SprávySprávy

Čo musíte urobiť, aby ste po návrate zo zahraničia nedostali pokutu 5000 eur

 Kristína Kováčiková   14.07.2020   0

Slováci môžu cestovať bez obmedzení do 33 zdravotne bezpečných krajín, vrátane obľúbených dovolenkových destinácií (Chorvátsko, Taliansko, Grécko). Najnovšie (od 20. júla) na zelený zoznam pribudla aj Veľká Británia.

Po návrate z týchto krajín občania nemusia ísť do domácej izolácie, hlásiť sa úradom, ani podstupovať test na COVID-19.

Ak by sa zmenila epidemiologická situácia v ktoromkoľvek štáte, môže prísť o štatút zdravotne bezpečnej krajiny a po návrate z takejto destinácie už vyplývajú pre slovenských občanov viaceré povinnosti.

 

Tri povinnosti po návrate z rizikovej krajiny

Každý, kto prichádza z inej ako bezpečnej krajiny, musí bezprostredne po návrate do SR oznámiť túto skutočnosť telefonicky alebo elektronickou formou príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a svojmu všeobecnému lekárovi, resp. pediatrovi.

Ďalej musí absolvovať domácu izoláciu (toto platí aj pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti) a najneskôr na piaty deň absolvovať test na ochorenie COVID-19.

Ak vyšetrenie na koronavírus po príchode z rizikovej krajiny indikuje lekár alebo Regionálny úrad verejného zdravotníctva, test na ochorenie COVID-19 je vykonaný zadarmo. Inak si ho musí každý zaplatiť sám.

Kto nemusí ísť na test

Testovanie na koronavírus nemusí absolvovať dieťa do 3 rokov veku, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo pediater dieťaťa neurčí inak.

Povinnosť domácej izolácie pre deti do 3 rokov, u ktorých nevzniklo akútne respiračné ochorenie, sa končí ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v jednej domácnosti.

Povinnosti v domácej izolácii

Osoba v samoizolácii je povinná:

a) sledovať svoj zdravotný stav (náhly nástup aspoň jedného z týchto príznakov: horúčka, kašeľ, dýchavičnosť) a v prípade objavenia sa príznakov bez meškania telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára a územne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a podrobiť sa odberu biologického materiálu,

b) zdržať sa sociálnych kontaktov,

c) zdržať sa cestovania, okrem bezodkladného presunutia sa do miesta izolácie v domácom prostredí,

d) zdržať sa akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie alebo prijímať v mieste izolácie vnímavé osoby.

Čo hrozí, ak to nedodržíme

Doteraz bolo rešpektovanie opatrení na individuálnej zodpovednosti každého vracajúceho sa občana. Pokiaľ si niekto svoje povinnosti nesplnil, hrozila mu pokuta vo výške do 1659 eur.

Nakoľko sa však nie všetci občania priznávali k návratu z rizikových krajín a ignorovali karanténne opatrenia, uvažuje sa po novom o pokute za nedodržanie karantény až do 5000 eur.

Vláda prichádza so zákonom, ktorý by umožnil získať hygienikom od operátorov telefónne čísla ľudí vracajúcich sa z tzv. červených krajín.

Podľa týchto záznamov by si vedeli overiť, kto si nesplnil oznamovaciu povinnosť a svoj návrat z rizikovej krajiny nenahlásil. Mohli by takto ľudí počas núdzového stavu kontrolovať, či dodržiavajú domácu izoláciu a ak by nespolupracovali, hygienici by sa mohli obrátiť na políciu.   

Tieto opatrenia považujú niektorí politici za lepšiu alternatívu ako znovu zaviesť štátnu karanténu.

Krajiny bezpečné k 6. júlu:

Austrália

Belgicko

Cyprus

Česko

Čína

Dánsko

Estónsko

Faerské ostrovy

Fínsko

Francúzsko

Grécko

Chorvátsko

Holandsko

Írsko

Island

Japonsko

Kórejská republika

Lichtenštansko

Litva

Lotyšsko

Maďarsko

Malta

Monako

Nemecko

Nórsko

Nový Zéland

Poľsko

Rakúsko

Slovinsko

Španielsko

Švajčiarsko

Taliansko

Spojené kráľovstvo (20.7.)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?