenstvá bývajú objednávané predovšetkým u takých žien, ktoré si ani neuvedomujú vlastné práva. Je vskutku  ťažké, aby bola nejaká žena, vedomá si svojich práv, ochotná nechať si za peniaze vziať dieťa, len čo ho porodila, po tom, ako ho v brušku nosila deväť mesiacov často bez toho, aby vôbec vedela, či je to chlapček alebo dievčatko. Len si predstavte, vychádza jej mlieko, ale dieťaťa nikde! Toto všetko, čo patrí k tehotenstvu, je tak obmedzené na produkciu v prospech tretej strany.“
Autorkino označenie tohto javu za „obchod“ či „maternicu na prenájom“, si vyžiadalo mnoho kritiky zo strany tých, ktorí tvrdia, že táto otázka je záležitosťou slobodného rozhodnutia. Nájdu sa aj takí, ktorí náhradné materstvo označujú za istý druh altruizmu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
Súťažte o edukačné kartičky abeceda TROCHA INAK
24.11.2020   0
Počuli ste o VIZUÁLNEJ TECHNIKE UČENIA ? Dvaja rodičia sa nechali inšpirovať svojim školáčikom...
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.
Skalár
06.11.2020   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.